Kurşun Ağırlığı - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > MODERN SAZAN AVI

Yanıtla
Konu Araçları Görünüm Modları
Okunmamış 17-06-18   #1
tamer
Junior Member

tamer durmus
Giriş: 15-01-2018
Meslek: YIKAMA
Varsayılan Kurşun Ağırlığı

Arkadaşlar öncelikle hepinize hayılı bayramlar diliyorum.
Aranıza Balıkesir, den katılıyor evli iki çocuk babası ve 40 yaşındayım. Yaklaşık 25 yıldır aynı avlakta Amatör olarak Sazan avlanıyorum. Formu uzun yıllardır takip ediyorum fakat önceki kimliğimi kaybettiğim için tekrar üye oldum. Yıllardır aynı oltoya 3 tane mustadın 3/0 somon balık iğnesine Mısırı veya yemi batırıp 15 20 takımla avlanmayı Forumdaki ustalar sayesinde bıraktım. İlk başlarda Hair rig ve tek birtane küçücük 4 veya 6 numara iğne çok saçma gelsede bir kaç yıl süren denemeden sonra yaklaşık 7 yıldan buyana bu şekilde avlanıyarum. Bu şekilde avlanmaya başladıktan sora hem vuruşlar hemde trofe sayısı çok arttı. Bulunduğum avlağa yaklaşık 47 yıl önce sazan bırakılmış. Barajın su girişi çıkışı ve balığın yemlenme durumu çok iyi. Şimdi burda eskiler diyorki 30 40kilolu balıklar olduğunu idda ediyorlar ama tutulan balıklar max 10 ila 12 kilo Oda senede 10 balığı geçmez. Onlarıda Nisan veya Mayıs aylarında yani yasak sırasında alıyorlar. Yaz aylarında ise 1 veya 1.5 kilodan yukarısı çok nadiren tutuluyor.. Ben ise Hair rig sistemine geçtikten sonra yaz ortalarında bile 8 kiloları görmeye başladım. Önceleri ise bu balıklar benim için bi rüyadan ibaretti. 3 yıldan buyanada şu eskilerin dediği 30 40 kiloların rüyasına yatıyorum ama malesef hiç denk gelmediler. Tam ümidi kesmiştimki geçen sezon sonu ortalama 25 / 30 kiloyu 15 dakika uğraşıp parmaklarımı misinaya kestirip gözlerimizle balığı görüp kaçırdıktan sonra burada büyük balıklar olduğuna inanmaya başladım. Malesef yetersiz bütceden dolayı kasnak ile avlanıyorum. 25 30 kiloyu gördükten sonra bu sezona ayırdığım kamış bütcesinide bait boat yapımına harcadım. Büyük Balık 150 ila 250 metr uzakdaki sığlardan geliyor. Bunuda bir kaçkere tekneyle bıraktığım oltalara vuran büyük balıklar ile anladım.Bu neden ile bende bu sezona bait boat yapıp seneye kamış almaya karar verdim. Şimdi değerli ustalar benim size somak istediğim iğnenin sazanın ağzına kurşunun ağırlığı sayesinde saplandığını biliyorum ve bundan dolayı 75 ila 100 kullanıyordum. Fakat şimdi 100gr kurşunu 200 250 metreden kurşunu getirmek epey zor olucağından gramı düşütmekis istiyorum. Ama saplanma etkisinide göz önünde bulundurduğum içi n minumum gramajı belirleyemedim. Bu konuda minumu gereken ağırlığık konusundaki görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.
tamer is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Okunmamış 24-06-18   #2
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Aramıza hoşgeldiniz.100 gr üstü kanatlı yarasa kurşun kullanmanız uzun mesafelerden olta toplamanızı kolaylaştıracaktır.

ilovecarp

CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Okunmamış 24-06-18   #3
tamer
Junior Member

tamer durmus

Alıntı:
CarpManiac tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aramıza hoşgeldiniz.100 gr üstü kanatlı yarasa kurşun kullanmanız uzun mesafelerden olta toplamanızı kolaylaştıracaktır.
Teşekkür ederim ilhan bey. Peki iğnenin sazanın ağzına saplanmasında gereken minnumum ağırlığıda tahmini olarak söylerseniz çok sevinirim. İlginize tekrar teşekkür ederim.
Okunmamış 24-06-18   #4
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Alıntı:
tamer tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkür ederim ilhan bey. Peki iğnenin sazanın ağzına saplanmasında gereken minnumum ağırlığıda tahmini olarak söylerseniz çok sevinirim. İlginize tekrar teşekkür ederim.
Bu iğnenin sivriliği ve sazanın dudağının sertliği ile de değişken bir durum.
100 gr altı 6 no, 100-120 gr arası 4 no ,120gr üstü 2 no gibi bir genelleme yapabilirim.

Göl zemininde çamur varsa kurşun çamura saplanacağından 50 gr kurşunla 2 no kanca bile kullanılabilir bence.

ilovecarp

CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Okunmamış 25-06-18   #5
tamer
Junior Member

tamer durmus
Thumbs up

Alıntı:
CarpManiac tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu iğnenin sivriliği ve sazanın dudağının sertliği ile de değişken bir durum.
100 gr altı 6 no, 100-120 gr arası 4 no ,120gr üstü 2 no gibi bir genelleme yapabilirim.

Göl zemininde çamur varsa kurşun çamura saplanacağından 50 gr kurşunla 2 no kanca bile kullanılabilir bence.
Tecrübe ve bilgilerinize çok teşekkür ederim. Bugüne kadar iğne boyutu ile kurşun ağırlığı arasındaki ilişkiyi gözden kaçırmışım. Dediğiniz gibi iğne büyüdükçe gramajın artması mantıksal olarak bencede gerekli. Çünkü kullandığımız aynı marka iğnelerin 2 no ile 4 veya 6 no iğnenin arasında hem sivrilik hemde batmada gösterdikleri farklılıkları var. Yani buradan anladığımız oki zemine bağlı olarak ağır kurşun çıkıyor.Teşekkürler
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık