Sazan avi makine ve kamişlari - Sayfa 2 - CarpTR

Geri Git   CarpTR > CarpTR - The Turkish Angler Team > MODERN SAZAN AVI > Malzeme ve Ekipmanlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-03-09   #11
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Alıntı:
bilent yildirim tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
metin usta bana bir şey sormuş bende anlattım kötü söz de söylemedim,herkes in avlanma şekli farklı forumlar da farklı fikirler içindir,bunlara tahammülümüz olmalı .
ne güzel söylemişsin balık kenarda kendini rahat hissetmez diye ,bende derin yer de avlanıyorum,derin de kendini rahat hissediyor.her balık ileri de tutulur diye bir kanun yok,veya balığı bulduğun yerin balığın yattığı yer olduğuna,veya yemlenmeye çıkacağı bölgeleri kesin olarak tahmin etmek kolay değil. bu böyle olmasa sonar kullanan herkes hep dolu gelir ancak sizde ,herkes boş geldiği çok zaman oluyor,ama bu işi sonar mümkün olduğu kadar minimuma indiriyor bu bir gerçek.kaldı ki bizim de sonar la avlanan sizin de çok iyi tanıdığınız arkadaşlarımız var,onlar la avlanma stratejileri hakkın da sık ça konuşuyoruz, ve avlanma şekillerini biliyoruz ve herkesin bir avlanma şekli yoğurt yeyişi var .ben herkesin kine saygılıyım,silmezseniz fikrimi yazıyim.
bana göre;
sonar la balık tutmak çok daha kolay,kullanırsınız kullanmazsınız tercih dir.
benim yemim 4 saat lik,devamlı olarak o şekilde avlanamam.
ben balığın beslenme yolunun olduğunu,türkiye de de beslenme şekilleri açısından da,bu yol un, o mesafelerde olmadığını düşünen bir insanım ,o mesafeleri yemlersiniz ,tutarsınız kimse de buna bişey demez,ama bende derin de balık alırım ,yerimi ona göre seçerim,balık da alırım buna da kimse bişey diyemez.
nihayetinde bu forum da herkes başın dan geçen olayları nasıl avlandığını anlatıyor, bende bu şekilde avlanıyorum.sonuç da her fikir kesin doğru ,olsa bu kadar kafa patlatmayız bu sazan balığına, diye düşünüyorum.
Ortamın sakinleştiğine sevindim.Balık nerede meselesi hakkında bir şey yazmayayım zaten forumda bir sürü kişinin bilgileri var bu konuda.Sonar dan çok sık bahsedilmeye başlandığı için ondan bahsedeyim.
Sonar bizim için sadece bilmediğimiz bir avlağı tanımamıza yada bildiğimiz bir avlak hakkında emin olmamıza yarar.
Mesela bir avlakta suyun altında daha küçük bir bent olduğunu biliyorduk ,sonarla baktık emin olduk.En verimli bölgeyi biliyorduk ,sonarla baktık ve en çok balık orda gördük.En derin bölgeyi biliyorduk ondan da emin olduk ki her sazancı az çok tahmin edebilir balığın hangi mevsimde hangi özellikteki göllerde kaç metre derinlikte olacağını o yüzden yıllarca avlanılan bir avlakta sonarın pek işlevi yok zaten neyin ne olduğunu biliyoruz.Sonar daha çok yeni avlaklar bulmamıza yarar.Bu avlaklarda da uzun süre avlanmadan kısa sürede balık popülasyonu ve dip yapısı hakkında bilgi sahibi yapar.O yüzden sonarla balık tutmak çok kolay deyince sanki balıkları sonar tutuyormuş,büyük bir işlevi varmış gibi algılanır bunlar önemli şeyler, sonarın özelliklerine göre daha da önem kazanır ama takdir edersin ki sazan avı da bir tek bunlardan ibaret değil, daha bir sürü ugulanması gerekenler ve yöntemler var.Doğru bölgelere bir sürü kişi olta sallar ama öyle herkez balık alamaz alsa da şansa 1 alır 2 gelmez.Kendimi örnek gösterebilirim;uzun süre boyunca meslek icabı 3000$lık sonar kullandım ama deniz balıkçılığından anlamadığım için 10-15 trofe alabildim ki bu sayı usta denizciler için günlük sayı olabilmekte.

ilovecarp

Düzenleyen : CarpManiac - Tarih : " 07-03-09 " - Saat : 14:56.
CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-09   #12
carp-istanbul
VIP Member

Metin YAMAK
Giriş: 15-03-2008
Meslek: İşletme

Sevgili Bülent bilirsinki ben hiç bir zaman nedensiz kırıcı sözler yazmam aksine yardımcı olmaya çalışırım nacizane bigilerimle, sorduğum soru senin yumuşak kamış sevdiğini bidiğimden di senin seçtiğin kamışları asla yargılamadım -postumda-.
Ben CENTURY ve HARDY kullanıyorum ama bunu hiç bir yerde ne duymuşsundur ne de görmüşsündür ne de okumuşsundur, bunları forumumuzda Erdinç bilir Mehmet bilir başkası bilmez nedeni de günümüzde bu kamışların kaç para olduğunu hepimiz biliriz ve ayrı polimikler yaratılmamsı içindir, bunları almamın en büyük nedeni 1- mesafe yani uzun metrjlı avlar için bunun nedeni de 200-300 metrede balık avlarken çok sert ve spedzen action, kamışlara ihtiyaç duyulur buda kamışın sadece üst seviyesi çalışması demektir dezavantajları yokmu tabiğiki var iğilikten fazla dezantavajı vardır nedir diye soracaksın bu kamışlar çok sert ve nerdeyse hiç bükülmezler uzun mesafe avlarda da mutlak şart şok lider kullanmak ve mümkün olduğunca uzun metrajlarda, balığı almaya sıra geldiğinde sende bilirsin ki son 5-15 m çok kritiktir ve büğük balıkla mücadele ettiğimizi göz önünde bulundurursak, kamış çok sert şok lider de esnemek diye bişey yoktur ne oldu balığın herbir oynamasını direkt olarak kamışta hissediyorsun yani balığın ağızını koparmak an meselesi ve nitekim bütün bu kamışlarla avlanan kişilerin şikyayeti de budur, avantajlarına gelince çok sert long cast atışlar yapabilirsin. http://www.youtube.com/watch?v=mWg_0Sgn1Kc çok uzak mesafedeki balığa yön verebilirsin vs ve vs.
2- Gittiğim bütün yarışlarda resmen tesisat şov izledik ve biz de takım olarak bizde de butür üst düzey teçhizatlar olmasının kararını aldık ve de iği yapmışık diye biliyorum, birgün herkesin bu tür kamışların sahibi olmasını dilerim.
3- gelelim senin soruna, ben sonarı balık bulucu olarak görmüyorum benimiçin sonarın biz sazancılar için en büğük silahı zemin tespitidir ben burda çok balık gördüm diye oraya olta atmam, ama neden o saatte balık orda diye araştırmasını yapmıyorum anlamına gelmez, benim için en önemli unsur dipteki dip yapısında genelden daha farklı bir nokta bu yemek tabağakadar bir nokta bile olabilir ve ben o noktaya çalışırım genelde.
3- Bana balık vurupta çevirememek yaşantım boyunca 2 kez oldu orası da benim inandiım bir baraj Ömerli şahsıma konuşmak gerekirse orda gerçekten dünya rekorları olduğuna inanıyorum, haa nasıl oldu gece 03 suları deli bir signalizatör sesi koşuyorum kamışı almamla beraber karşıda çok büyük bir güç hissediyorum ve bu gücün yaklaşık 5-6 dakika sürdü, bütün çabalarıma rağamen hiçmi hiç bana doğru gelmek istemiyordu, haa diyeceksin ki neden bota binmedin - binemedim çünkü hava okadar berbattı ki onu düşünemezdim bile rüzgyar fırtına ay yok anlayacağın cehenem gibi.
Yani bu konularda daha çok yazışacağamıza inanıyorum.
carp-istanbul is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-09   #13
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

[quote=carp-istanbul;6254]Sevgili Bülent bilirsinki ben hiç bir zaman çok sert ve spedzen action, kamışlara ihtiyaç duyulur buda kamışın sadece üst seviyesi çalışması demektir

ustam malum çoğümuzda yabancı dil yok bu tip özllikleri bir başlıkta işlybilirmiyiz yeni kamış veya benzeri malzeme alacak arkadaşlar bilgi sahibi olmuş olur böylelikle
Eski 07-03-09   #14
bilent yildirim
Banned

BiLENT YILDIRIM
Giriş: 05-12-2008
Meslek: SATIŞ

Alıntı:
CarpManiac tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ortamın sakinleştiğine sevindim.Balık nerede meselesi hakkında bir şey yazmayayım zaten forumda bir sürü kişinin bilgileri var bu konuda.Sonar dan çok sık bahsedilmeye başlandığı için ondan bahsedeyim.
Sonar bizim için sadece bilmediğimiz bir avlağı tanımamıza yada bildiğimiz bir avlak hakkında emin olmamıza yarar.
Mesela bir avlakta suyun altında daha küçük bir bent olduğunu biliyorduk ,sonarla baktık emin olduk.En verimli bölgeyi biliyorduk ,sonarla baktık ve en çok balık orda gördük.En derin bölgeyi biliyorduk ondan da emin olduk ki her sazancı az çok tahmin edebilir balığın hangi mevsimde hangi özellikteki göllerde kaç metre derinlikte olacağını o yüzden yıllarca avlanılan bir avlakta sonarın pek işlevi yok zaten neyin ne olduğunu biliyoruz.Sonar daha çok yeni avlaklar bulmamıza yarar.Bu avlaklarda da uzun süre avlanmadan kısa sürede balık popülasyonu ve dip yapısı hakkında bilgi sahibi yapar.O yüzden sonarla balık tutmak çok kolay deyince sanki balıkları sonar tutuyormuş,büyük bir işlevi varmış gibi algılanır bunlar önemli şeyler, sonarın özelliklerine göre daha da önem kazanır ama takdir edersin ki sazan avı da bir tek bunlardan ibaret değil, daha bir sürü ugulanması gerekenler ve yöntemler var.Doğru bölgelere bir sürü kişi olta sallar ama öyle herkez balık alamaz alsa da şansa 1 alır 2 gelmez.Kendimi örnek gösterebilirim;uzun süre boyunca meslek icabı 3000$lık sonar kullandım ama deniz balıkçılığından anlamadığım için 10-15 trofe alabildim ki bu sayı usta denizciler için günlük sayı olabilmekte.
söylediğin şeyler kelimesi kelime sine doğru yazılar,bende bu fikirlerin dışında bir şey düşünmüyorum ,anlatmaya çalıştığım da bu zaten.takdir edersin ki senin de büyük balık aldığın benim de duyduğum ve de sık ça avlandığım bazı göletler de, karşı dan karşı ya 250 metre,müthiş de avlak baskısı olan yerler var,buralar da ,sen de kısa mesfelerde balık aldın ,dere yatağı olabilir,uygun bi yükselti olabilir bunları bildiğim için bende aynı şeyleri farklı bir yön den anlat maya çalıştım.sonar işi kolaylaştırıyor,tabi zorlukları da var,bot işi ne kadar da yüzme bilsen bazen sakat olabilir.
bilent yildirim is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-09   #15
bilent yildirim
Banned

BiLENT YILDIRIM

Alıntı:
carp-istanbul tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Bülent bilirsinki ben hiç bir zaman nedensiz kırıcı sözler yazmam aksine yardımcı olmaya çalışırım nacizane bigilerimle, sorduğum soru senin yumuşak kamış sevdiğini bidiğimden di senin seçtiğin kamışları asla yargılamadım -postumda-.
Ben CENTURY ve HARDY kullanıyorum ama bunu hiç bir yerde ne duymuşsundur ne de görmüşsündür ne de okumuşsundur, bunları forumumuzda Erdinç bilir Mehmet bilir başkası bilmez nedeni de günümüzde bu kamışların kaç para olduğunu hepimiz biliriz ve ayrı polimikler yaratılmamsı içindir, bunları almamın en büyük nedeni 1- mesafe yani uzun metrjlı avlar için bunun nedeni de 200-300 metrede balık avlarken çok sert ve spedzen action, kamışlara ihtiyaç duyulur buda kamışın sadece üst seviyesi çalışması demektir dezavantajları yokmu tabiğiki var iğilikten fazla dezantavajı vardır nedir diye soracaksın bu kamışlar çok sert ve nerdeyse hiç bükülmezler uzun mesafe avlarda da mutlak şart şok lider kullanmak ve mümkün olduğunca uzun metrajlarda, balığı almaya sıra geldiğinde sende bilirsin ki son 5-15 m çok kritiktir ve büğük balıkla mücadele ettiğimizi göz önünde bulundurursak, kamış çok sert şok lider de esnemek diye bişey yoktur ne oldu balığın herbir oynamasını direkt olarak kamışta hissediyorsun yani balığın ağızını koparmak an meselesi ve nitekim bütün bu kamışlarla avlanan kişilerin şikyayeti de budur, avantajlarına gelince çok sert long cast atışlar yapabilirsin. http://www.youtube.com/watch?v=mWg_0Sgn1Kc çok uzak mesafedeki balığa yön verebilirsin vs ve vs.
2- Gittiğim bütün yarışlarda resmen tesisat şov izledik ve biz de takım olarak bizde de butür üst düzey teçhizatlar olmasının kararını aldık ve de iği yapmışık diye biliyorum, birgün herkesin bu tür kamışların sahibi olmasını dilerim.
3- gelelim senin soruna, ben sonarı balık bulucu olarak görmüyorum benimiçin sonarın biz sazancılar için en büğük silahı zemin tespitidir ben burda çok balık gördüm diye oraya olta atmam, ama neden o saatte balık orda diye araştırmasını yapmıyorum anlamına gelmez, benim için en önemli unsur dipteki dip yapısında genelden daha farklı bir nokta bu yemek tabağakadar bir nokta bile olabilir ve ben o noktaya çalışırım genelde.
3- Bana balık vurupta çevirememek yaşantım boyunca 2 kez oldu orası da benim inandiım bir baraj Ömerli şahsıma konuşmak gerekirse orda gerçekten dünya rekorları olduğuna inanıyorum, haa nasıl oldu gece 03 suları deli bir signalizatör sesi koşuyorum kamışı almamla beraber karşıda çok büyük bir güç hissediyorum ve bu gücün yaklaşık 5-6 dakika sürdü, bütün çabalarıma rağamen hiçmi hiç bana doğru gelmek istemiyordu, haa diyeceksin ki neden bota binmedin - binemedim çünkü hava okadar berbattı ki onu düşünemezdim bile rüzgyar fırtına ay yok anlayacağın cehenem gibi.
Yani bu konularda daha çok yazışacağamıza inanıyorum.
valla metin usta bende ,yeni modern takımlar aldım biliyorsun,keşke imkan olsa,daha fazla takım yapabilsek,ancak herkes imkanı kadar bişeyler yapmaya çalışıyor.bende yavaş yavaş geçiyorum ama esnek alıyorum ,çünkü yemim kısa süreli vazgeçmek de istemiyorum o yüzden de ileri ler de avlanmak bana meşakatli geliyor,balığın yanaşma ma işini de farklı kriterlerle yer şeçerek yapıyorum,gerçek den de aradaki farkı kapatma imkanı oluyor,ama tabi tek düze bilinen lerin dışın da bir sitemle yer seçiyorum,farklı zamanlar da,farklı bölgeler.ama ilerde bir bölgeyi besleyip balık almak balığın daha rahat yanaşacağı sebebi ile daha avantajlı olur,bende bu açığı beslenme yolunu uygun bölgelerde keserek aşmaya gayret ediyorum.
kamış konusun da; tabi kamış esnek olun ca senin de dediğin gibi benim shock leader kullanmama gerek kalmıyor,ancak yine de ,esnek bir takım kullanıyorum.
sene ye bende sonar alabilirim, kafama tek takılan yemi değiştirme meselesi,ve bazen bot işi de sakat olabiliyor.

Düzenleyen : bilent yildirim - Tarih : " 07-03-09 " - Saat : 21:14.
Eski 07-03-09   #16
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

Bir kaç yerde Sonar'ı beni rahatsız edecek düzeyde iğnelemiştin Bülent Usta Öyleki sana cevap yazmayı düşünüyordum 'ilerde bir gün seni sonar'la herhangi bir avlakta görmeyiz inşallah diye' ama yazmadım.

Yazmamamın sebebi bu düşencenin çok klasik ve yersiz bir düşünce olduğu içindir, çünkü sonar'ı almadan önce bir çok kişi böyle düşünüyor.

Hem sonar dediğin bence olta teçhizatından bile önde gelmesi lazım Sportiv Sazancılıkta ve bu cihazı alıp elinizin içi gibi bildiğinizi zannetiğiniz avlaklar'da test edip şok geçirince, kesin olarak anlamış oluyorsunuz sonarın vazgeçilmezliğini.
Bir başka deyimle bizlere kazandırdığı bir çoğumuzun (başta benim haftada altı gün çalışıyorum) kısıtlı olduğu o çok değerli zamanı
Eski 07-03-09   #17
carp911
Major member

carp911 kullanıcısının avatarı

mehmet çetin
Giriş: 29-02-2008
Meslek: teknik

Alıntı:
NCavuS tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bir kaç yerde Sonar'ı beni rahatsız edecek düzeyde iğnelemiştin Bülent Usta Öyleki sana cevap yazmayı düşünüyordum 'ilerde bir gün seni sonar'la herhangi bir avlakta görmeyiz inşallah diye' ama yazmadım.

Yazmamamın sebebi bu düşencenin çok klasik ve yersiz bir düşünce olduğu içindir, çünkü sonar'ı almadan önce bir çok kişi böyle düşünüyor.

Hem sonar dediğin bence olta teçhizatından bile önde gelmesi lazım Sportiv Sazancılıkta ve bu cihazı alıp elinizin içi gibi bildiğinizi zannetiğiniz avlaklar'da test edip şok geçirince, kesin olarak anlamış oluyorsunuz sonarın vazgeçilmezliğini.
Bir başka deyimle bizlere kazandırdığı bir çoğumuzun (başta benim haftada altı gün çalışıyorum) kısıtlı olduğu o çok değerli zamanı

Evet bülent kesinlikle kulaninca anlayacaksin sonari,seni amatör degil profesyonell yapar göldeki trofe baliklarin nerde oldugunu gorursun ki gorsen de tutmak o kadar kolay degil onlar trofe olanakadar ne haller gecirmistir.

**HER CANLIYA BİR SEFER DOĞURMA HAKKI TANIYIN**

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

carp911 is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-03-09   #18
Cengiz AKAR
Major member

Cengiz AKAR kullanıcısının avatarı

Cengo21
Giriş: 01-03-2008
Meslek: tekstil

Alıntı:

Evet bende aynen katılıyorum Nihat sana. senelerdir avlandığım avlakta bana vaybe dedirtti sonar
Söylediğin gibi biz haftanın 6 günü çalışıyoruz sonar bizim için bulunmaz nimet

Cengiz AKAR is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-03-09   #19
bilent yildirim
Banned

BiLENT YILDIRIM

Alıntı:

yazdıklarımı okursanız ;ben hiçbir zaman işe yaramaz demedim bu konu da, aksine karşı çıktığım olay balığı tutmak daha da kolaylaşacağı için balığa daha fazla şans verme konusunda yazı yazdım,bu konu da da aynı fikirde olan çok insan var hala,dünya da yarışmalarda çoğun da da yasak gerek sizden gerek diğer arkadaşlardan öğrendiğimize göre .yani bana, gölet yapısını tespit ettikden sonra bu iş daha da kolay gelir,bu işi de biraz kolaylaştırır,diye düşünüyorum,biraz zorlaştırmak daha zevkli ve adil olur ,mantığı ile konuştum her zaman ,hala da bunu böyle düşünenlere de saygı duyuyorum ,hepimiz de duymalıyız,öyle düşünüyorum sevgili nihat.
şu an mümkün olduğu kadar cumartesi çalışılmayan iş de çalışıp,çok fazla suyun kıyısına inmeye,çalışıyorum,gölet yapıları ile ilgili bildiğim kriterleri kullanıyorum,önümüzdeki yıllar da balıkçılığın gidişatına göre almayı düşünürüm heralde,ama benim için sinema,takımın son bölümünde dönüyor,yani kösteğe kafa patlatıyorum, o daha önemli şu an.

Düzenleyen : bilent yildirim - Tarih : " 08-03-09 " - Saat : 13:58.
Eski 08-03-09   #20
DSLR CARP
Administrator

DSLR CARP kullanıcısının avatarı

Nihat Cavus
Giriş: 12-03-2008
Meslek: Sith Lord

Alıntı:
bilent yildirim tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
yazdıklarımı okursanız ;ben hiçbir zaman işe yaramaz demedim bu konu da, aksine karşı çıktığım olay balığı tutmak daha da kolaylaşacağı için balığa daha fazla şans verme konusunda yazı yazdım,bu konu da da aynı fikirde olan çok insan var hala,dünya da yarışmalarda çoğun da da yasak gerek sizden gerek diğer arkadaşlardan öğrendiğimize göre .yani bana, gölet yapısını tespit ettikden sonra bu iş daha da kolay gelir,bu işi de biraz kolaylaştırır,diye düşünüyorum,biraz zorlaştırmak daha zevkli ve adil olur ,mantığı ile konuştum her zaman ,hala da bunu böyle düşünenlere de saygı duyuyorum ,hepimiz de duymalıyız,öyle düşünüyorum sevgili nihat.
şu an mümkün olduğu kadar cumartesi çalışılmayan iş de çalışıp,çok fazla suyun kıyısına inmeye,çalışıyorum,gölet yapıları ile ilgili bildiğim kriterleri kullanıyorum,önümüzdeki yıllar da balıkçılığın gidişatına göre almayı düşünürüm heralde,ama benim için sinema,takımın son bölümünde dönüyor,yani kösteğe kafa patlatıyorum, o daha önemli şu an.
Diyorum ki 'iğneledin' yani biraz fazla önyargılısın 'işe yaramaz' kelamları yok ortada Dediğim gibi bir gün sonar alırsan o zaman bir daha fikrini öğrenmek isterim.
Kösteğe gelince, öle çok kafa patlatılacak bu durum olmalmalı 'zurnanın son deliği' o bea kabul görmüş marka'ların avlandığın, avlak şartlarına uygun doğru ürünlerini seçtiğin sürece problem yaşanmaz.. he unutmadan saygılar bizden

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Hızlı Geçiş