en verimli saatler - Sayfa 2 - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > Yazı ve Yorumlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-03-09   #11
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

yorumların hepsini okudum

ilk olarak sabah 5:30 ila 8:00 arası balığın standart çalışma zamanı diyebiliriz< sezon içinde ama
eylul aylarında ve sonrasında ise bu durum güneşin suya yansımaya başlaması saatlerine doğru kaymakta görüşüm

öğlen saatlerinde ise derinliği çok olan gölllerde derin yere yakın atışlar yapılırsa vuruş gerçekleşiyor nedeni ise suyun içinde ki sıcaklığın değiştiği noktanın adını bilemediğimden yazmadım balık bu noktanın alt seviyelerinde duruyor özellıkle sıcak yaz günlerinde suyu en durgun olduğu zaman
birde rüzgarın suya akıntı verdiği zaman öğlen saatlerinde şans daha iyi ve balık rüzgarın verdiği akıntının tersine yüzmeye çalışıyor ama bizim burda bir avlak var orası çok alakasıs balıklara göre balık sankı kendini akıntıya bırakıyor

gelelim akşam saatlerine ben avlarım % 90 nını akşa saatlerinde tam ortalık karardı kararcak arası aldım ve gerçekten ele gelir avlar en düşüğü 3 kılo geldi ve çok kısa sürelerde aldım inanmıyacaksınız belki ama rekor olsa gerek daha olta suya düşer düşmez balığı aldım yaklaşık 10 dakıka gibi kısa bir sürede 3 balık aldım ve dediğim gibi 3 er kıloydular şayet kamışı kırmamış olsaydım av akla sığmayacak şekılde bir resitale dönüşmüştü

neyse gelelim geceye sazan da gece avı bence izlediğim bir çok video ve küçükte olsa tecrübe edinebildiğim kadarıyla ayın döngü durularında özellikle +%40 dan -%40 dönüş yaptığı zamanlarda gerçekten uykusuz kaldık ziller alarmlar hiç susmadı diyebilirim ve genelde derinden geldi balıklaar su sıcaklığı ise gündüze göre en fazla 3-5 derecelık bir değşme göstermiştir

birde en çok yoğun yağmurlu genın ardından sabahı güzel bir güneşle başlayan günlerin sabahıda oltalarımız gerçekten iyi trofeler ziyaret etti 11-15 kg lık
Eski 23-03-09   #12
Simam
Major member

Simam kullanıcısının avatarı

Sinan İmamoğlu
Giriş: 26-11-2008
Meslek: Öğretmen

Farklı noktalar farklı saatlerde iş yaptığına şahit oldum.Genel olarak günübirlik bir avda sabah saaetleri ve akşam üstü ağırlık basıyor.Ben balığa gittiğm zaman 08:30 ve özellikle saat 11 civari ,coşkuya hazırlıklı olurum.Bizim bölgede saat 11 balığı artık bir istatistik serisi olmuştur.Soğuk havakarda(sonbahar-kış) öğle sıcağında vurur saat 13 gibi.Gece ise yine 01 saatlerinde ve güneş doğmak üzereyken.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Simam is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-09   #13
carp-istanbul
VIP Member

Metin YAMAK
Giriş: 15-03-2008
Meslek: İşletme

konuyu bayadır takip ediyorum, genel olarak cumartesi ve pazar günü yapılan balıkçılıktan bahsedilmiş anladığım kadarıyla, ama sazan balıkçılığı için bu zaman hiç mi hiç yeterli değildir hatta buna ŞANS BALIKÇILIĞI da denebilir, normal sazan balıkçılığı en az 3 gece 4 gün gerekmektedir ki bu bile az.
Gelelim en verimli saatlere bildiğiniz gibi çoğu avrupa gölünde gece avları yasaktır bunun nedeni de o göllerde bulunan trofeler yapılan bir istatistik sonucu sadece gece yemlendiğini ve gece oltaya vurdukları belirlenmiş ve balıkçıların da gece, gündüze nazaran daha dikkatsizce davranarak balıklara zarar verdikleri belirlenmiş. Karar sizin hepimize Rasgelsin.
carp-istanbul is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-09   #14
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

evet metin ustam bu konuda haklısın gece saat 1 den sabaha karşı 4 e kadar bu dediğin balıkların haeketi söz konusu geündüzden hareketliliğin yoğun yaşandığı yerlerede pek uğramıyorlar diye düşünüyorum ve apayrı bir emek istediği düşüncesindeyim normal bir avlanma stretejısı ile zor karşılaşılabilecek bir av bence
Eski 25-03-09   #15
FoxCarp
Administrator

FoxCarp kullanıcısının avatarı

Erdinc Hatib
Giriş: 29-02-2008
Meslek: Ihracat Uzmanı

Evet ardakaşlar, benim yaşadıklarım da balığın her zaman en sessiz ve dolayısıyla kendisi için en güvenli olacak saatlerde vurmuştur. Gece uyuduğumuz saatlerde (en çok vuruş), gündüz de sessiz kaldığımız, bazılarının tuvalete gittiğinde ( bu standart olarak olur), birileri gölü dolaşmaya gittiğinde gibi durumlarda. Bence buna herkes tanık olmuştur. Benimle ava giden bilir, sessizlik konusunda ne kadar hassas olduğumu. Hatta bazı arkadaşlar bu konuda benden çok 'memnun' diyebilirim.

Kendi yaşadığım olayı anlatayım: 3 kişi avlaktayız, ikimiz avlağı dolaşmaya gittik, özellikle yüksek kıyı olan yerden tüm avlağı inceleme imkanı olduğundan oradan izlemeye gittik. Avlandığımız yer de önümüzdeki 10-20 metre arası su bitkisinden resmen 'barikat' var. Balık vurunca ancak bota atlayıp balığı alabilirsin. Biz yola çıkınca tabii ki balık vurmaya başlıyor ve oltaların yanında kalan arkadaşımız da büyük boy kepçe ve bot kullanımında tecrübesi yok. Fakat vuran her 2 balığı da kepçeleyip alıyor. Biz geri geldiğimizde mutluluktan havalara uçuyordu.
RASTGELE!

FoxCarp is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-09   #16
farcho
Major member

farcho kullanıcısının avatarı

fahri akın
Giriş: 21-12-2008
Meslek: elektrık teknikar

benım soleyecegım sabah ve aksam ustlerıdır...suyun dalgasız oldugu saatlere ya gunes batarken yada dogarken ..buyuk balıkları aldıgım saatlerdii.. bıde öglen saatlerı..gece buyuk balık henuz olmadı....
farcho is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-09   #17
Murat EVİTAN
Major member

Murat EVİTAN kullanıcısının avatarı

Murat Evitan
Giriş: 01-03-2008
Meslek: Satış Müdürü

Nedense diğer cinsteki balıklarında engüzel av verdiği saatler gündoğumu ve gün batımında.Bu sadece sazan için değil birçok çeşitteki tatlı su ve deniz balıkları için geçerli olan bir tez.
Murat EVİTAN is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-10   #18
hulusi67
Junior Member

hulusi şentürk
Giriş: 03-02-2010
Meslek: memur

eniyi avlarım sabah 6 dan 11,30 arası olmuştur. akşam 17 ve 20 arası güzel vurur
genellikle akarsularda avlanırım.filyos çayı.sabahları ve akşamları su durgun olduğu zaman.derin hafif akarlarda.genellikle carp zoom mısır kullanırım.vede piyasada satılan sarı hamurları fırından yeni çıkmış taze ekmek içiyle karıştırır boili yem yaparım.top gibi yaptığım yemlerin birazını kuş sapanıyla yemleme yaparım.boili yemi direk kancaya takarım.genellikle gezer kurşun kullanırın.2009 yılında oskar markasının 5,li sazan takımını çıkarmışlar.onları gece avlarında denedim.saat 00.30 dan sabah saat 6.tıya kadar hiç yem değiştirmeden,bekledim.ama enbüyük avlarımı tekli kösteklerle aldım.4 tane takımım var.3,60 alba starın FALCON kamışları ve alba starın CARNAVAL makinalarını kullanıyorum.5,yıldır en küçük bir sıkıntı yaşamadım.sadece halkalarda paslanma oldu ,onuda pas sökücüyle temizliyorum .temizledikten sonra kurutup araba çiziklerinde kullanılan fısfıslı boya ile halkaları boyuyorum.kamışlar sıfır gibi oluyor.yağmurlu havalarda karbon kamışları kullanmanızı tavsiye etmem.yıldırım çeker derler.Nisan,Mayıs aylarında kesinlikle hayvan gübresinden çıkan solucanla avlanırım.Sazana yeni başlayacak ve yeni yeni sazan avcılığına başlayan arkadaşlarıma tavsiyem ,yok şu yem yok bu yem,yok bu kamış,yok bu makina diye diye arkadaşları kafalarını karıştırıyorlar.Şamandıralı avlarda ,durgun derin kök diplerinde avlanmak için de,2,70 Falcon kamış ve 40,lık Carnaval makinaları tavsiye ediyorum.fiyat olarak da uygun.
hulusi67 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-10   #19
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Abicim şu 5'li oscar da neymiş anlatıver bir zahmet .Fotosu varsa gönder de biz de öğrenelim.

ilovecarp

CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-10   #20
Cengiz AKAR
Major member

Cengiz AKAR kullanıcısının avatarı

Cengo21
Giriş: 01-03-2008
Meslek: tekstil

Alıntı:
CarpManiac tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Abicim şu 5'li oscar da neymiş anlatıver bir zahmet .Fotosu varsa gönder de biz de öğrenelim.
http://www.avmarketi.com/asp/product...NEL-GOL-TAKIMI

İlo; heralde bundan bahsediyo arkadaş

Cengiz AKAR is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık