Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Otlarla kaplı bir göl ve şamandıralı takım

htarik
21-07-09, 19:20
Evime çok yakın olması dolayısıyla küçüklüğümden beri sürekli gittiğim bir avlak var. Avlak Yan yana 4 gölden oluşuyor. Göller küçük ve üstü otlarla kaplı. Bir kaç kez şamandırasız dip oltaları attım ama hiç vuruş alamadım şimdiye kadar veya otlara takıldı. Bu nedenle şamandıralı sistemle avlanıyorum.Küçüklüğümden beri büyük balıklar da aldığım bu avlakta artık farklı yöntemler denemek istiyorum çünkü bu sene hiç limit üstü bir balığa rastlayamadım. Siz olsanız böyle bir gölde nasıl bir strateji uygulardınız? Bu arada avlaktaki balıkların mısıra pek rağbet göstermemesi nedeniyle hamurla avlanıyorum...

bmc67
21-07-09, 22:31
Gölün üstünün otlarla kaplı olması takımları yemleme de ya da balığı kıyıya çıkarma da sorun oluşturabilir. Ancak eğer dibi de üstü gibi otluksa o zaman pop up mısır ya da boili denemenizde fayda var.

htarik
22-07-09, 08:54
Dibi görünmüyor ama ben daha önce attığım dip oltalarından dibinin otluk olduğunu biliyorum. ..

htarik
08-08-09, 11:23
Konuya ilgi gösterilmemesinden dolayı resim koyma ihtiyacı duydum.Değerli fikirlerinizi bekliyorum....

http://img36.imageshack.us/img36/8336/avlaksazan.png (http://img36.imageshack.us/i/avlaksazan.png/)

carp911
08-08-09, 11:39
en derin yeri ne kadar acaba biliyon mu popup kullandın mı bu mekanda bu gölde muhakkak düz bir yer olmalı o düz yeri bulursan bence iyi balık alabilirsin.RASGELSİN

ragıp
08-08-09, 11:51
Konuya ilgi gösterilmemesinden dolayı resim koyma ihtiyacı duydum.Değerli fikirlerinizi bekliyorum....

http://img36.imageshack.us/img36/8336/avlaksazan.png (http://img36.imageshack.us/i/avlaksazan.png/)

Sevgili Hasan kardeşim,açtığın konuya ilgisiz kalınmasına çok fazla şaşırmadım aslında.Çünkü genel olarak herkes daha rahat bir avlak tercihi yapıyor.Ben de senin bahsettiğin benzer avlaklara gidiyorum ve avdan pek hoşnut olmuyorum.Ya takım brakmak zorunda kalıyor insan,ya balığın kaçmasına,ya da buna benzer birçok sinir bozucu olay.Bundan sebep birçok kişi 100-200km yol yapmayı göze alıyor ve buna deydiğine inanıyor.Forumda şamandıralı avlanan kişilerin fazla olmadığından konuya açıklık getirilmemiş olabilir.Bana kalırsa yeni avlaklar bul kendine derim.Ya da ısrar ederim diyorsan,forumda "pop-up" lar ve "zor avlaklar" konulu başlıklara bir göz at derim.Ama senin avlağın gerçekten de zor bir avlakmış :).Çizerek anlattığın için,verdiğin emekten dolayı kutlarım seni.

htarik
08-08-09, 14:02
en derin yeri ne kadar acaba biliyon mu popup kullandın mı bu mekanda bu gölde muhakkak düz bir yer olmalı o düz yeri bulursan bence iyi balık alabilirsin.RASGELSİN

En derin yerini bilmiyorum ama eski kum ocağı olduğu için çok derin yerleri var diye tahmin ediyorum.

htarik
08-08-09, 14:05
Sevgili Hasan kardeşim,açtığın konuya ilgisiz kalınmasına çok fazla şaşırmadım aslında.Çünkü genel olarak herkes daha rahat bir avlak tercihi yapıyor.Ben de senin bahsettiğin benzer avlaklara gidiyorum ve avdan pek hoşnut olmuyorum.Ya takım brakmak zorunda kalıyor insan,ya balığın kaçmasına,ya da buna benzer birçok sinir bozucu olay.Bundan sebep birçok kişi 100-200km yol yapmayı göze alıyor ve buna deydiğine inanıyor.Forumda şamandıralı avlanan kişilerin fazla olmadığından konuya açıklık getirilmemiş olabilir.Bana kalırsa yeni avlaklar bul kendine derim.Ya da ısrar ederim diyorsan,forumda "pop-up" lar ve "zor avlaklar" konulu başlıklara bir göz at derim.Ama senin avlağın gerçekten de zor bir avlakmış :).Çizerek anlattığın için,verdiğin emekten dolayı kutlarım seni.

Forumda arama yaptım ve bahsettiğiniz konuları bulamadım. Şamandıralı avcılığında sazan avının bi parçası olduğunu düşünüyorum, zira tuttuğum en büyük balıkları her zaman şamandıralı takımla tutttum. Forumda şamandıralı takımla avlanan olmaması garip. Modern sazan avcılığı rod podun üstüne oltaları dizip beklemekten ibaret olmamalı sanırım...:)

carp911
08-08-09, 18:37
En derin yerini bilmiyorum ama eski kum ocağı olduğu için çok derin yerleri var diye tahmin ediyorum.

Hasan o zaman şöle bişey diyeyim kendine bir marker al yada yap onun la gitiğin avlakta biraz çalış hem kendine bir derinlik haritası çıkarırsın hem de dibin yapısı hakkında bilgi edinirsin.RASGELE

htarik
08-08-09, 19:18
Hasan o zaman şöle bişey diyeyim kendine bir marker al yada yap onun la gitiğin avlakta biraz çalış hem kendine bir derinlik haritası çıkarırsın hem de dibin yapısı hakkında bilgi edinirsin.RASGELE
Dip yapısı otlarla kaplı olduğunu biliyorum. Fakat derinlik neden bu kadar önemli? Acemiliğimi mazur görün lütfen...

carp911
08-08-09, 19:41
Dip yapısı otlarla kaplı olduğunu biliyorum. Fakat derinlik neden bu kadar önemli? Acemiliğimi mazur görün lütfen...

derinlik arttıkça ot olma olasılığı azalır ondan sordum

htarik
08-08-09, 19:49
derinlik arttıkça ot olma olasılığı azalır ondan sordum
Uzun zamandır avlandığım bir avlak olması nedeniyle tabanın tamamen otlarla kaplı olduğunu biliyorum ve çok derin yerleride var.Yani sizin teorinize göre bu avlak bir istisna...:)

reos_mow
10-03-10, 22:13
http://www.totalfishinggear.co.uk/TemplateImages/TFG/Body/matt3_3_New.jpg

htarik
13-03-10, 18:03
Yardım için teşekkürler Salih. Bu sezon mutlaka deneyecem bu yöntemi...

dj-nursi
22-03-10, 00:15
bu yöntemle çok iyi kaşık ta atılıyo özellikle dibi otluk çalılık olan yerlerde zargana bile alınıyo ipekle ...

bilent yildirim
22-03-10, 01:13
öncesinde bir marker şamandıra ile attığın bölgenin ne kadar derin olduğunu öğrenmen gerekir.derinliği öğrendiken sonra,kaç metre ise.bu metrenin bir metre daha fazlasına örneğin 5 metre ise 6 ncı metreye bir stoper koyarak(mesafe hataları olabileceği için) stoperden önce de, kuvvetli bir top şamandıra kullanabilirsin,bu şamandıra takımı attıktan sonra ,gidip 6 metrede stopere dayanacak,misinanın dik durmasını sağlıyacak.
böylelikle otlara takılmaması için en azından bir nebze avantaj sağlayacaktır.
ancak bu tabi misinanınızın dik durmasına neden olucak ve sazanın misina orasına burasına çarpıcak,bunun içinde arkaya ikinci bir kurşun kullanman gerekir ama,bu kurşun o kadar da hafif olmamalı örneğin 20 gr gibi,şamandıra güçlü buna göre seçim doğru olur.bunu da mesafeye eklersin.tabiki pop up,doğru tercih.
çok zor bir yer,balık takıldıktan sonra da ,çıkarman zor olur,kalın misina, sağlam takım kulanman gerekebilir.

yada ekmek kabuğu ile besleyip,balığı o şekilde yemlenmesine alıştırıp,kabuk ile,su üstü avlanacaksın,ama bayat bulman gerekir ,falan. buna hiç girmiyim, çok zor bir avcılık olur.

balikci_41
24-03-10, 11:31
Hasan kardeşim işin gerçekten zor.Böyle bir avlaktan balık aldık ama çok uğraştık.Önçelikle avlak küçük olduğu için bence bir şansın var.Kendine avlanmak için bir yer belirle.Kalın bir ipe demirdan 3 lü kanca yaptır.20 metre mesafeye o kancayı atabileceğini tahmin ediyorum.15 metrede olabilir.İlk önce yakın bölgeyi temizlemeye çalış.Temizledikçe biraz daha ileriye atıp devam et.Ne zaman attığın demir dipten rahat bir şekilde gelmeye başladı o ana kadar devam et.Çok uğraştırır ama sana rahat olta atabileceğin bir alan açılıncaya kadar çaışman gerekir.Ama önündeki 2-3 metrelik alanı temizleme otlu kalsın.Yoksa yerin taliplisi çok çıkar.
Balığa yol veremiyeceğin için kalamyı kapalı tutman garekir.
Daha sonra sağlam misina ve gezer şamandıralı sistem kullan.Gözün şamandırada olsun ilk hareketini yakalaman senin için avantaj olur.

htarik
24-03-10, 16:50
Hasan kardeşim işin gerçekten zor.Böyle bir avlaktan balık aldık ama çok uğraştık.Önçelikle avlak küçük olduğu için bence bir şansın var.Kendine avlanmak için bir yer belirle.Kalın bir ipe demirdan 3 lü kanca yaptır.20 metre mesafeye o kancayı atabileceğini tahmin ediyorum.15 metrede olabilir.İlk önce yakın bölgeyi temizlemeye çalış.Temizledikçe biraz daha ileriye atıp devam et.Ne zaman attığın demir dipten rahat bir şekilde gelmeye başladı o ana kadar devam et.Çok uğraştırır ama sana rahat olta atabileceğin bir alan açılıncaya kadar çaışman gerekir.Ama önündeki 2-3 metrelik alanı temizleme otlu kalsın.Yoksa yerin taliplisi çok çıkar.
Balığa yol veremiyeceğin için kalamyı kapalı tutman garekir.
Daha sonra sağlam misina ve gezer şamandıralı sistem kullan.Gözün şamandırada olsun ilk hareketini yakalaman senin için avantaj olur.
Bu avlakta ben sürekli göl kamışı ve şamandıralı takımla avlanıyorum. Takdir edersinizi ki trofe sayılabilecek balıkları bu yöntemle almak çok zor. Benim bu şeklide tuttuğum en büyük sazan 4 kg civarıydı. Bir de gezer şamandıra olayını tam olarak anlamış değilim. Yapılışını ve mantığını açıklarsanız çok sevinirim. Çizim olursa daha makbule geçer. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim...

balikci_41
25-03-10, 10:47
Bu avlakta ben sürekli göl kamışı ve şamandıralı takımla avlanıyorum. Takdir edersinizi ki trofe sayılabilecek balıkları bu yöntemle almak çok zor. Benim bu şeklide tuttuğum en büyük sazan 4 kg civarıydı. Bir de gezer şamandıra olayını tam olarak anlamış değilim. Yapılışını ve mantığını açıklarsanız çok sevinirim. Çizim olursa daha makbule geçer. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim...

URL=http://img267.imageshack.us/i/gezer.jpg/]http://img267.imageshack.us/img267/8301/gezer.jpg[/URL]

Büyük ihtimal kullandığın bir yöntemdir ama resmini koymaya çalıştım.
Yazımın başında da söylediğim gibi işin çok zor.İri balıklar alman zor ama denemende fayda var.İri balıklar ota girdiğinde mücadeleyi bırakıyorlar.Yanında bir bot olursa misinanın ota dolandığı bölgede bottan balığı kepçeye alma ihtimalinde var.

htarik
25-03-10, 15:07
URL=http://img267.imageshack.us/i/gezer.jpg/]http://img267.imageshack.us/img267/8301/gezer.jpg[/URL]

Büyük ihtimal kullandığın bir yöntemdir ama resmini koymaya çalıştım.
Yazımın başında da söylediğim gibi işin çok zor.İri balıklar alman zor ama denemende fayda var.İri balıklar ota girdiğinde mücadeleyi bırakıyorlar.Yanında bir bot olursa misinanın ota dolandığı bölgede bottan balığı kepçeye alma ihtimalinde var.
Buna yakın bir yöntem kullanıyorum bende. Teşekkür ederim...

sedat_keser
25-03-10, 23:53

bizde afyon bölgesi olarak dip oltası ile avlansakta kesinlikle önümüzde 4 tane şamandıralı el oltası olur. şamandırayı takip etmek, balık vurduğu anda şamandıranın basıp gitmesini beklemek gerçekten büyük zevk veriyor insana. hele birde 3 - 5 kg takıldıysa oltana onu yormak için suda gezdirdiğin zaman bütün vücudunu asılan bir güçle mücadele etmek çok ayrı bir zevk

kısaca ben sana şamandıranın neden gezer kullanıldığını açıklayayım.

1- istediğin derinlikte durması için haliyle şamandıra kullanman gerek ve bunu sabitlemelisin. genellikle serum hotrumlarıyla veya elektrik bantı sararak sabitlerdik şamandırayı ama iki stoper takıp yırtılan serum hortumlarından ve derinliği bozulan şamandıra ayarlarından kurtulduk

2- atış sırasında misinanın şamandıraya dolaşıp şamandıranın suyun üstünde yan durmasından kurtulduk

3- her balık alışımızda şamandıra hasar görüyordu ve bir süre sonra kırılıyordu misinaya bağlı olduğu için. ama stoperde belirli bir gezinme payı verdiğimiz için sorun olmuyor.

4- eğer stoper arasına klipsli fırdöndü takarsan, şamandırayıda kullanacağın zaman klipse takarsan taşıma sırasında oluşacak şamandıra kırılmalarının önüne geçersin.

5- beğenmediğin bir şamandırayı klipsten çıkartarak farklı bir şamandırayı kolaylıkla takabilirsin.

not: el oltacılığında daha isabetli atışlar için ( özellikle otluk bölgelerde) daha ağır gezer kurşunlu takımla avlanmanızı tavsiye ederim.

resimdeki şamandıralar kendi imalatım olup şeytan mantarı değildir..şeytana pabucunu ters giydiren tiplerdendir.:)

http://i42.tinypic.com/fdx8qc.jpg

http://i39.tinypic.com/jjqlxy.jpg

http://i43.tinypic.com/10f1cgn.jpg

http://i42.tinypic.com/34yohoi.jpg

htarik
26-03-10, 18:42
bizde afyon bölgesi olarak dip oltası ile avlansakta kesinlikle önümüzde 4 tane şamandıralı el oltası olur. şamandırayı takip etmek, balık vurduğu anda şamandıranın basıp gitmesini beklemek gerçekten büyük zevk veriyor insana. hele birde 3 - 5 kg takıldıysa oltana onu yormak için suda gezdirdiğin zaman bütün vücudunu asılan bir güçle mücadele etmek çok ayrı bir zevk

kısaca ben sana şamandıranın neden gezer kullanıldığını açıklayayım.

1- istediğin derinlikte durması için haliyle şamandıra kullanman gerek ve bunu sabitlemelisin. genellikle serum hotrumlarıyla veya elektrik bantı sararak sabitlerdik şamandırayı ama iki stoper takıp yırtılan serum hortumlarından ve derinliği bozulan şamandıra ayarlarından kurtulduk

2- atış sırasında misinanın şamandıraya dolaşıp şamandıranın suyun üstünde yan durmasından kurtulduk

3- her balık alışımızda şamandıra hasar görüyordu ve bir süre sonra kırılıyordu misinaya bağlı olduğu için. ama stoperde belirli bir gezinme payı verdiğimiz için sorun olmuyor.

4- eğer stoper arasına klipsli fırdöndü takarsan, şamandırayıda kullanacağın zaman klipse takarsan taşıma sırasında oluşacak şamandıra kırılmalarının önüne geçersin.

5- beğenmediğin bir şamandırayı klipsten çıkartarak farklı bir şamandırayı kolaylıkla takabilirsin.

not: el oltacılığında daha isabetli atışlar için ( özellikle otluk bölgelerde) daha ağır gezer kurşunlu takımla avlanmanızı tavsiye ederim.

resimdeki şamandıralar kendi imalatım olup şeytan mantarı değildir..şeytana pabucunu ters giydiren tiplerdendir.:)

http://i42.tinypic.com/fdx8qc.jpg

http://i39.tinypic.com/jjqlxy.jpg

http://i42.tinypic.com/34yohoi.jpg

İlginize teşekkür ederim. Peki bu takımda şamandıra dik mi duruyor yoksa kurşunu dibe oturtuyo msunuz?

reos_mow
26-03-10, 19:38
sahsen benim pek hosuma gitmedi bu takim diyelim ki 4m'lik bir derinlikte atis oldukca dengesiz ve uzaga atmak imkansiz gibi duruyor

sedat_keser
26-03-10, 19:57
sahsen benim pek hosuma gitmedi bu takim diyelim ki 4m'lik bir derinlikte atis oldukca dengesiz ve uzaga atmak imkansiz gibi duruyor
4m lik derinlikle veya uzağa atmakla ne alakası var şamandıranın onu anlayamadım ben. yeteri kadar kurşun kullandığın zaman atışta ve 4 m lik derinliğe ulaşmasında bir sorun olmaz. kurşun iğnelerin 30 cm üzerinde durur zaten. şamandıranın dibinde olmaz. bu şamandırayı yapmamın sebebide daha ağır kurşun kullanmak ve geceleri ışıldak takıldığında şamandıranın yatmaması içindir.

piyasadaki çoğu şamandıralara gece avı için ışıldak taktığnda yeterli performansı gösteremez. hassas şamandıra kullanırsan ışıldağı taktığında yatar, büyük şamandıra kullanırsan hem su üstünde gezerek kıyıya gelir hemde sazan efendinin yemi emip bıraktığını şamandırada göremezsin.

reos_mow
26-03-10, 20:16
buyuk samandira buyuk kursun exradan ses demektir 5gr lik bir samandra yeterli bence samandrali avlanmak benim icin oturdugun yerden avlanmaktir. yoksa ne keyfi kalir onun her atista ayaga kalkcaksam kyif degil eziyet olur.her nekadar samandirali takimla ugrasmasamda samandirlar bikac ceside ayrilir akinti,dalga,durgun su icin falan samandirayi yatirmamak istiyorsan kursun sadece bir yere takilmaz taktigine gore farkli araliklarda takilir fosforlu samandiralar ayridi 0.3mm lik fosforlar yeterlidir. her zman en ince takimla en guzel anlar yasanir keyfi ordadir zaten bu isin. en sonki avimda 2gr samandira kullandim 0.16 ana beden 0.14 kostek 3kg sazan cikardim bu isin keyfi incelikte bence ;)

sedat_keser
26-03-10, 20:29
İlginize teşekkür ederim. Peki bu takımda şamandıra dik mi duruyor yoksa kurşunu dibe oturtuyo msunuz?

böyle kıyı avlarında kurşunu dibe oturtursan ( şamandıra yatarsa) balık tutma olasılığın düşüktür. dik kullanmanı tavsiye ederim. tabiki bulunduğun avlağa göre oltanı ayarlaman gerekecektir ve rahat avlanman için bu kesinlikle gereklidir. onun içinde bi kaç bilgi vereyim.

şamandırayı tamamen aşağı indirip suyun yakınına atarak kurşununu ayarlaman lazım. şamandıranın top kısmı çok az bişey su yüzünde kalacak şekilde ayarlamalısın. yemleri takıp avlanmaya başladığında o fazlalık su içinde olacaktır. yemler bittiğinde ise ayarladığın hale gelir tekrar. yemin bittiğini anlaman için oltanı çekip atmana gerek yok. böylelikle sazan efendiyi ürkütmezsin.

http://i39.tinypic.com/2lc1ldg.jpg

suyun derinliğini tahmini olarak göz kararı ayarlayabiliriz ama önemli olan şamandıranın kaç cm'de dik durduğuyla kaç cm'de yattığını tam tutturduktan sonra köstek boyu kadar şamandırayı aşağı indirmen lazım.. yani anlatmak istediğim kurşun yere deymiyebilir ama iğneler deyebilir yere.

eğer bilmediğin farklı bir avlaktaysan, olur ya sazan efendi boşta duran yemi yemez, yerde durana tamah edebilir. bunu anlamak içinde helicopter stiline benzer bir teknik geliştirdim. resimde görebilirsin. bu sayede aşağıdaki iğneler yerde, üstteki iğne ise suda yüzer.

sedat_keser
26-03-10, 20:35
buyuk samandira buyuk kursun exradan ses demektir 5gr lik bir samandra yeterli bence samandrali avlanmak benim icin oturdugun yerden avlanmaktir. yoksa ne keyfi kalir onun her atista ayaga kalkcaksam kyif degil eziyet olur.her nekadar samandirali takimla ugrasmasamda samandirlar bikac ceside ayrilir akinti,dalga,durgun su icin falan samandirayi yatirmamak istiyorsan kursun sadece bir yere takilmaz taktigine gore farkli araliklarda takilir fosforlu samandiralar ayridi 0.3mm lik fosforlar yeterlidir. her zman en ince takimla en guzel anlar yasanir keyfi ordadir zaten bu isin. en sonki avimda 2gr samandira kullandim 0.16 ana beden 0.14 kostek 3kg sazan cikardim bu isin keyfi incelikte bence ;)

bu senin bir avlanış stilin. benimde avlanış stilim bu. kurşunu ağır takıyorum derken 50 gr'dan bahsetmedim zaten. ortalama 5 ila 8 gr arasında değişiyor. ayrıca ben akıntılı sularda avlanmıyorum. onun için dalgada. gece avında ve durgun suda en yüksek verimi alabileceğim şekilde testler yaparak hazırladım.

ben hazır alınmış şamandıralardan hiç zevk almam. nasıl istiyorsam ona göre tasarladım ve gayet memlunum. birileri sinek avlarken ben balık tutabiliyorsam bunu şamandırama ve avlanma tekniğime borçluyum

reos_mow
26-03-10, 20:46
3 igne bizi bozar! ne diyelim..

sedat_keser
26-03-10, 20:55
3 igne bizi bozar! ne diyelim..

ne yazdığımı dikkatli okusaydın bunu demezdin. farklı bir avlakta balığı nasıl alacağımızı anlamak için geliştirdiğim bir yöntem dedim..farkındamısın bilmiyorum ama 3 iğnede aynı uzunlukta değil..3 kademe....

yazdığım aynen budur:
eğer bilmediğin farklı bir avlaktaysan, olur ya sazan efendi boşta duran yemi yemez, yerde durana tamah edebilir. bunu anlamak içinde helicopter stiline benzer bir teknik geliştirdim. resimde görebilirsin. bu sayede aşağıdaki iğneler yerde, üstteki iğne ise suda yüzer.

reos_mow
26-03-10, 21:03
bilmedigin avlakta bole biseyle neyi anlicaksin? balik nerde diyemi? sence o igneler suyun icinde bu sekilmi durcak. sazan genelde dipte beslenen bir balik

sedat_keser
26-03-10, 21:06
bilmedigin avlakta bole biseyle neyi anlicaksin? balik nerde diyemi? sence o igneler suyun icinde bu sekilmi durcak. sazan genelde dipte beslenen bir balik

peki o zaman millet neden yüzen boili yapmak için çabalıyor.. sen bununda cevabını verirsin..

reos_mow
26-03-10, 21:10
:D yuzen boilie genelde dibi batak camur otluk bolgelerde kullanilir BLOWBACK RIG(kardan adam) haric ;) birde su ustu var ben daha o sistemle avlanan gormedim

sedat_keser
26-03-10, 21:15
:D yuzen boilie genelde dibi batak camur otluk bolgelerde kullanilir BLOWBACK RIG(kardan adam) haric ;) birde su ustu var ben daha o sistemle avlanan gormedim

sen şamandıra ile avlanmadığın için ne demek istediğimi anlayamazsın.. bizim genelde kullandığımız şamandıralı avcılıktır. dip oltalarını atarız akşam olduğunda bakarız yemler duruyormu diye. bu nedenle sen dibi çamur yerlerde yüzen boili ile avlanmaya devam et. eğer şamandıra ile avlanmanın inceliğini kavrayabilseydin bana daha mantıklı sorularla yaklaşır, bişeyler anlamaya çalışırdın.

reos_mow
26-03-10, 21:23
:59: soruyu sen sordun ben cevapladim anlamadigim ne kanitlamak istiyorsun? incelikten bahsetmeyelim istersen.. her avlakta is yapmaz senin takimin cam gibi bir avlakta cok beklersin

carp911
26-03-10, 21:29
ee simdi nolacak iki farkli fikir ikisi de hosuma gitti ne yapmak gerek ikisini de denemek ben seneye size söylerim arkadaslar hangisi iyi calisiyoo.. :D

sedat_keser
26-03-10, 21:35
nede olsa herkez kendine göre haklı. ayrıca benim tekniğim veya takımlarımın nasıl olduğu seni ilgilendirmez ben bilgilendirmek için yazarım isteyen alır isteyen almaz. bana göre doğru ama sana göre yanlış olabilir. ben 8 yıldır şamandıra ile avlanıyorsam nasıl avlanacağımı gayet iyi bilirim. işinde uzman olmayan arkadaşlarımızın sadece görüşlerine saygı duyarım, bana vereceği akıla değil.

reos_mow
26-03-10, 21:42
ben bisey demedim ki sadece zorlanirsin dedim 10m uzaga atmak icin 100% ayaga kalkman lazim.yok ben 2m onume atarim keyfime bakarimdersen o baska 8 yildir samandirayla avlanip kendine prof diyebiliyorsan bravo derim ben 7-8 yasimdan beri olta atarim hic bir konuda iddali degilim! 3-4 seneye kadar beni kimse dip oltasi at bekle diye ikna ettirmezdi sadece babamin yemlerini degistirirdim. Turkiye'ye bakaraktan bulgaristan tatli su avciliginda daha gelismis durumda ben okuduklarimi bildiklerimi soledim. ne malzeme havasi attim ne baska bisey assalamak biseylerin ustume cikma niyetim yok etki-tepki anliycan.

eozsoyeri
26-03-10, 21:49

Seni bir de bu konuya alalım o zaman abi ;)

http://www.carptr.com/forum/showthread.php?t=599

sedat_keser
26-03-10, 21:59
hala şimdi yazdıklarınla bile beni eleştirmeye devam ediyorsun. ben prof falan demiyorum kendime. en azından bölgemdeki avlaklarda nasıl avlanacağımı biliyorum..10m ileri atmak için ayağa kalkmıyorum ve 2m önümede düşmüyor.herşey okumakla olmaz birazda pratik lazım canım kardeşim.. eğer mümkünse bundan sonra biraz arayı açalım birbirimizin yorumlarına yorum yapmayalım.

saygılarımla.

bilent yildirim
26-03-10, 23:11
arkadaşlar bu şekilde biribirinizi kırmanıza gerek yok ,bakın hasan tarık soru sormuş, sizde yardımcı olucaksınız diye yazyırsunuz. ama hasan tarık arkadaşımız bazı cevaplara teşekkür bile etmemiş.konunun başında kimse cevap yazmadı diye kızmasına rağmen.

soru şuydu:bu tip otluk bir avlakda ,her yer otluk yani,nasıl büyük balık alırım.
ben de cevap everiyorum ,kaç kg balık tutmayı hedefliyorsun şamandıralı takımla küçük balık tutarak kendini mi eğlendireceksin,yoksa büyük balıkmı tutmak istiyorsun.
büyük balık tutçaksan şamandırayı en son iş ,ne kullanırsan kullan,kendine bir tane bot al önce,başka türlü büyük balık alamazsın ordan,yani öyle bir avlakatan arkadaşım,ki onunla bile şaibeli.
itirazı olan yoksa ,bu konuyu çirkinleştirmeyelim arkadaşlar.
iyi yere gitmiyor.

htarik
26-03-10, 23:17
arkadaşlar bu şekilde biribirinizi kırmanıza gerek yok ,bakın hasan tarık soru sormuş, sizde yardımcı olucaksınız diye yazyırsunuz. ama hasan tarık arkadaşımız bazı cevaplara teşekkür bile etmemiş.konunun başında kimse cevap yazmadı diye kızmasına rağmen.

soru şuydu:bu tip otluk bir avlakda ,her yer otluk yani,nasıl büyük balık alırım.
ben de cevap everiyorum ,kaç kg balık tutmayı hedefliyorsun şamandıralı takımla küçük balık tutarak kendini mi eğlendireceksin,yoksa büyük balıkmı tutmak istiyorsun.
büyük balık tutçaksan şamandırayı en son iş bırak,kendine bir tane bot al,başka türlü büyük balık alamazsın ordan arkadaşım,ki onunla bile şaibeli.
itirazı olan yoksa ,bu konuyu çirkinleştirmeyelim arkadaşlar.
iyi yere gitmiyor.
Bilent Bey konuyu aylar önce açmıştım ve kimse ilgilenmemişti. Bende konuyu gözden çıkarmıştım açıkçası. Fakat sonradan insanlar yorum yapınca biraz geç farkettim. Bazı mesajlara teşekkür edememiş olmam bundandır. Kusura bakmayın.

bilent yildirim
27-03-10, 01:24
Bilent Bey konuyu aylar önce açmıştım ve kimse ilgilenmemişti. Bende konuyu gözden çıkarmıştım açıkçası. Fakat sonradan insanlar yorum yapınca biraz geç farkettim. Bazı mesajlara teşekkür edememiş olmam bundandır. Kusura bakmayın.

önemli değil, arkadaşlar birbirini kırmasın maksadım o benim.

sadi
27-03-10, 23:22
Şamandıra kullanmak ayrı zevktir vede ustalık gerektirir .
Şamandıra ile büyük balık yakalanır buna iddia etmeyin (volgym) volkan canseverin adapazarında hemde otluk alanda yakaladığı balık 18 kg idi burda resminide yayınlamıştı.Benim yakaladığım sazanların resimlerinide biliyorsunuz hepsi şamandıra ile birde ileri atma işine gelirsek 2no kurşun kullanırsan misine 35 mm vede kamış atarı 80 gr ise çok rahat oturduğum yerden 30 ile 40 mt atıyorum . Şamandıra ile avlanmak için arkadaşlar bilgi vermişler kendi sitillerini avlanma şekillerini paylaşan olmuş kendi adıma teşekkür ederim .

sedat_keser
28-03-10, 01:46
Şamandıra ile büyük balık yakalanır buna iddia etmeyin (volgym) volkan canseverin adapazarında hemde otluk alanda yakaladığı balık 18 kg idi burda resminide yayınlamıştı.Benim yakaladığım sazanların resimlerinide biliyorsunuz hepsi şamandıra ile birde ileri atma işine gelirsek 2no kurşun kullanırsan misine 35 mm vede kamış atarı 80 gr ise çok rahat oturduğum yerden 30 ile 40 mt atıyorum . Şamandıra ile avlanmak için arkadaşlar bilgi vermişler kendi sitillerini avlanma şekillerini paylaşan olmuş kendi adıma teşekkür ederim .

sizin gibi bir üstaddan teşekkür almak gurur vericidir. detaylı bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız memlun olurum.

saygılarımla

htarik
28-03-10, 14:11
Bende senelerdir şamandırayla avlanan biri olarak tamamen katılıyorum. Teşekkürler...