Türkiye'de Mersin Balığı cifliği kuruluyor - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > Yazı ve Yorumlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-11-09   #1
farcho
Major member

farcho kullanıcısının avatarı

fahri akın
Giriş: 21-12-2008
Meslek: elektrık teknikar
Varsayılan Türkiye'de Mersin Balığı cifliği kuruluyor

Mersin'de bir işadamı, hazırladığı proje ile Silifke ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde Mersin balığı üretim çiftliğini kurmaya hazırlanıyor.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e de projesini sunan işadamı, Tüzmen'den destek sözü alarak, çalışmalarına başladı.

İşadamı Ömer Faruk Kurt, doğal ortamda avı yasaklanan Mersin balığının, kapalı devre çiftliğinde yapılmasını sağlayacak projenin hayata geçirilmesi durumunda, dünyada bu sistemle çalışan 35 ülke arasında Türkiye'nin de yer almasını sağlayacak.

İşadamı Kurt, yaptığı açıklamada, proje ile ilgili tetkikler yaptırdığını belirterek, Mersin'de kurulacak kapalı devre çiftlikte yılda 250 ton balık eti ve 25 ton havyar elde edileceğini söyledi.

Almanya'da da kapalı devre çiftlik ile balık üretimi yaptığını anlatan Ömer Faruk Kurt, amacının Mersin'de benzeri projeyi hayata geçirerek, hem istihdam sağlamak hem de ekonomik olarak kendi ülkesine katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

Ayrıca, dünyanın en ünlü havyarını Türkiye'de yetiştireceklerini ve diğer ülkelere ihracat yaparak ülke piyasasını canlandıracaklarını kaydeden Kurt, "İran, 1990 yılında havyar ihracatında dünyanın en büyük 2. kalesi olmuştur. Petrolden sonra ülke piyasasına en büyük katkı bu işten gelmektedir. Bizim de amacımız şu an piyasada kilo değeri 3 bin euro olan dünyaca ünlü havyarın üretimini yaparak ihraç etmektir" dedi.

Kurt, Mersin balığının tatlı suda yetiştiğini ve asıl vatanının ise Hazar Denizi olduğunu belirterek, "Ruslar, İran ve Azerbaycan sınırlarında yetişen bu balık türünden dünyaca ünlü havyar elde ediyorlar. İran'da petrolden sonra en önemli gelir kaynakları havyar üretimi ve ihracatıdır. Benim Almanya'da kapalı devre çiftliğim var. Türkiye'de böyle bir çiftlik ve proje olmadığı için, ben kendi vatanımda bu projeyi hayata geçirmek istedim. Silifke'ye bağlı Kurtuluş köyünün Dallıca mevkisinde çiftlik için uygun araziyi aldım. Bir de şirket kurdum. Bakanlık'tan ön iznimizi de aldık. Devlet Bakanımız Kürşad Tüzmen'e projemizi gösterdik. Sayın Tüzmen çok sıcak baktı ve yetkililere dosyamızı gönderdi. Türkiye'de hiç olmayan ve hayata geçirilmeyen projeyi ilk biz yapmak istiyoruz" diye konuştu.

16 bin 800 metrekare bir alana kuracağı çiftlikle, 5 yıllık fizibilite çalışması sonucu, yılda 250 ton balık eti ve 25 ton havyar elde etmeyi hedeflediğine dikkat çeken Kurt, balık üretimi çiftliği projesi için de 10 milyon euro bütçe ayırdıklarını vurguladı.

İşadamı Ömer Faruk Kurt, projede çevreye zarar verilmemesi, hatta çevre dostu olunması konusunda da duyarlı davranacaklarını ifade ederek, "Bu konuda özel projelerimiz var. Akvaryum yöntemiyle balık üretim sisteminde suyun kendini temizlemesi için özel sistem uygulayacağız. Böylece hem doğaya zarar verilmeyecek hem de su israfını önlemiş olacağız. Doğal ortamda avı yasaklandıktan sonra kapalı devre çiftliklerde üretimine devam edilen Mersin balığı ve havyar üretiminde biz dünyada üretimini yapacak 36. ülke olacağız. Ortalama 200-300 yıl yaşayabilen bu balığın en büyüğü 6.5 metre ve 1 ton ağırlığındadır" diye konuştu.

CITES BELGESİ OLMASI ŞARTI VAR

Bu projeyi hayata geçirebilmek için bütün resmi kurumlarla görüştüklerini ve yasal olmayan hiçbir şey yapmayacaklarına dikkat çeken Kurt, "Balık çiftliğinin kurulmasında CITES belgesinin olması şartı vardır. Bu belge olmadan ne üretim yapabilirsiniz ne de ihracat yapabilirsiniz. Bu bir uluslararası üretim ve koruma belgesidir. Biz CITES belgemizi, Bundesamt Für Naturschutz resmi dairesinden aldık. Fısch Zucht Rhönforelle'de bulunan Gersfcsed firmasından balıkları alacağız. İlk etapta balıkları yavru olarak getirip kendimiz yetiştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Mersin'de 250 kişiye iş imkanı sağlayacaklarını belirten Ömer Faruk Kurt, şöyle konuştu:

"Bu projenin Türkiye'ye ve Mersin'e çok katkısı olacağı inancındayım. En önemlisi istihdam oluşturarak 250 insanımıza iş imkanı sağlayacağız. Kapalı devre çiftliğimize 225 bayan 25 erkek olmak üzere 250 personel alınacaktır. Bayan elemanlarımızın çok olmasının nedeni ise, bayanlar işlerinde daha dikkatli ve daha nazik. Bizim işimizde balıktan alınan yumurtaların havyar dönüşümünde önemli hassasiyetle çalışılması gerekir. Bayanlar bu konuda çok uzman oldukları için personelimizin çoğunluğunu kyn:turkaquaculture

Düzenleyen : CarpManiac - Tarih : " 17-11-09 " - Saat : 00:28.
farcho is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-09   #2
memo
Major member

memo kullanıcısının avatarı

MEHMET ASLAN
Giriş: 31-03-2009
Meslek: OPERATÖR

Mavi yazı çok zor okunuyor farcho 2 satır okudum gözlerim sulandı.
Eski 17-11-09   #3
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Güzel bir proje umarım gerçekleşir, bu tür projeler ülkemizde artar ve var olanı yok etmekten başka hiç bir işe yaramayan iç sularımızda kooperatifçilik sona erer.
Alıntı:
memo tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mavi yazı çok zor okunuyor farcho 2 satır okudum gözlerim sulandı.
Düzenledim

ilovecarp

CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-09   #4
memo
Major member

memo kullanıcısının avatarı

MEHMET ASLAN
Giriş: 31-03-2009
Meslek: OPERATÖR

Eline sağlık farcho inşallah böyle projeler artar bilgi için te....
Eski 17-11-09   #5
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

inşallah olur haberi bile çok hoş
Eski 17-11-09   #6
Simam
Major member

Simam kullanıcısının avatarı

Sinan İmamoğlu
Giriş: 26-11-2008
Meslek: Öğretmen

Emeğine sağlık farcho.Böyle projelere atılım yapmaları sevindirici.Öncü işadamlarını kutluyoruz ve başarılar diliyoruz.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Simam is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-09   #7
eozsoyeri
Major member

eozsoyeri kullanıcısının avatarı

Erdem Özsoyeri
Giriş: 07-05-2008
Meslek: Makine mühendisi

Birtanesi de çıkıp özel bir sazan avlağı açsa,ne güzel olur Ellerine sağlık Fahri abi.

Erdem Özsoyeri
İstanbul-Yıldız Teknik Üniversitesi
1989
eozsoyeri is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-09   #8
Simam
Major member

Simam kullanıcısının avatarı

Sinan İmamoğlu
Giriş: 26-11-2008
Meslek: Öğretmen

Alıntı:
eozsoyeri tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Birtanesi de çıkıp özel bir sazan avlağı açsa,ne güzel olur Ellerine sağlık Fahri abi.
Aklımızdan ayni düşünceler geçiyor Erdem.O nu görebilen iş adamları da çıkacak,Balıkavı turizmi ,tesisleri vb.

Simam is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-09   #9
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

yurt dışında ne tesisler var ya ragıp abinin verdiği bir video linki vardı anglinglines ne sistemler yapmışlar ya keşke olsa
Eski 05-11-14   #10
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

Farço, aradan beş sene geçmiş ne oldu bu çiftlik işi ? Konu böyle hortlatılır

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok