Uzun Mesafe (Turnuva) Atış Kamışları... - Sayfa 2 - CarpTR

Geri Git   CarpTR > AV RAPORLARI,YARIŞMA VE ORGANİZASYONLAR > Yarışma ve Organizasyonlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-08-14   #11
İHSAN ERKUMRU
Major member

İHSAN ERKUMRU kullanıcısının avatarı

ihsan erkumru
Giriş: 13-04-2011
Meslek: Ticaret

Nihat ve görüşü olan arkadaşlar Tribal Ultra 13 ft için neler diyorsunuz nasıl bilirsiniz,,,,

Bir ben varım deme, "Yoksan da olur".
Hatasız Dost Arayan, Dosttan da olur...
Mevlana CARPE DİEM
İHSAN ERKUMRU is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14   #12
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

Alıntı:
İHSAN ERKUMRU tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Nihat ve görüşü olan arkadaşlar Tribal Ultra 13 ft için neler diyorsunuz nasıl bilirsiniz,,,,
Yarışma öncesi kısacık'ta olsa denedik, tanıştık. Shimano çok iddalı kelamlar etmekte kamış'ın işliyişi ve karbon kalitesi konusunda. Açıkçası etkiliyici özellikler ki kendiside öyle.

Ayhan ve Oktay kullanıyor hatta Ecmel'de bir tanesini alıp çok daha detaylı foto ve atış incelemesi yapmayı düşünüyorum. Kişisel zevktir ben sap kısmını ve siyah piyano rengi, kaplamamıydı ? bana uymaz abi. Tabir caiz olcak kabak gibi karbon deseni görmeyi ister ve seviyorum ben.

Elbette bunlar tamamen kişisel zevkler. Hatırladığım kadarıyla +170mt. atış yapmıştım o gün 3.5lb ile ve ucu bahsedilen kadar beni rahatsız etmemişti, gayet stabil görünüyordu. Ama yinede işleyişi itibariyle zaten casting yönü çok ön planda diyemiyorum, hatırladığım kadarıyla.

Ucunun yumuşak oluşu konusuna dönersek. Benzer bir durum bizim Levo'nun kullandığı Century FC ve şu an 3.75lb.de kullandığım İntencity'de var. Üreticiler özellikle balığın darbelerini çok daha yumuşak bir şekilde absorde edebilmek için ürettiklerini belirtmekle birlikte, belli bir noktadan sonra kamış stabil bir hal aldığınıda ekliyorlar.Haklılarda intencity'de bir tedirginlik yarattı bende casting'de tabi ama zamanla anlaşılıyor ki tedirgin olacak bir durum yok ve gittikçe kamışa ısınıyor ve çok daha sert atışlar yapabiliyorum. Muhtemelen Ultra için'de aynı durum geçerli oalcak.
Elbette bu tür bir işleyiş çok yüksek oranda karbon kalitesi ve mühendislik becerisi gerektirmekte, bunu unutmamak lazım. Sıradan karbon kalitesiyle olacak işler değil, ciddi şekilde meydan okunuyor bilinen tüm kamış yapımı prensip ve tekniklerine.

Yine bildiğim kadarıyla kamış 7k'nın(sazanda son nokta gibi) üzerinde ve değişik bir karbon kalitesi kullanıyor.Bu karbonu henüz sadece surf kamışlarında Century kullanıyormuş, yani sazan kamışlarında dahi henüz kullanmıyormuş veya kullanamıyor. Son olarak, bildiğim kadarıyla Century başlattı bu akımı ve batı aleminde, özellikle top angler'lar bu özelliği tercih etmekte. Tekrar ediyorum kamışla iki atış yaptım sadece ve hiç inceleme gözüyle filan bakmamıştım. Bir adet elime geçtiğinde neyse yazıp, çizeceğiz hakkında

Edit: İhsan abi Century C2 leri naptın bilmiyorum ama çok isterim birini incelemeye hafiften atış yapmaya

Düzenleyen : DSLR CARP - Tarih : " 01-08-14 " - Saat : 18:47.
DSLR CARP is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14   #13
Ecmel
Major member

Ecmel kullanıcısının avatarı

Ecmel MUTLU
Giriş: 21-12-2010
Meslek: Planlama

Tribal Ultrayı 4 balıkçılık falan oldu kullanıyorum...

Carbon kalitesini Nihat abi zaten yazmış dünyada üzerine bir carbon daha yok (HPC400 - 3M POWERLÜX 1000), bu çok pahalı bir karbon ve genelde yüksek güç gerektiren 200-300 kiloya dayanması gereken kamışlarda kullnılıyor yani ilkdefa bir sazan kamışıda kullanılıyor..

neyse lafı fazla uzatmadan saha deneyimine gelelim;

İlk etapta aklımda (şimdiye kadar en sert 3.25lbs kullandığımdan) acaba 3.5 lbs çokmu sert kaçar diye düşünmedim değil, birde carbon kaitesi yükseldikçe (ki bu en yükseği) daha sert oyunlu kamışlar çıkıyor karşımıza, kortuğum başıma gelmedi ultra hem 3.5 lbs yani 160gr.ma kadar kurşun atabiliyor hemde uç kısmının esnekliği sayesinde en küçük balıkları hissettiriyor...
Dahada önemlisi bu esnek uç özellikle balık yakındayken ani kafa darbelerinde harika bir iş çıkartıyor.. şöyle düşünün ultra 3.5lbs nin yaptığı herşeyi yapıyor ama üçte birlik uç kısım balık esnasında 3-3.25 lbs. gibi davranıyor...
bu arada belirtmeliyimki bu esneklik bir yere kadar, belli bir yerden sonra yüksek direnç göstermeye başlıyor..
Bu arada şimdiye kadar gördüğüm en ince shimano kamışı ...
Fuji K halkaların estetği vs. vs. onları yazmaya gerek yok...

Shimanonun üzerine basa basa söylediği bir cümle varki, ''Hem sert hem yüksek aksiyonlu kamış yapmak kolay, zor olan hem en küçük balıkları dahi hissttirebilecek ve ani kafa darbelerini emebilecek hemde yüksek aksiyon taşıyabilecek kamışlar yapmak'' (yani özet olarak hem 160gr. atçak hemde esnek olcak kolay değil
Ve ekliyor;
Bunu başarabilmek için ilk şart yüksek ve pahalı carbon kullanmak ve daha sonra tasarımcılarınızın elleri iyi olmalı...

neyse reklam gibi oldu son satır , özet olarak birinci önceliğiniz atış rekorları kırmak değilde (gerçi paskal mitev ilk defa eline aldığı ultra ile 186m. ilk ve tek atışında gördü, yani ucu daha sert bir 3.5 lbs ile 5 metre belki farkeder) balık tutmak ve bundan max. keyif almaksa, ayrıca görsellik sizin için önemli ise ultra bir içim su diyebilirim
Eski 01-08-14   #14
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Alıntı:
Ecmel tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tribal Ultrayı 4 balıkçılık falan oldu kullanıyorum...

Carbon kalitesini Nihat abi zaten yazmış dünyada üzerine bir carbon daha yok (HPC400 - 3M POWERLÜX 1000), bu çok pahalı bir karbon ve genelde yüksek güç gerektiren 200-300 kiloya dayanması gereken kamışlarda kullnılıyor yani ilkdefa bir sazan kamışıda kullanılıyor..

neyse lafı fazla uzatmadan saha deneyimine gelelim;

İlk etapta aklımda (şimdiye kadar en sert 3.25lbs kullandığımdan) acaba 3.5 lbs çokmu sert kaçar diye düşünmedim değil, birde carbon kaitesi yükseldikçe (ki bu en yükseği) daha sert oyunlu kamışlar çıkıyor karşımıza, kortuğum başıma gelmedi ultra hem 3.5 lbs yani 160gr.ma kadar kurşun atabiliyor hemde uç kısmının esnekliği sayesinde en küçük balıkları hissettiriyor...
Dahada önemlisi bu esnek uç özellikle balık yakındayken ani kafa darbelerinde harika bir iş çıkartıyor.. şöyle düşünün ultra 3.5lbs nin yaptığı herşeyi yapıyor ama üçte birlik uç kısım balık esnasında 3-3.25 lbs. gibi davranıyor...
bu arada belirtmeliyimki bu esneklik bir yere kadar, belli bir yerden sonra yüksek direnç göstermeye başlıyor..
Bu arada şimdiye kadar gördüğüm en ince shimano kamışı ...
Fuji K halkaların estetği vs. vs. onları yazmaya gerek yok...

Shimanonun üzerine basa basa söylediği bir cümle varki, ''Hem sert hem yüksek aksiyonlu kamış yapmak kolay, zor olan hem en küçük balıkları dahi hissttirebilecek ve ani kafa darbelerini emebilecek hemde yüksek aksiyon taşıyabilecek kamışlar yapmak'' (yani özet olarak hem 160gr. atçak hemde esnek olcak kolay değil
Ve ekliyor;
Bunu başarabilmek için ilk şart yüksek ve pahalı carbon kullanmak ve daha sonra tasarımcılarınızın elleri iyi olmalı...

neyse reklam gibi oldu son satır , özet olarak birinci önceliğiniz atış rekorları kırmak değilde (gerçi paskal mitev ilk defa eline aldığı ultra ile 186m. ilk ve tek atışında gördü, yani ucu daha sert bir 3.5 lbs ile 5 metre belki farkeder) balık tutmak ve bundan max. keyif almaksa, ayrıca görsellik sizin için önemli ise ultra bir içim su diyebilirim

Tutturdu bir ince buyur sana ince Hem ben foto'da İntencity ile neredeyse aynı görüyorum kalınlaklarını

Düzenleyen : DSLR CARP - Tarih : " 01-08-14 " - Saat : 18:42.
DSLR CARP is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14   #15
Ke®eM
Super Moderator

Ke®eM kullanıcısının avatarı

İ.Kerem Avşar
Giriş: 29-02-2008
Meslek: Bilgisayar Müh.

Güzel inceleme oldu, ellerinize sağlık

\"Bu tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.\"
Ke®eM is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-14   #16
İHSAN ERKUMRU
Major member

İHSAN ERKUMRU kullanıcısının avatarı

ihsan erkumru
Giriş: 13-04-2011
Meslek: Ticaret

ellerinize sağlık bu bilgiler için century C2 lerim vardı çok mennum değilim yeni İlhandan tribal ultra 13 ft sini aldım bakalım anlatılana bakılırsa mennum olacağım tekrar tekrar teşekürler beyler

Bir ben varım deme, "Yoksan da olur".
Hatasız Dost Arayan, Dosttan da olur...
Mevlana CARPE DİEM
İHSAN ERKUMRU is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-14   #17
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Casting Rods - Hakuyo MTX Class

Romanya rekoru sahibi Vaduva Lucian 213,18mt.lik dereceyi bu kamışla elde etmiş olup, diğer bir çok (on kişinin üzerinde) kişi'de yine bu kamışla +200mt. mesafeler icra etmekte. Açık konuşmak gerekirse sürpriz oldu kamışı tanıyınca kağıt üzerinde en azından haksızlık etmişiz Hakuyo markasına. Kamış 390cm, 430gr. ve 4 lbs. olup 20mm Fuji marka makine yatağı barındırmakta. Devamında 3K carbon ve Sig dolaşmayan garantili halkalara sahip. Tüm bu özellikler onu klasik bir 'Long range' kamış yapmakta. Fiyatı ise 800 ron/lei sanıyoruz 180€ yapıyor. Unutmadan kuvvetle muhtemel kamış çalışma biçimi usta romanyalı atıcılarırın isteği doğrultusunda yaptırıldı keza Hakuyo sahibi Dan Mitrescu yakından ilgili ve her sene Casting turnuvaları düzenliyor. Bu açıdan diğer bir çok klasik long range kamışlardan farklı bir tarafı vardır diye tahmin ediyoruz.

Eski 06-01-16   #18
olcay81
Senior Member

olcay
Giriş: 15-06-2012
Meslek: MEMUR

kamış almadan önce okunması aşırı faydalı bir konu. ancak 12 ft kamışlarla ilgili denemeleri göremedim.denemediğinizden mi göremedim yoksa başka yerde mi konu bulamadım.ben özellikle velocity 12 ft 3 lbs ile ilgili görüşleri merak ediyorum.özellikle mesafe konusunda.
olcay81 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-16   #19
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Turnuvalar cm ile kazanilabildiginden 12ft tercih edilmiyor yani aradaki mesafeler cok az ve aksine 12ft kullanimi cok daha eegonomik oldugundan dunyada daha tercih ediliyor.
Eski 06-01-16   #20
keyibil66
Senior Member

Kamil Eyibil
Giriş: 15-09-2015
Meslek: memur

Paylaşmış olduğunuz bilgiler harika ama benim sorum uzak atış illa iki parça mı olmak zorunda ve bizim sazan avında kullandığımız 3 parçalık okuma epix olsun vs diğer kamışlar olsun bunlar hakkında bilgi vermemeniz uzak atış için turnuvalarda ideal olmamaları mıdır, sizin belirtmiş olduğunuz kamışlar çok güzel gönülde yatan kamışlar ancak bu kamışlara maliyet olarak sahip olmak da biraz sıkıntılı tabi siz değerli ve tecrübeli abilerimden bunu öğrenmek isterim,
keyibil66 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık