Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : sinek kurdu

YenerÇELEBİ
27-12-08, 17:21
Arkadaşlar sinek kurdu yem olarak kullanılabilyor,toz yemin içine karıştırarakta yemleme yapılıyor ama bunların içne bi madde daha katıyolar ki bu şey karışımı hamur gibi yapıyor ama suya girince yavaş yavaş çözünüyor mıstral baıts diye bir markada böyle yapışkanlı gibi bir pellet var sanırım;işte bu yapışkanlığı ne sağlıyor olabilir?

reos_mow
28-12-08, 19:47
airetten yapistirici satiolar sinek kurtlarnini birbirine yapistrmak icin yemlede kullanilior istednilen noktaya ulastirip suyun icinde dagilmasi icin 5YTL civari

FoxCarp
28-12-08, 21:39
Yener bu kurtları nasıl kullanmayı düşünüyorsun? Hamurun içine mi koyacaksın? Eğer bu şekildeyse bence buna gerek yok. Hamurdaki kurtçukları ufak ufak keserek de kullanabilirsin.
RASTGELE!

YenerÇELEBİ
29-12-08, 19:09
methot yöntemi ile kulanıcağım kurtları, ama atış esnasında daha sağlam olmasını yani dağılmadan suya düşmesini ve suda yavaş yavaş dağılmasını istiyorum iğneyede kurtların boyuna göre 3-4 adet takmayı düşünüyorum

FoxCarp
30-12-08, 22:35
Anladım Yener. Korda'nın filmlerini izledin mi? Bu konuda Danny Fairbrass güzel örnekler sunuyor.
RASTGELE!

ragıp
31-12-08, 17:12
Sevgili Yener,method olarak kulanacağım demişsin hangi method'u kullanmayı düşündüğünü tam olarak yazsaydın daha yardımcı olabilirdik. Maggot rig (http://img132.imageshack.us/img132/6770/fakemaggotfishingrigssb8.jpg)method'u var mesela.Burda önünü yemler,yemlediğin yere takımını atarsın.Ya da kurşun yerine yay kullanır,yemler atarsın. İnline feeder (http://img238.imageshack.us/img238/9606/mbmethodfeederflaug8.jpg) method'u var burda hazırladığın mix karışımı ve larvalarını feeder'a yapıştırır kullanırsın.Aynı zamanda sadece yay'ı (http://img81.imageshack.us/img81/6789/dsc0004cx7.jpg) ağırlık niyetine kullanabilirsin.Eğer çok larva üretip kullanırım diyorsan sana larvaları iğneye (http://img218.imageshack.us/img218/4827/090207pic6mi0.jpg) takmanı tavsiye ederim.Gelelim senin asıl sorduğun sorunun cevabına.Zannedersem larvalarla hamurun sert bir şekilde olmasını ve suya temas ettikten kısa bir süre sonra da tamamen çözülmesini istiyorsun.Bahsetmiş olduğun firmadaki peletlerde kullanılan sıvıyı araştırdım ve yapıştırıcı görevini üstlenen bir kimyasala rastlayamadım.Yalnız sana tavsiyede bulunabilirim.Bal ya da pekmez kullanabilirsin...Onlar ne kullanıyorlar dersen bence balmumu kullanıyorlar.Balmumu suyun içinde 3-5 dakika içinde çözülüyor ve senin karışımınla beraber larvalar dar bir alana dağılıyor. Bu yöntem istenmeyen küçük balıkların dikkatini çekmeden iğnenin yanındaki yemi almak için çok basit ve mükemmel bir çözüm bence.Bunu nerden çıkardın diye düşünürsen,burdaki (http://img240.imageshack.us/img240/2340/feedercarpzoomjg2.jpg) sistemde kullanılan sisteme benzettim.Ayrıca kullanılan yapıştırıcı ve başka kimyasallar var.Bunları kesin olarak öğrenirsem sana yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar

FoxCarp
01-01-09, 15:06
Ragıp burada 'method' dan kastedilen belli bir aletin üzerine yapıştırılmış hamurdur. Herhangi bir yöntem değil. Hamur karışıma da kurtlar ilave edilir. Bence burtların parçalanması daha iyi sonuç verir. İğneye de magot-rig kullanılmalı. Bu montajda 12-15 kurtçuk kullanılabilir. Bu büyük sayı da Sazanın iğneyi bulmasını kolaylaştırır.
RASTGELE!

DarthMaul
01-01-09, 20:52
Anladım Yener. Korda'nın filmlerini izledin mi? Bu konuda Danny Fairbrass güzel örnekler sunuyor.
RASTGELE!

http://www.totalcarpmagazine.com/Videos/category_11/video_51/

YenerÇELEBİ
02-01-09, 20:56
Evet ragıp bey http://www.erginbalikcilik.com/urun_detay.asp?pid=12735 tam olarak erdinç kardeşimizin dediği gibi cevat abinin sitesinde var bu alet bildiğimiz yay gibi bişey ama yumuşak silikondan yapılmış.kanatlardan birinde kurşun oluyormuş böylece ağır olan kanat devamlı altta kalıyor iğneyi de tam zıt yöne hamurun içine saklıyoruz.

ragıp
03-01-09, 07:15
Evet ragıp bey http://www.erginbalikcilik.com/urun_detay.asp?pid=12735 tam olarak erdinç kardeşimizin dediği gibi cevat abinin sitesinde var bu alet bildiğimiz yay gibi bişey ama yumuşak silikondan yapılmış.kanatlardan birinde kurşun oluyormuş böylece ağır olan kanat devamlı altta kalıyor iğneyi de tam zıt yöne hamurun içine saklıyoruz.

Umarım denemiş olduğun takımlardan verim alır ve bizimle paylaşırsın.Ülkemizde feeder kullanımı pek yaygın değil.Ama günübirlik
ve trofe amaçlanmayan durumlarda iyi netice alınacağını düşünüyorum.
En azından zil ya da alarmların sesini bolca duyabiliriz.

Saygılar

ByMurat
08-03-09, 13:20
Merhaba;
Aradığınız yapıştırıcıyı, PVA poşetler ülkemize gelmeden önce kendim imal edebilir miyim? diye araştırırken bulmuştum.
Duvar kağıdı yapıştırmak için kullanılan ve toz halde satılan bu yapıştırıcı PVA poşetlerin hammaddesi olup, suya girdiğinde tamamen kayboluyor ve hiçbir zararlı atık bırakmıyor. Bu tozdan bir miktar alıp su ile karıştırmak suretiyle kıvamını ayarlayabilirsiniz.
Bir de dip not: Su ile karıştırırken farklı kokulandırıcılarda kullanabilirsiniz.

K.Colpan
08-09-09, 22:09
Bir Fransız av kanalında izlemiştim. Bir amatör balıkçı sinek kurtları üzerine beyaz bir toz döküp sprey ile çok hafif su püskürterek nemlendiriyor ve birbirlerine yapışmalarını sağlıyordu. Daha sonra kurtları küçük toplar halinede sapan ile oltayı attığı yere yolluyordu. Tozun jelatin ve şeker karışımı olabilieceğini düşünmüştüm. Ancak fazla kafa yormadım.

reos_mow
06-05-10, 11:15
Arkadaslar,aksam Yaban TV ye bakiyorken abant golunden bir reportaj vardi. Elemanin biri diyordu ki ''burada kemikkurdu yani les kurdu ile avlaniyorlar bu sirkurlere aykiri ve baligin sagligi acisindan zararli'' benim anlamadigim butun avrupada serbestken bizim sirkulerimiz bukadar mi kati :D neymis les kurdundaki organizmalar suda cogaliyormus sirkurlere bakmadim aranizda bilen vardir umarim. Bana gore adam bombaladi esti gecti.. les kurdu baliklar icin protein kaynagindan baska ne olabilirki?

bigcarp
06-05-10, 11:55
Arkadaslar,aksam Yaban TV ye bakiyorken abant golunden bir reportaj vardi. Elemanin biri diyordu ki ''burada kemikkurdu yani les kurdu ile avlaniyorlar bu sirkurlere aykiri ve baligin sagligi acisindan zararli'' benim anlamadigim butun avrupada serbestken bizim sirkulerimiz bukadar mi kati :D neymis les kurdundaki organizmalar suda cogaliyormus sirkurlere bakmadim aranizda bilen vardir umarim. Bana gore adam bombaladi esti gecti.. les kurdu baliklar icin protein kaynagindan baska ne olabilirki?

Sevgili salih kardesin suan yazdiklarinla yaptigin meslek dali cok baglantisiz nedeni ise avin sagligi acisindan pek bilemem ama o sinek kurdunu oldugu sekliyle kullanilirsa insan sagligi acisindan oldukca zararli oldugundan eminim .!!!!

Ayrica avrupada kulanilan sinek kurtlari naylon posetin icerisine pir parca et atip kokutulup sonrada sineklerin kurt atmalari ile elde edilmiyor..

Burada o kurtciuklarin birkac cesidi mevcut fakat tamami dezenfekte edildikten sonra satiliyor ve kullaniliyor..
Oyüzden iki balik yakalama adina kendi sagligimizida tehlikeye atmamamiz lazim diye düsünüyorum..

Kalin saglicakla
Rastgele.

carp-istanbul
06-05-10, 12:01

Cevabını kendin vermişsin zaten, bizim buralarda LEŞ kullanılır, oralarda da kendileri üretiyorlar nerdeyse laboratuar ortamı da diyebilris kırmızı, mavi, sarı ve daha nice renkler e kendin de cevabını bulabilirsin aslında neden burda yasak LEŞ diye.

carp-istanbul
06-05-10, 12:03
Tahsin abi PİŞTİ olmuşuk aynı zamanda mesaj yazmışık, neyse kardeşimiz anlar herhalde.:love:

reos_mow
06-05-10, 12:22
:PDT_att: konu anlasilmistir. les kurtlarinin dezenfekte edilip satildigini bilmiyordum, ogrenmis oldum. ne demisler bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip :o

FoxCarp
06-05-10, 13:52
Peki benim de bir sorum olacak- leş kurtların zararlı ve tehlike arz eden bakteriler dışında mıdır veya içinde mi yaşıyorlar? Tahsin Abi'nin dediğine göre dışında anlaşılıyor. Fakat ben içinde de olabileceğini düşünüyorum.
RASTGELE!

oktayaydıner
06-05-10, 15:52
k a n k u r d u, k e m i k k u r d u, l e ş k u r d u, s i n e k l a r v a l a r ı göllerde yapılacak a l a b a l ı k avcılığında kullanılması yasaktır.Akarsularda ise her türlü doğal yemin alabalık avcılığında kullanılması zaten yasak.

ligula intestinalis (bknz google)türü parazitlerin ise yem olarak kullanılması tüm iç sularda ve bütün balık türleri için yasak.

Yani, ligula intestinalis haricindeki bütün doğal yemleri sazan balığı avcılığı için kullanabiliriz.

Oktay Aydıner
izmit

Cengiz AKAR
06-05-10, 21:54
k a n k u r d u, k e m i k k u r d u, l e ş k u r d u, s i n e k l a r v a l a r ı göllerde yapılacak a l a b a l ı k avcılığında kullanılması yasaktır.akarsularda ise her türlü doğal yemin alabalık avcılığında kullanılması zaten yasak.

Ligula intestinalis (bknz google)türü parazitlerin ise yem olarak kullanılması tüm iç sularda ve bütün balık türleri için yasak.

Yani, ligula intestinalis haricindeki bütün doğal yemleri sazan balığı avcılığı için kullanabiliriz.

Oktay aydıner
izmit:023: