Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : düşüdüren bir konu

ragıp
29-12-08, 12:47
Bu ilginç yazıyı internetten buldum.Okuduktan sonra olabilir mi diye düşündüm.Tercüme ettim.Sağlam sinirleri olan okuyabilir.

2004 yılı sazan avı için gerçekten çok götü geçti.Hiç olmadığı kadar az balık tutabildim.Tuttuğum balıkların boyları da bundan önceki yıllardan daha ufaktılar.Bunun üzerine çok düşündüm ve bu izlenimlere vardım:

1.DAHA İYİ TAKIM VE EKİPMAN DAHA AZ BALIK DEMEK-evet öyle.Değiştirdim 2 metrelik kamışımı 4 metrelik sazan kamışı ile,eski kamış makaramı şu anki baitrunner'la.Birkaç kamışımı önümdeki ağaca çarpmasın,kırılmasın diye iyi bir rod-pod aldım.Daha devam edebilirim.Gerçek bir sazan ekipmanı edindim.
Ama bunların hepsine rağmen sazanın umurunda değil.

2.DAHA ÇOK EKİPMAN VE EŞYA AZ BALIK DEMEK-hiç şüphe yok ki bu böyledir.Sadece sazan takımlarımı dolduran kocaman römorkum var.Eskiden römork'a gerek duymuyordum.Eskiden arabadan çıktığım gibi on dakika sonra balık avına başlıyordum.Şimdi ise on dakikada eşyaların yarısını daha çıkartmamış oluyorum.Herşeyi yerleştirip hazırlanıp avlanmak için 45 dakikaya ihtiyacım var.Şunu biliyorum ki,ne zaman
eşyaları çıkarmaya çalışsam sazan beni görüyor ve deli gibi gülüyor.

3.MODERN YEMLER AZ BALIK ANLAMINA GELİR-Şimdi birkaç gün önceden başlayıp yemlemek için ve yem için hazırlık yapmalıyım.Önce yemleme yapacağım yemden başlıyorum-garajda dokuz değişik plastik kutudan oluşan hayvansal yem,tahıl,pelet gibi malzemelerim var.Bunları öğütüyorum,miksliyorum,karışırıyorum,
kendi yemimi yapıyorum.Ondan sonra da iğneye takacağım yemi yapıyorum,yani boili'lerimi.Birkaç çeşit un'um ve değişik malzemelerim var bunlarla kuru mix'i yapıyorum.Sonra aromalar geliyor-bunları mağzalardan satın alıyorum.Sadece bir haftasonu balığa gitmek için yeme ve yemlemeye yaptığım hazırlıklar onlarca saati buluyor.Bu yemin sazan'ı korkuttuğunu düşünüyorum.Eskiden,tek yaptığım şey,yolun karşındaki mağza'ya girip konserve mısır almam dı.Ve onunla çok balık tutuyordum.Abarttığımı söyleyebilirsiniz ama bu gerçekti.

4.ÖZEL MOTAJLAR AZ BALIK DEMEK-hepsiniyapıyorum!!!Hair rig,safety rig, in-line, anti-tangle rig, back leads,shock leader......Eskiden elimde bulunan herhangi bir iğneye birkaç mısır geçiriyordum.Hep büyük,hem de çok balık akalıyordum.Sayılarını unuttum.

5.NEKADAR ÇOK BİLGİ SAHİBİ OLUYORSUN,O KADAR AZ BALIK YAKALIYORSUN-İçinde taktik,teknik,film,internetten indirme dosya,kitap akla gelecek her türlü püf noktalar bulunan beş klasörüm var.Hiç birisinden verim alamadım.Nokta.Basıncı,sıcaklığı,ayın durumu ve günün durumundan bahsetmiyorum zaten.Saçma gerçek şu ki,sazan bazen vuruyor,bazen de vurmuyor.Zamanım olduğunda gidiyordum,olmadığında gitmiyordum.

6.EĞER TAVSİYE EDİLEN YERLERE YOLCULUK YAPARSAN DAHA AZ VE DAHA KÜÇÜK BALIK TUTARSIN-Bu sene büyük balık aramak için bütün ülkeyi gezdim.Bunların çoğu dört-beş saatlik uzaktılar.Hepsine gittim ve hepsinde çok hazırlıklıydım.Bir yerden tüyo alıp,bir gölde büyük sazanlar olduğunu duyduğum an hemen giderdim.Bazen binlerce kilometre uzakta olan en iyi göle gidiyordum.Ama en büyük tuttuğum balığı bana onbeş dakika uzaktaki gölden tuttum.

7.NE KADAR ÇOK GEREKSİZ ŞEY ALIYORSAN,OKADAR AZ BALIK TUTARSIN-bu kesinlikle gerçektir.Kendime büyük bir gölgelik bir de çadır aldım.Aşırı sıcaklarda gölgeliğe.Yağmurda çadıra.Nekadar yanlış!!!Eskiden balıkta iken eğer aşırı sıcak hava varsa ya da çok bulutlu ve yağmurluysa evime toplanıyordum.Nedeni?Çok sıcaklarda ya da hava bozduğu zaman balık vurmuyor.

8.ELEKTRONİK EKİPMANLAR AZ BALIK ALMANI GARANTİLER-Kendime çok güzel bir sonar aldım.Çok mükemmel olduğunu bana gölün veya barajın net dip taramasını yapacağını düşündüm.Avlanmak için kendime kusursuz bir yer seçebilirdim.Bu kusursuz yerlerde avlanmaya başladım.Tek bir problem vardı,hiç bir şey tutmuyor olmam!!!Onlar göle başka balıkçıları çekiyor,şu oltalarımda takılan aparatlar da neyin nesi
diyenleri.

Sorunun nerde olduğunu görüyorsunuz-bu iş için çok para ayırdım,sonsuz saatler harcadım,yüzlerce kilometre gidip bildgi topladım.Sonuç olarak çok az sayıda ve çok küçük balık yakaladım şimdiye kadar tuttuklarımın arasında.Eşim bile bunu farketmiş."Artık hiç balık tutamaz oldun.Eskiden yakın olan gölün köprüsünde daha iyidin.Neden artık oraya gitmiyorsun?"-dedi bana bir gün.Hayattaki olup bitenler için kendi kendime mırıldandım,garaja indim,eski takımlarımı ve kamışımı buldum
ve eşime seslendim-"Konserve mısırın var mı??"

Bu da link:http://www.carpanglersgroup.com/articleStanGeidel.html

Murat SOYTÜRK
29-12-08, 15:23
arkadaşı kendi haline bırakmak lazım bunalımda yazık

erkanm
29-12-08, 15:55
bence bunları dile getiren kişi neyi neden yaptığının farkında değil

DSLR CARP
29-12-08, 17:34
Ancak %10'na katılrım onun dışında saçmalamış.. nasılsa nedenini hep beraber irdeliriz ilerki zamanlarda şu dakka için derin bir mevzu :D

samet
29-12-08, 18:09
arkadaşım bence canı çok sıkkın ve doğru yolu bulamamış,yeni aldığın takımlara sözüm yok sana sazanla mücadelende güven verir an cak boili yemine verim alamıyosan bence fazla zorlama (heleki avlak bölgende kambur sazan varsa) eski sistemine dön bana göre en iyi avcı avlak bölgesini tanıyan kişidir boili yemlerini başka bir avlakta denemeni tavsiye edrim çünkü saenin başına gelen benim başımada gelmişti :) baya bir zaman boili yemledik ancak verim alamadık ve herseferde en az 8 balık tutan samet boş dönmeye başlamıştı hatta ki evdekilere dalga konusu olmaya başlamıştımki eski sisteme geri döndüm yani sazanın eski tarihine ama boiliden hiç bir zaman vazgecmedim vede vazgecmiyecem farklı avlaklarda denemelirimiz devam ediyor boili 'yi ha ben baya oldu trofe görmeyeli canlı gözle dersen agam buyur beklerim seni seve seve avlak bölgeme misafir ederim özellikle mayıs ,haziran ayında trofelerin güzel yüzüşlerini seyredelim SeVRiLeR Samet.

YenerÇELEBİ
29-12-08, 20:34
Sazan amatörlüğü ;Türkiyede sazanın sadece et olarak görülmediği zamanlarda modernlik ile tanışacaktır bu apaçık ortadadır bundan başka çaresi yoktur.Bu arkadaşın hevesi kırılmış belli. Bende abartısız 7 aydır bir tane bile sazan alamadım sadece darı kullanarak ve bu sezon öncesi tüm takımlarımı modern sazan avcılığının gereği malzemeler ile değiştirip boili kullanmaya başlıycam belki yine özlediğim trofeleri alamayacağım ama görsel anlamda ve en önemlisi anlayış bakımından modernleşmek, amaç budur tabi kuzularda olursa değmeyin keyfime.

FoxCarp
29-12-08, 22:47
Evet, ben bu yazıyı 1 yıl kadar önce okumuştum. Adamın canı epey sıkkın. Modern Sazan Avını tam olarak kavrayıp güncel avlak/av durumunu benimseyememiş görüntüsü vermiş.
RASTGELE!

Cengiz AKAR
29-12-08, 23:27
bu konuyu okuyunca benimde kola şişesiyle balık tuttuğumuz çocukluk günlerim geldi aklıma
Bence kısmen haklı bu arkadaş fakat:eskiden balık çok balıkçı azdı göller ve barajlar bu kadar ağcı baskısı altında değildi ama şimdilerde balık sayısı kadar balıkçı türedi. eskisi gibi balık yakalayamamızın sebebini birazda bunda aramak lazım

FoxCarp
30-12-08, 00:15
Cengiz ben tam da bundan bahsettim 'güncel avlak/av durumu...' eskiden çok farklıydı tabii ki.
RASTGELE!

orhanav1
30-12-08, 15:06
Bazı ınsanlar vardı uğursuz.
Ne alsa en ıyı şekılde de yapsa bu ışı,tık yok.
Buda onlardan olsa gerek.:p
Allah korusun böyle ınsanlardan benı...:p:p:p:PDT_jok:

Simam
31-12-08, 11:11
Benzer sıkıntıları bizde denemelerimizde yaşadık,ama pes etmedik.Boili ile avlanmada en büyüuk sıkıntı balığı kendi yemimize alıştırmadadır.Bunun için ayni noktayı sürekli yemlemek gerekir;mesela en az 1 ay boyunca haftada iki sefer.Bunun için de herkesin olanağı olmayabilir.Ayni bende oduğu gibi.doğal yeme alışmış sazanın ya da yöresel yeme alışmış sazanı kendi yemine alıştırmak zordur.Bir ekip çalışması gerekir.Avcılarlı arkadaşların yaptığı gibi.Ancak Bireysel çalışmalar yapıyorsanız mısırı birden terketmemek gerekir.boiliyi de mısırı da kullanıyorum ben.Boiliden sonuç almaya başlamız bir ustaya şoyle sorduğumda:
-''Abi yeni ,yabancı bir gölde kendi boilin ile nasil sonuç alıyorsun''dediğimde.Şöyle cevapladı:
-''Yabancı bir göle gittiğimde boiliden sonuç almak için üçüncü güne ihtiyaç duyulmaktadır.ilk ve ikinci gün toplam 150-200top göle atıyorum,yemliyorum.3' cü gün ancak sonuç alıyorum boiliden'' dedi .
Belki bu yorumlarım faydalı olur.Ragip balıkçımızın tercüme çabalarını kutluyoruzSaygılar.Rasgele!!!!!!!!!!:023:

ragıp
31-12-08, 11:36
Ragip balıkçımızın çabalarını kutluyoruz.Benzer sıkıntıları bizde denemelerimizde yaşadık,ama pes etmedik.Boili ile avlanmada en büyüuk sıkıntı balığı kendi yemimize alıştırmadadır.Bunun için ayni noktağı sürekli yemleme gerekir.Mesela en az 1 ay boyunca haftada iki sefer.Bunun için de herkesin olanağı olmayabilir.Ayni bende oduğu gibi.doğal yeme alışmış sazanın ya da yöresel yeme alışmış sazanı kendi yemine alıştırmak zordur.Bir ekip çalışması gerekir.Avcılarlı arkadaşların yaptığı gibi.Ancak Bireysel çalışmalar yapıyorsanız mısırı birden terketmemek gerekir.boiliyi de mısırı da kullanıyorum ben.Boiliden sonuç almaya başlamız bir ustaya şoyle sorduğumda:
-''Abi yeni ,yabancı bir gölde kendi boilin ile nasil sonuç alıyorsun''dediğimde.Şöyle cevapladı:
-''Yabancı bir göle gittiğimde boiliden sonuç almak için üçüncü güne ihtiyaç duyulmaktadır.ilk ve ikinci gün toplam 150-200top göle atıyorum,yemliyorum.3' cü gün ancak sonuç alıyorum boiliden'' dedi .
Belki bu yorumlarım Ragip arkadaşıma faydası olur.Saygılar.Rasgele!!!!!!!!!!:023:

Teşekür ederim hocam beni düşündüğün için:).Küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.Bu yazılanlar yabancı bir balıkçı'ya aittir.Konu ilgimi çekti ve paylaşma gereği duydum.Ben sadece tercümesini yaptım.Bu arada ortak bir
yanımız var onunla.Ben de eski balıkları tutamıyorum son iki senedir.

Saygılar

longshank_costa
31-12-08, 18:16
bence internetten izledigimiz trofe avlari,kullandigimiz malzemede bir kusur yok ve herkezinde iyi malzeme almasini dilerim,asil konuya dönelim bence adamlar evcil biz ise yabai sazanlar avlamaya calisiyoruz

FoxCarp
01-01-09, 16:00
Costaaa doğru söyledin. Bu bizim en önemli farkımız. Yabani Sazan Efendi bir başkadır. Doğal yemi varsa ne yaparsan yap başka bir şeye bakmaaaz. RASTGELE!

Murat EVİTAN
02-01-09, 10:23
Arkadaşın bahsettiği eski çamlar bardak oldu misali..Bizde eskiden çok balık yakalıyorduk.Acaba o zaman dahamı iyi balıkçıydık diye kendime sorasım geldi:D

DSLR CARP
02-01-09, 17:29
İşin bir başka boyutu'da, eskiden şansa avlanıyorduk. Her sezon bi çok küçük sazan yavrusunun ölümüne neden oluyorduk boğma düğümlü, küspeli ve hamurlu bol iğneli saçma sapan sistemler'le.
Oysa şimdi çok daha bilinçli bir şekilde, şans faktörünü sıfıra indirmeye çalışarak avlanıyoruz ayrıca Sazan balığının güvenliğini'de düşünüyoruz ki doğrusu olan budur.
Açıkçası bende benzer bir süreçteyim ve hatırı sayılır bir zamandır balık'ta tutamadım ama asla yılmıyorum araştırıyor aynı zamanda eksiklerimide gidermeye çalışarak uzun vaadeli düşünüyorum olayı. Hem burada durumu iyi tespit etmek lazım gerek. Yani araç ve amaç kolayca yer değişebiliyor olay tamamaen balık tutmak değil bildiğiniz üzre. Bu modern oyuncaklar gayet eğlencli aletler :D sonra doğa ve aynı frekansta arkadaşlarla takılmak'ta bi o kadar önemli gerçekler.
Toparlarsam 'mazide biçare aramak, anlamsız ve saçma' geliyor bana..

Murat EVİTAN
03-01-09, 01:03
Adam eski balıkları tutamıyorum derken acaba balık neslinin de azaldığından bi habermi diye düşüğnmekten alamıyorum kendini.Yoksa paslı iğne ve 0.60 misinalarla tutulan eski sazanlar,şimdi bukadar güzel teknoloji ve yenilik varken neden tutulmuyor acaba??? Yoksa balıklardsa insanlar gibi televizyonu ve interneti takip edip,vay anasını demek bizi tutmak,kandırmak için bu sistemi geliştirdiler diye düşünüyormu yoksa:D:D

Simam
06-01-09, 11:36
Teşekür ederim hocam beni düşündüğün için:).Küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.Bu yazılanlar yabancı bir balıkçı'ya aittir.Konu ilgimi çekti ve paylaşma gereği duydum.Ben sadece tercümesini yaptım.Bu arada ortak bir
yanımız var onunla.Ben de eski balıkları tutamıyorum son iki senedir.

Saygılar
Aa evet.Gerekli düzeltmeleri yaptım.İş ortamında dikkat kaçmış.Tercüme ve paylaşım için teşekürler.
Eski balıkları özlemeye gelince;bu sene şeytanın bacağını kırdım galiba.Son uç yazın en verimli sezonumumu geçirdim.2006 ve 2007 beklediğimin altındaydı.Bu senenin verimini yeni kullandığım kaliteli japon iğnelerine bağlıyorum.Önceki senelere göre takımlarımdaki farklılık sadece iğneler-Çift tırnaklı siyah Fudo.Rastgelsin!!!!!

Murat EVİTAN
07-01-09, 00:17
Bu konudaki en dogru söz Nihat tan gelmiş.Düşüncene katılmamak mümkün değil Nihat.Bencede en güzeli bu.Balık bahane,sazancı dostlar şahane hesabı.

YenerÇELEBİ
07-01-09, 23:06
Arkadaşlar balık bahane muhabbet şahane diyosunuz da kamp dönüşü yorgunluk,uykusuzluk birde tek vuruş alamadan geri gelmek koyuyor adama biraz.:D

DSLR CARP
07-01-09, 23:13
Bu konudaki en dogru söz Nihat tan gelmiş.Düşüncene katılmamak mümkün değil Nihat.Bencede en güzeli bu.Balık bahane,sazancı dostlar şahane hesabı.

Aman abi öle demiyorum :D yani sırf onu demiyorum oda diğerleri kadar önemli diyorum. Düşünsenize tek başınıza kalmışsınız tabiri caiz ise hayvan gibi bi dünya trofe tutuyorsunuz ama hiç kimseyle paylaşamıyorsunuz bunu ? ne anladık bu işten dimi ama ? :D

Husmen_Mutlu
03-05-09, 17:12
Valla arkadasim ne diyeyim senin bu sozlerine.bende de bundan bir kac yil once boyle bisey oldu.bir golete gidiyorum sistem her sey hazir makineler son model sopal super igneler pahali montajlar her sey mukemmel 2 saat boyunca raketle 8-10kg misir attim kolum koptu.oltalari atinca rod pod durusu bile icimi rahatlatti.her seyi tam bir sekilde yapman sazancinin kendi icindeki o duyguyu buyutuyor.benim yanimda baska balikci vardi cin mali 3 tane olta ile 2-3 kg sazanlar cikartiyor bende tik yok.3 gun boyunca tek bir vurus bile yoktu.cok sinirlendim.dedim ki eve gidiyorum butun oltalari satiliga cikartiyorum.1 ay boyunca oltalara bakmadim bile.fakat ondan sonra donum noktasi bir olay oldu ve bir gole gittim.gider gitmez bir yer begendim.her seyi aynen yaptim ve inanin ki butun golde sadece bana vuruyordu.o gun golde 50-60 kisiden belki 2-3 kisi balik yakaladiysa ve herkes yanima geliyor ne koyuyorsun misir mi boili mi nedir ?bende diyorum ananasli misir :) o golde 3 gun icinde 30dan fazla sazan yakaladim 1.5kg ile 6 kg arasi ve hepsini iade ettim.sunu demek istiyorum ki her sazancinin boyle bir donemi var.montajdan suphe ediyorsun,kancadan,misirdan,boileden fakat her seyi iyi yaptiktan sonra allah mutlaka herkesin trofe sazanini verir.

muammer_sever
03-12-10, 01:24
evimize 1 km mesafede göl vardı amca ogulları her gün gölde biz peşlerinde her gün sopa yiyiyorduk onlardan peşlerinden gitmiyelim diye ilk okula yeni başlamıştık baktılar bizimlen baş edemiyorlar vazgeçmiyoz diktiler bizi oltaların başına hiç bir bilgimiz yok birşeyden şamandıralı takım hepimizin elinde birer sopa yemi kaptıran yiyiyodu tokadı ama yine de vazgeçiremediler bizi ilk tuttugum balık 4 kg hiç bilgimiz yokken balıgı dahi kıyıya alamadım amca oglu geldi aldı kıyıya nerede o eski günler