Uzun Mesafe (Turnuva) Atış Kamışları... - CarpTR

Geri Git   CarpTR > AV RAPORLARI,YARIŞMA VE ORGANİZASYONLAR > Yarışma ve Organizasyonlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-06-14   #1
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord
Varsayılan Uzun Mesafe (Turnuva) Atış Kamışları...

Merhaba arkadaşlar,

Tecrübelerimiz ve gözlemlerimiz dahilinde konuya dileyen yazabilir, paylaşabilir gözlem ve bildiklerini

Shimano Velocity 13ft. 3.5lb & Fox Horizon 13ft. 3.5 lb.

Velocity ile başlarsam aslında yazmak bile gereksiz aldı başını gidiyor CarpTR Cast Days'ten sonra..
Fiyatı uygun (100avro) ele rahat oturuyor yarı parabolic gibi davransada, zorlayınca full parabolic gibi çalışabiliyor. Hafif, görünümü oldukça hoş özellikle sap kısmı ve en önemliside sihirli birtarafı söz konusu sertliğinde. Bu kamışla herkes kendi rekorlarını kırıyor. Balıkçılık konusunda zaten pek girmeye gerek yok ideal bir kamış ülkemiz avlakları için 130 gr.a kadar yükleyip uzun mesafe sazancılığı dahi yaparsanız rahatlıkla. Kendim'de yarışmadan sonra ancak alabildim ve doyamıyorum onunla atış yapmaya, kesinikle çok zevkli bir kamış. Hatta öyleki Paskal 197 mt. gibi deli bir mesafe çıkarttı en son antremanlarında bu kamış ile ki daha Ludmil denemed, bana göre o daha başarılı olur bu kamışla ve 200'ü görür.

Gelelim Fox Horizon 13ft. 3.5 lb.ye.

Velocity ile kıyaslarsam.. Daha bir sert ve kesinikle hem carbon kalitesi hemde görünüm olarak, işçilik kalitesi olarak daha iyi görünmekte. Elbette bunun sebebi her iki kamışın aslında aynı segment'te olmaması ki zaten Horizon oldukça pahalı iki katından dahi daha fazla 220 avro gibi. Aslında bu kamışı İntencity XS1 3.75lb. ile kıyaslamak daha doğru olacaktır Shimano'dan. Ama şu an lb., kategori, yarışma bazında ele aldığımızdan bu şekilde bir kıyasa girdik. Netice itibariyle bana göre kişisel düşüncem'dir (bu arada yarışmada bu kamışla yarıştım ama yadırgadım haliyle ilk defa kullandığım için) şu an için bu kamışın 3.5 lb. kategorisinde Velocity'den daha açıktır önü ve elbette bunu zaman gösterecektir

Shimano Velocity 13ft. 3lb.

Mucize kamış ! Son CARPTR Casting'in bana göre Paskal'ın 208mt. attığı Free Spirit Lrs Spod kamışından sonraki en büyük kahramanı, hatta belki daha'da büyük. Çünkü neredeyse bu kamışın kabiliyetiyle Dimitır Bornarov 3lb.yi kazandı 1-2 mt. farkla. Paskal,Ludmil hatta bende ama saymıyorum derecem düşük olduğundan kendimi. Century'nin 12 ft. SP'si ile yarıştılar. Bu kamış 3 lb.yi domine eden ve o özel yapım advanced kamışlardan. Fiyatı 400 avro civarında ve ben buna yarışmada 140gr.a kadar ağırlık kullandım. Nasıl bir 3lb. ise artık. Oysa Dimitir'ın kullandığı 100 avro'luk Velocity yarışmayı kazandı. Durumu daha'da net anlatmak için daha sonra Ludmil deneme atışı yaptı ve 182 mt. ile yarışmayı kazanan Dimitır'ın üzerine tam 10 mt. ekleyerek 192 mt. atmıştır Tüm bunlardan sanıyorum çarpıcı tecrübeler, sonuçlar elde etmiş olup buna göre hareket tarzımızı belirleyebilriz

Shimano İntencity XS1 13ft. 3.75Lb.

Shimano'dan harıka bir atış kamışı daha. Velocity 3.5lb. nin bir tık üstü gibi çalışma karekteri. Ele iyi oturuyor ve bahsettiğim üzere velocity'nin bir tık üstünde sertliği. Karbon kalitesi elbette çok daha iyi Velocity'den dolayısıyla fiyatı'da. Özellikle uzun mesafe sazancılığı için harika bir kamış. Turnuva açısından değerlendirecek olurdak 3-5 Oz bir başka tabir ile 3.5 lb. sonrası kategori için biraz yumuşak kalabilir. Elbette bu en tepedeki yarışmacılar için geçerli. Benim gibi ortalama yarışmacılar ve daha ziyade güçtem çok tekninkle atmaya çalışanlar için harika bir 3-5 oz kategori kamışı. Birkaç atış fırsatım oldu ve oldukça memnun kalmıştım. Mutlaka mesafe belitmek gerekirse Paskal ve Ludmil ayarında sporcular bununla 200-205 mt. görme ihtimali oldukça fazla.

Eski 26-06-14   #2
Extreme Carp
Moderator

Extreme Carp kullanıcısının avatarı

serkan akdemir
Giriş: 30-10-2012
Meslek: Long Range Carp Angler

shimano vengeance'ide unutmayalım seninde dedigin gibi şu egolarımızdan kurtulalım benim kamışım neki atmaz okadar gibi vs.antrenmanlar sonucu vengeancenin nasıl bir performans sergiledigini gördük eminimki shimano bile beklemiyordu o mesafeleri kamıştan.tek kötü yanı sap kısmı velocity veya fox horizon kadar kibar degil tabiri caizse pırasa sapı ama sertlik vede aksiyon kısmından başarılı bir kamış kullanmaya devam
Eski 26-06-14   #3
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Alıntı:
Seo Jaweet tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
shimano vengeance'ide unutmayalım seninde dedigin gibi şu egolarımızdan kurtulalım benim kamışım neki atmaz okadar gibi vs.antrenmanlar sonucu vengeancenin nasıl bir performans sergiledigini gördük eminimki shimano bile beklemiyordu o mesafeleri kamıştan.tek kötü yanı sap kısmı velocity veya fox horizon kadar kibar degil tabiri caizse pırasa sapı ama sertlik vede aksiyon kısmından başarılı bir kamış kullanmaya devam
Bişiy unuttuğumuz yok sırayla.. Koy fotoğrafını anlat nedir, ne değildir
Eski 12-07-14   #4
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Century Sp 12ft. 3Lb.

Bir kaç yıldır 3lb. kategorisini domine eden hakikaten olağan üstü kaliteli ve görsel şölen sunan bir kamış. Bunun gibi hand made kökenli bir kaç marka daha var ve kişiye özel kamış üretebiliyorlar. Kişiye özel kısmı elbette hoş bir durum. Ahalinin boyuna kg.nı vs.. göre hesap edip üretiyor. Devamında, açıkçası karşıyım bu tür kamışlara(çok param olsa karşı olmam aslında ). Mesela bu kamış 3lb. ama spod kamışlardan hiç bir farkı yok sertlik açısından ! Dolayısıyla yarışmalarda kontrolleri zordur, üreten ahali el'le kolayca lb. hatta dilerseniz herhangi, markalarına ters düşmeyecek yazı yazabiliyor üretim aşamasında hatta adınızı bile yazdırma ihtimaliniz yüksek canlıyı koyarsanız orataya Yine dolayısıyla seri üretim değilde, özel üretim çok daha sert aksiyonlu kamışla düşük lb. yazdırıp haksız bir rekabete neden olabilir her hangi bir yarışmacı yeterince parası varsa. Kamışa gelince yukarıda bahsettiğim üzere tartışılmaz bir malzeme ve işçilik kalitesi söz konusu. Zaten son yıllarda ciddi şekilde pazar payını artırmış olup hedeflediği elit kısmı (bol paralı ve sazıncılığı daha ciddi manada icra edenler) domine etmiştir.

Century FS 13Ft. 3.5Lb.

Century'den yüksek kaliteli, harika bir kamış daha. Aşamalı bir şekilde üç farklı carbon söz konusu yapısında ve oldukça ilginç bir şekilde özellikle ucu çalışıyor. Görünümü oldukça etkiliyici ve şık. Atış antremanlarında sıkça kullandık ve şahsen bende ayrı bir yeri söz konusu keza ilk +180mt. atışımı bu kamışla yaptım 182-183mt. gibi. Benim kişisel olarak yadırgadığım tek noktası tutamak şekli. Bana uygun değil bu tür tutamaklar ve yadırgıyorumda atış esnasında. Diğer yandan kamış kesinikle çok sağlam bir hissiyat sunuyor, sanki hiç kırılmayacakmış gibi. Son olarak yine doğru ellerde +200mt. yapabilecek kamışlar arasına rahatlıkla dahil edebiliriz.

Shimano Long Cast 13ft. 3.5lb.

Model adından anlaşılacağı üzere özellikle bu iş için tasarlanmış. Fakat olur notu almadı (bayadır ülke pazarımızda olmasına rağmen) onu deneyen diğer Long Cast'çi arkadaşlardan. Açıkçası ben kamışı daha ilk geldiğinde inceledim ve her şey müspet görünüyor bana göre. Atmaması için yani +180mt. bir sebep yok ve kalite düzeyi oldukça yüksek, görünümüde keza öyle. En yakın zamanda bu kamışı (Erkan Güven duy sesimi bırak bir ara bana bir adet ) özellikle deneyip neler yapabileceğini görmek istiyorum.

Fox Horizon Xt 13Ft. 3-5 Oz

Oldukça iddalı bir kamış ve uzun mesafe balıkçılık için ideal. Ayrıca belkide 3-5 oz kategorisinde en iddalı kamışlardan biridir. Maalesef ülkemizde pek yok 3-5 oz kamışlar ve tercih edilmiyor. Ama yinede diğer tecrübelerimize dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim.Denediğim, kullandığım en stabil kamıştır atış konusunda. Malzeme kalitesine değinmeye dahi gerek yok işçilikte öyle Xt serisi hakikaten pahalı olmalarına rağmen bu paranın karşılığını verecek nitelikteler. Kişisel tahminim bu kamışla 205-210mt. lerin atılabileceğidir.

Fox Horizon Xt 13Ft. Spod kamış

Bence kesinikle in iddalı spod kamış şu an için gördüklerim arasında. Buna Century, Free Spirit,Shimano ve ülkemizde satılan, tecrübe ettiğimiz diğer kamışlar'da dahil. Malzeme konusunda klasik XT bir kamış, görünümü'de öyle. Elbette 3-5 oz'a göre daha yapılı ve kaslı eh buda onu tam bir canavar yapıyor. Çok fazla söze gerek yok yine kişisel düşüncem'dir bu kamış rekor kırabilecek potansiyeli en yüksek kamıştır benim gördüğüm, tecrübe ettiğim. Bu arada ben beceremiyorum bu kamışla, yükleyemiyorum veya farklı bir teknik uygulamak gerek. Shimano Velocity 3.5lb.den sadece 3-4 mt. fazla atabiliyorum. Bu fark normal şartlarda 10-15 mt. arası olmalıdır.

Shimano Tribal Extreme 13Ft. 3Lb.

Hakkında konuşup yanlış bişiy söylemek istemem. Tam bir şahaser artık üretilmemesi çok yazık ama yinede hala bulunuyor diye biliyorum. Neredeyse kusursuz bir kamış özel Alps tutamağı zaten muhteşem. Aksiyonu 3Lb. için çok iyi ve mesafe olarak 180-185mt. leri görebilecek bir kamış. Neredeyse kusursuz demiştim tek kusuru orta birleşim yerindeki, göze ekstra kalın görünen, ikinci parçanın kalın tutulmasıdır. Son olarak hakkında diyebileceğim. Balzerlerimin dışında, şu an gönlümün kullanmak isteyeceği tek kamıştır

Düzenleyen : DSLR CARP - Tarih : " 12-07-14 " - Saat : 09:45.
DSLR CARP is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-07-14   #5
Extreme Carp
Moderator

serkan akdemir

Yine döktürmüşsün nihat abim ellerine vede emegine saglik
Eski 26-07-14   #6
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Shimano Vengeance Specimen 13 Ft. 3.5Lb.

Harika ve değişik bir tasarıma sahip. En sona bırakma sebebim en ucuz oluşudur uzun atış için denediğimiz kamışlar arasında. Serkan Akdemir bu kamışla +184 mt.leri görmüştür. Diğer kamışlarla kıyasladığımızda kağıt üzerinde güven vermiyor gibi, bizlerin yoğun antreman temposu ve 120 gr. kurşuna ama pratikte hiç'te öyle değil. rahatlıkla altından kalkıyor söz konusu tempo ve +120gr. kurşunun altından. Ayrıca şıklığının yanında daha önce hiç bir kamış'ta görmediğimiz parmak yeri yapmışlar ki oldukça işe yarıyor. Muhtemelen 190'ları görebilir Serkan bayram sonrası antremanların'da. Hatta ciddi şekilde 3Lb. performansını merak etmekteyiz şimdiden..

Eski 26-07-14   #7
almaph
Junior Member

Mayorov Alexander
Giriş: 23-04-2014
Meslek: kimyager

güzel paylaşım a
almaph is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-14   #8
Extreme Carp
Moderator

serkan akdemir

azim ve sabır nihat abi bende merak etmiyor degilim 3lbs yi vede en yakın zamanda idmanlara başlıyorum gelişmeleri carp tr vede facebook(serkan akdemir long range carp angler)sayfasından takip edebilirsiniz.
Eski 01-08-14   #9
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Nihayet 3Lb. kamışımı buldum !

Kesinikle 3Lb.de çok iddalı bir kamış Shimano Beast Master 3Lb. Düşük rüzgarlar'da 110gr. ile neredeyse Velocity 3.5lb. performansı sergiledi.Rüzgarın az olduğu şartlar'da bende 174-175mt.leri gördü. Bu daha güçlü rüzgarlar'da kesinikle +180mt. demek ! Zaten Long Range için üretilmiş bir seri ve Shimano'nun hoşuna gitmeyebilir ama sanki işçilik eski kamışlar'da daha iyidi. Elbette malzeme ve yükselen karbon sayesinde günümüz kamışları çok daha sağlam ve yapıları ince ama başka bir tad ve atış'ta, aksiyon söz konusu Beast Master'da. Hatta muhtemelen bunun 3.5lb.si Velocity'nin (görmek,denemek lazım) pabucunu dama atabilir. Yinede kesin/büyük konuşmamak lazım. Supreza 13 Ft. 3lb. idi bir diğer gözüme çarpan kamış ama beast master kesinikle daha uygun casting için. Şu an için Velocity 3Lb. yok ve geldiğin'de onuda değerlendireceğiz muhtemelen ama an itibariyle sanıyorum Beast Master 3Lb.de ülkemizdeki en başarılı kamış !

Eski 01-08-14   #10
DSLR CARP
Administrator

Nihat Cavus

Unutmadan potansiyel tüm kamışları denemek ve yorumlamak isteriz arkadaşlar sahip olduğunuz.Biliyorumki çok mestesna kamışlara sahip arkadaşlar var aramızda. Bunun için yakın bir zaman'da yeterli katılım olursa, yaz ortasıda olsa bir pazar günü, yarışma alanında kaçamak bir CarpTR Cast Days yapabiliriz. Aslında uygun göl kenaırında'da olabilir. Çekeriz botla gerekli mesafelere şamandıraları. Ayrıca hatırlatırım muhtemelen çok etkileceksiniz, yemli takımların +160,+170mt.lere ulaştığını görmekten

171 Mt. Bait Casting
Shimano Velocity 13 ft. 3.5 Lb
Shimano Ultegra Xsc10000
Helicopter Rig
124gr. FCB LC Lead
25 mm Sufix strong mono line
38lb. Shock leader spro
60lb. Lead Core Spro (70cm.)
Hook link 25cm. Combi Rig.
Wind 12-15km.(from back)

https://www.facebook.com/photo.php?v...type=2&theater

Düzenleyen : DSLR CARP - Tarih : " 01-08-14 " - Saat : 10:33.
DSLR CARP is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık