Boili bağlama montajlari - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > Yazı ve Yorumlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-03-08   #1
FoxCarp
Administrator

FoxCarp kullanıcısının avatarı

Erdinc Hatib
Giriş: 29-02-2008
Meslek: Ihracat Uzmanı
Varsayılan Boili bağlama montajlari

BOİLİ BA?LAMA MONTAJLARI

Ayrıntılı boili montaj kılavuzu olarak hazırladığımız aşağıdaki tablo – yeni başlayanlar ve eksik bilgisi olanlar için faydalı olacağını umarız. Bu montajlarda satın alınan hazır boili veya ev ortamında kendimizin hazırladığı boilileri kullanabiliriz. Verilen montajlar kullanacağınız yem özelliklerine göre değiştirilebilir ve geliştirilebilir olduğunu unutmayınız. Örneğin sadece boili saç uzunluğunu değiştirerek çok farklı bir montaj elde edeceğiniz gibi iğne etrafında sarılan braid adedi de farklı sonuca yol açacaktır.
İğnenin balık dudağına daha başarılı saplanması, köstek ucunun knotless knot (düğümsüz düğüm) ile bağlandığında dış taraftan geçirilerek iç taraftan ( iğnenin ucu tarafına) çıkması geniş kabul görmüş kanıdır. Bununla birlikte knotless knot düğümü yapılırken köstek dolamasını iğnenin halkasındaki uç tarafından değil, diğer tarafından başlanmıştır. Bunun nedeni de çok narin köstek kullanımlarında kösteğin zarar görebileceğidir.
Normal ‘düğümsüz düğüm’
En geniş kullanımlı ve en basit hazırlanışı olan düğüm. Herhangi bir avlakta kullanılabilir. Bu montajı balıkçıların daha çok zorluk derecesi yüksek montaj kullandıkları avlaklarda da kullanılabilir. Sade montaj başarılı olabilecektir.

‘Ters vuruş’ montajı (The Blow-Back Rig )
Bu montajın birçok ismi var ve çok farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Fakat ana çalışma yöntemi değişmezdir – balığın yemi türükmeye çalışması ile yem ‘ters vuruş’ yaparak iğnenin daha derin saplanmasını sağlamaktadır.
Fotoda ‘kelebek’ montajı gösterilmiştir. Burada boili ikiye yarılmış ve iç tarafı dışa doğru monte edilmiştir. Bu anormal şekil ile en dikkatli ve uyanık balıkları avlamak mümkün olabilir.

Normal ‘ters vuruş’ montajı
Yukarıdaki montajın aynısı, fakat burada boili bir bütün olarak kullanılmıştır.

D-montaj (D-Rig)
Denenmiş ve çok başarılı bir montajdır. Balığın boiliyi tükürmeye çalışması durumunda boili D-şeklindeki köstek ucunda geriye hareket eder ve iğnenin saplanma olasılığını arttırır. Sadece geriy değil, sağa-sola da hareket ettiğinden balığın iğneden kurtulma şansını azaltmaktadır.

Sert montaj (The Stiff Rig)
Bir tane daha inanılmaz başarılı bir montaj. Bu montajı diğer balıkçıların kabuklu veya kabuksuz örme ipten köstek kullanılan avlaklarda kullanılması doğru olacaktır. Montajın sertliği kolay tükürülmesini önlemektedir. Hem batan tip ve hem de yüzen tip yemler için uygundur.

Ve sonuç olarak unutmayınız ki sazan avında saçlı yem montajı bir tek ve mutlaka uygulanması gereken montaj şekli değildir. Birçok yem, ki buna boili de dahildir doğrudan iğneye takılabilmektedir.
FoxCarp is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-08   #2
akın usta
Banned

Akın AKBAŞ
Giriş: 13-03-2008
Meslek: Otomotiv
Varsayılan RE: BOİLİ BA?LAMA MONTAJLARI

erdinç bu montajların resimleri yokmudur...
akın usta is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-08   #3
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com
Varsayılan RE: BOİLİ BA?LAMA MONTAJLARI

Alıntı:
akın usta tarafından gönderildi
erdinç bu montajların resimleri yokmudur...
[align=left]akın abi aynı konu 2 kere açılmış, resimleri aşağıdaki linkte bulabilirsin[/align] http://www.carptr.com/showthread.php?tid=18
CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-09   #4
okylmz
Junior Member

oktay yılmaz
Giriş: 27-05-2009
Meslek: öğretmen

Alıntı:
CarpManiac tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
[align=left]akın abi aynı konu 2 kere açılmış, resimleri aşağıdaki linkte bulabilirsin[/align] http://www.carptr.com/showthread.php?tid=18
bu adres açılmıyor..
görebileceğimiz başka bi adres var mı bildiğiniz..
teşekürler..
okylmz is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-09   #5
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

http://www.carptr.com/forum/showthread.php?t=257
Eski 07-06-09   #6
okylmz
Junior Member

oktay yılmaz
Giriş: 27-05-2009
Meslek: öğretmen

Alıntı:
NCavuS tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
teşekürler nihat bey...
okylmz is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-13   #7
Tecelli
Junior Member

ALİ KONAK
Giriş: 22-08-2013
Meslek: MALİ MÜŞAVİR

Merhaba balıkcı ustaları. Sizlerden öğrendiğim birçok boili bağlama yöntemleri var ve bu yöntemler sayesinde kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Fakat Boili iğnesi hazırlamak bana çok zor gelmekte ve buna daha pratik bir çözüm aramayı kafaya koydum. Av mekanında yedek boili kösteğiniz yoksa özelliklede 2, 3 iğneli boili bağlama (kaç düğüm atıldığı ve iğneye boili boyu ayarlama zorluğunu bilen bilir) zorluğunu, benim gibi beceriksiz biriyseniz normalin 2 katı zaman harcarsınız. yeni köstek hazırlama bir çok zaman harcamanıza sebep olacaktır.kızımın saç tokası olarak kullandığı ufacık lastik tokalarını gördüğümde Arşimet gibi buldum buldum diyerek fırladım ve uygulamalı olarak denedim. saç tokalarının resimleri aşağıdadır.[IMG][/IMG]
Bu lastiği normal bağlanmış iğneye montaj etmek, iğnenin istediğiniz yerine lastiği montajı mümkün olmaktadır. lastik montaj edilmiş resim aşağıdadır.[/url][/IMG]
şimdi sıra geldi boiliyi lastiğe geçirmeye ve iğnenin neresinde durması gerektiğine karar vermenize. Elimde hazırda boili olmadığı için boncuk geçirerek resimlerde göstermeye çalışacağım. Bir tığ yardımı ile boncukları larsiğe geçiriyoruz.
daha sonra 1mm kalınlığındaki misine ile her iki tarafını yuvarlayarak yaptığım stoper ile boncukların çıkmasını engelliyor ve bitiriyorum. Benim yaptığım bu uygulamada boncuklar iğneye değmekte ve boncuk ile iğne arasında hiç boşluk kalmamaktadır. İğne ile boncuk yada boili arasında 0.5 cm boşluk isteyenler kullandığım küçük lastiklere bir lastik daha ekleyerek gerekli boşluğu elde edebilirler. Ben boncuk yada boilinin iğneye temas etmesini tercih ediyorum.

aşağıdaki resimdede boilinin istediğim yerde durmasını sağlamak için onlarca ekipmana ihtiayaç duymadan istediğim yerden konumlandırabilmekteyim. [IMG][/IMG]
Ustalardan bu yöntem hakkında yorumlar bekliyorum. iş görürmü sizce.

Düzenleyen : Tecelli - Tarih : " 23-08-13 " - Saat : 00:00.
Tecelli is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13   #8
mehmetakyurek
Major member

mehmetakyurek kullanıcısının avatarı

Mehmet AKYÜREK
Giriş: 21-07-2011
Meslek: Üst Düzey Yönetici

Pratik zeka ürünü güzel bir uygulama. Lastiklerle ilgili endişem pek çoğunun petrol türevi olması sebebi ile balığı iten bir koku salma riski. Plastik kokuları vuruş sayısını oldukça düşüren bir etkiye sahip. Hatta bu kokuları yakından koklasak dahi biz bazen hiç duyamazken balık oldukça yoğun şekilde duyabiliyor. Bir grup lastikte böyle bir sorun yokken başka bir pakette olabilir. Neticede bu iş için üretilmediklerinden üreticilerin bu duruma karşı titiz davranmalarını bekleme şansımız da yok.. Ama av için geliştirilmiş stopper vs gibi ürünler genelde silikon türevlerinden yapıldığından bunlarda bu sorun olmuyor.

Düzenleyen : mehmetakyurek - Tarih : " 23-08-13 " - Saat : 08:06.
mehmetakyurek is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13   #9
selman
Moderator

selman kullanıcısının avatarı

selman ceylan
Giriş: 13-04-2010
Meslek: Talaşlı İmalat ve mold design

ali bey Bait bant diye üretilen ürün zaten bu işi yaramakta lakin kullanım şekli bıraz farklı sizin uygulamış olduğunuz bunun bi nevi imkanlar dahilinde olanı ama burada ayrı bir sıkıntı orataya çıkmakta bunu aştığında kullanışlı bir sistem oluyor öncelikle yapmış olduğun montajda yemler lastik esnekliğinden dolayı iğneye kadar yapışmakta ve neredeyse hiç haraket edememektedir bunun önüne geçebilmek için lastiği igneye sabitledikten sonra bir düğüm daha atıp düğümün üstüne minik bir pul yerleştirmek gerekiyor o sistemde yapıldığında yem iğneye yapışmamış vaziyette ve rahat haraket edebiliyor eski yapmış olduğum riglerden bulabilirsem daha açıklayıcı bir resim ekleyebilirim rasgele...
Eski 27-08-13   #10
Tecelli
Junior Member

ALİ KONAK
Giriş: 22-08-2013
Meslek: MALİ MÜŞAVİR

Alıntı:
selman tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ali bey Bait bant diye üretilen ürün zaten bu işi yaramakta lakin kullanım şekli bıraz farklı sizin uygulamış olduğunuz bunun bi nevi imkanlar dahilinde olanı ama burada ayrı bir sıkıntı orataya çıkmakta bunu aştığında kullanışlı bir sistem oluyor öncelikle yapmış olduğun montajda yemler lastik esnekliğinden dolayı iğneye kadar yapışmakta ve neredeyse hiç haraket edememektedir bunun önüne geçebilmek için lastiği igneye sabitledikten sonra bir düğüm daha atıp düğümün üstüne minik bir pul yerleştirmek gerekiyor o sistemde yapıldığında yem iğneye yapışmamış vaziyette ve rahat haraket edebiliyor eski yapmış olduğum riglerden bulabilirsem daha açıklayıcı bir resim ekleyebilirim rasgele...
Selman bey balıkcılığa bu sene başladığım için daha işin başındayım. Bu nedenle hangi malzeme ne işe yarar hangi malzeme nerede kullanılır bu konulara yabancıyım. Fakat bu site ve sizler gibi paylaşımcı ustalar sayesinde bir çok bilgi edindim. Benim yaptığım sistemde yazımdada belirttiğim gibi boililer iğneye yapışık durumda kalıyor. İşneden 0,5 cm uzak durmasını isteyenler için iki lastik kullanmalarını 3. resmin altında belirtmiştim zaten. Ben burda iğneye yapışık durmasını tercih ettiğimi de belirtmiştim. Bunun nedenide boili üstten stoper ile çıkmaması için engellenebiliyor. Fakat iğne ile boili arasındaki boşluğa boilinin altına birde sıkıştırılması gereken bir aparat olması gerektiğini düşünüyorum. Çünki oltayı fırlatma anında boililer suya girmeden fırlayıp gidenler oluyor. bu yüzden iğneye yapışık olmasını tercih ediyorum. bo konudada bir öneriniz olursa memnun olurum.
Tecelli is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık