Soguk Kis aylarinda Sazan Avi - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > MODERN SAZAN AVI

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-01-10   #1
carphunter 61
Junior Member

carphunter 61 kullanıcısının avatarı

kemal keskin
Giriş: 16-04-2009
Meslek: teknisiyen
Varsayılan Soguk Kis aylarinda Sazan Avi

Kis Aylarinda Suyun hizli bir sekilde sogumasiyla birlikte Sazanlarinbeslenme davaranislari degisiyor
Sonbahardaki agressiv ve istahli beslenme aliskanliklarini Soguk Kis aylarda göremiyoruz.
Beslenecegi zaman,da bunu cok yavas ve Dikkatli yapiyor neredeyse Agircekimde. Oda demek oluyorki .Bizim ona Sunacagimiz yemi ve Montagi incelemek zamani oluyor.
O yüzden Mutlaka hatasiz ve fonksiyonulu Rigler kullanmak gerekiyor.
Düsünsenizki soguk kis ayinda Sazan avliyoruz saatlerce bekliyoruz Allah bilir belkide tek vurus olacak onuda bir kötü Montag ve fonksiyonu iyi olmayan rig yüzünden kaciriyoruz ,bundan kötü birsey olamaz.
Oyüzden nelere Dikkat ediyorum
Montagi atacagim zaman birbirine karismayacak
Bir Rig kullaniyorum Sazanin tükürmesine minimize etmeye calisiyorum .Benim tercihim Soguk Kis aylarinda Safety Bold Kombi Rig oluyor.kullandigim Kursun 100 gr.agirliginda
Kancamin keskin ve saglam olmasina özen gösteriyorum Örnegin Fox Teflon Arma Point.
Misinami Flying Backleads,le suyun dibinde tutuyorum ,neredeyse unutuyordum önemli olan Yemimiz (Boilie) kancaya yakin olmasi gerekiyor Hair(Sac ayari).
Dostlar bu bilgilerimi sizlerle paylasmak istedim.

Herkesin Kazasiz Belasiz 2010
Av Sezonu diliyorum.

Catch&Release

Viyana

Kemal

Düzenleyen : CarpManiac - Tarih : " 20-01-10 " - Saat : 19:50.
carphunter 61 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-10   #2
carphunter 61
Junior Member

kemal keskin

kusura bakmayin cok ufak yazdim pardon
Eski 20-01-10   #3
Kasım Tazegüney
Member

Kasım Tazegüney kullanıcısının avatarı

kasım t.güney
Giriş: 09-10-2009
Meslek: tekniker

Kışın bukadar hareketsiz ve iştahsız olan sazanlar nasıl oluyorda ağcıların tuzağına bu kadar kolay düşüyor.
Kasım Tazegüney is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-10   #4
Simam
Major member

Simam kullanıcısının avatarı

Sinan İmamoğlu
Giriş: 26-11-2008
Meslek: Öğretmen

Alıntı:
carphunter 61 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kis Aylarinda Suyun hizli bir sekilde sogumasiyla birlikte Sazanlarinbeslenme davaranislari degisiyor
Sonbahardaki agressiv ve istahli beslenme aliskanliklarini Soguk Kis aylarda göremiyoruz.
Beslenecegi zaman,da bunu cok yavas ve Dikkatli yapiyor neredeyse Agircekimde. Oda demek oluyorki .Bizim ona Sunacagimiz yemi ve Montagi incelemek zamani oluyor.
O yüzden Mutlaka hatasiz ve fonksiyonulu Rigler kullanmak gerekiyor.
Düsünsenizki soguk kis ayinda Sazan avliyoruz saatlerce bekliyoruz Allah bilir belkide tek vurus olacak onuda bir kötü Montag ve fonksiyonu iyi olmayan rig yüzünden kaciriyoruz ,bundan kötü birsey olamaz.
Oyüzden nelere Dikkat ediyorum
Montagi atacagim zaman birbirine karismayacak
Bir Rig kullaniyorum Sazanin tükürmesine minimize etmeye calisiyorum .Benim tercihim Soguk Kis aylarinda Safety Bold Kombi Rig oluyor.kullandigim Kursun 100 gr.agirliginda
Kancamin keskin ve saglam olmasina özen gösteriyorum Örnegin Fox Teflon Arma Point.
Misinami Flying Backleads,le suyun dibinde tutuyorum ,neredeyse unutuyordum önemli olan Yemimiz (Boilie) kancaya yakin olmasi gerekiyor Hair(Sac ayari).
Dostlar bu bilgilerimi sizlerle paylasmak istedim.

Herkesin Kazasiz Belasiz 2010
Av Sezonu diliyorum.

Catch&Release

Viyana

Kemal

Kışın sazan avı için önemli bilgiler.Paylaşım için teşekürler.
Kar ve sazan-bu sıraları hayalettiğim bir av.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Simam is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-10   #5
DarthMaul
Super Moderator

DarthMaul kullanıcısının avatarı

Khameir Sarin
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

Teşekkürler Kemal ! bilenler tazelemiş oldu bilgilerini, bilmeyenler'de öğrenmiş oldu.

Fakat burada yani ülkemizde veya istanbul coğrafyasında olanlar neredeyse belli bir dönem hiç beslenmiyorlar yada ben öyle tespit ettim.
Tespit'e gelince, geçen sene muhtemelen 3-4 aylık bir zaman dilmi boyunca sık sık sonar'la kontrol amaçlı suya girdim. Su dışında -5 suyun ise 3.5 ve 4 derece civarı olduğu dönemlerde neredeyse balık (ki derinlik sadece 4-5mt civarı) kılını bile kıpırdatmadı yani bizim botla, baazıların 2.5mt baazıların 4 mt. üstünde olmamızdan çekinmedi, kaçmadı.
Bu durum belki iki boyunca sürdü yani tepki vermediler, muhtemelen enerji sarf etmek istemdiler kışı çıkarabilme açısından. Amma ve lakin ne zaman su ısısı ısınmaya başladı biz o bölgeye yani dinlendiği, kışı geçirdiği bölgeye gelsek hemen oradan kaçışmaya başladılar. Kısaca ahali ne kadar katılır bilemem ama benim böyle bir tespitim sözkonusu ve açıkçası bu tecrübeyi yaşadığım göl ve beznerlerinde bu soğukkanlı hayvanları yeme alıştırmak çok çok zor olacak gibi. Netekim geçen sene denedim olmadı, bakalım bu sene ne olacak. Hayde hörmetler.

Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: bmp 19 ocak sonar.bmp (1.37 MB, 41 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 19ocak2009sonar.jpg (31.1 KB, 760 Görüntülenme)

Düzenleyen : DarthMaul - Tarih : " 20-01-10 " - Saat : 21:22.
DarthMaul is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-10   #6
carphunter 61
Junior Member

kemal keskin

Nihat Kardes
Tespitlerin dogrudur ,Türkiyede hayatim boyunca iki veya üc defa avlandim ve basarili oldugum sayilamaz Türkiyede farkli besleniyor olabilirler.Bence Zaman önemli bir Faktör
oldugunu düsünüyorum . 2009 Kasim ortalarinda benim avlandigim yerde derinlik 3 metre ve su sicakligi ise 5 derece idi.ve su ter temiz ,botla acildim ve markerimin etrafina bir bakayim dedim cünkü az da olsa boliliyle yemlemistim samimi söylüyorum bolilielerin yanindan gecen olmamis suyun dibi cünkü gözüküyordu.Ama kararliydik Arkadasim ve ben 5 gün balikta gecirdik ve sadece 3 kez Full Runla karsilastik onlari da degerlendirdik.benim yazimda degindigin nokta aslinda bu konuydu . Zamanimizi harciyorsak bu güzelim full runlari iyi degelendirmemiz gerikiyor diye düsünüyorum.
Türkiyede bir Sazan Avina ne kadar zaman harcaniyor bilmiyorum acikcasi.
Saygilar
kemal
Viyana
Eski 21-01-10   #7
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

burada k, balıkların besenme alışkanlıklarının mevsimsel olarak çok farklı olduğunu düşünüyorum kış ayları için özellikle bunu tecrübe etmek ise bu forumlar sayesinde kısmet oldu bendeki imkanlar buna el vermıyor ama nihat usta gibi sonarı olanlar özelikle saolsun deerli bilgilerle bize ışık oluyorlar.
Eski 21-01-10   #8
carp911
Major member

carp911 kullanıcısının avatarı

mehmet çetin
Giriş: 29-02-2008
Meslek: teknik

Kemal abi bilgiler icin tesekkür ederim sagolasin.

**HER CANLIYA BİR SEFER DOĞURMA HAKKI TANIYIN**

carp911 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-10   #9
reos_mow
Major member

reos_mow kullanıcısının avatarı

salih
Giriş: 02-03-2008
Meslek: student

bilgiler icin tessekkurler Metin abininde yorumlarini bekliyoruz zamaninda baska forumda gormustum ki$ ayi bir elinde sazan bir elinde yayin (yaz ki$ bahane balik sahane gibi biseydi)

salih 1986
reos_mow is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-10   #10
sadi
Senior Member

sadi kullanıcısının avatarı

sadi yapıcıoğlu
Giriş: 03-03-2008
Meslek: tekniker

arkadaşlar kış aylarında sazan genelde derelerde daha randımanlı oluyor geçtiğimiz hafta gittim 17 ocakta sabah saat 8 de evden çıktım benim favorim olan mısırı aldım av bölgesine vardım öğlene kadar bir kaç balık tuttum bir tanesi ikle hatıra resmi çektim yalnız olunca resim tek oldu
sadi is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık