Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Oltanın görünmezliği avın başarısını nasıl etkiler?

FoxCarp
05-07-08, 23:04
Arkadaşlar size göre iğne, kurşun, saffety-clips, leadcore ve misinanın görünmesi avımızı nasıl etkilemektedir? Sizler oltanızı gizlemek için neler yapıyorsunuz?
Bana göre İstanbul yakınlarında bulunan bir çok avlakta su son derece berraktır ve bu konu büyük önem arz etmektedir.
8-10 metre derinlikte Sazan hiç bir şey görmez. Bana göre berrak suda Sazan görüyor, hemde çok iyi görüyor. Bu nedenle asıl amacımız olan trofeyi yakalayabilmek için oltamızı gizlemeliyiz. Ben son dönemde leadcore'umu dahi görünmez olması için çalışıyorum. İğneye de suni kurtçuk takılabilir. Ben henüz kullanmadım, fakat ciddi olarak kullanmayı düşünüyorum. Biliyorsunuz Carp'R'Us firması böyle kurtçuklu hazır iğne satmaya başladı. Bana göre oltanın gizlenmesi için en önemli araçlardan biri de 'flying back leads' denen ufak ağırlıklardır. Bu ağırlıklar iğneden yaklaşık olarak 1 metre mesafede misina üzerine takılır ve bu son metre leadcore ve misinanın dibe yatmasını sağlamaktadır. Böylece iğne bölgesine gelen Sazan yukarıda duran misinaya dokunduğunda korkup kaçmayacaktır.
Ayrıca bazı iğne üreticileri kamuflaj renkli iğneleri piyasaya sürdü. Bunun nedeni nedir diye düşündüğümüzde bir tek neden aklımıza geliyor - oltanın gizlenmesi.
Sizin bu konudaki düşünce ve görüşleriniz nelerdir?
RASTGELE!

CarpCı
06-07-08, 23:39
Önemli bir konuya değinmişin erdinç..Ben kamuflaj konusunu elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum..Hatta iğneyi yumuşak silikonla bile kapladığım oluyor...Her ne kadar mümkün mertebe parlak iğne kullanmasamda..Çünkü hedef trofe olunca en hin ve en olabilir şekliyle yemin yakınında tüm iğne, kurşun,klips,fırdöndü,köstek ne varsa yemin etrafında ya saklıyorum veya toprak renginde kamufle etmeye çalışıyorum..Mesela kurşunları kumluyorum,klipsleri kurşunun içine sokuyorum,iğneyide işlevini engellemiyecek şekilde kamufle ediyorum...Ünlü bi ingiliz sazancının yazısını okumuştum adını şimdi hatırlıyamadım oda bu konu üzerinde baya durmuş ve iri trofelere karşı kamuflajın çok etkili olduğunu söylüyordu...Mesela kendisi berrak sularda kösteği 70-80 cm yaptığını ve mümkün mertebe kurşunu ve diğer takımları yemden uzakta tutmak gerektiğini,parlak kurşun yerine kum,toprak,boya ile kurşunların kamuflesinin trofe balıklarda önemli olduğunu savunuyordu.....Dediğin gibi bir taktiğide, bir yerde bende okumuştum..Kurşunun 1-1,5m arkasına ufak bir ağırlık takarak misinayı tabana yatırıp yem etrafında gezen sazana değmemesi,takılıp ürkütmemesi gibi ...Bende internette son zamanlarda kamuflaj iğneler gördüm toprak renginde veya yere tabana göre boyanmış iğneler...Ben her zaman savunmuşumdur bu kamufle işini,hele hedef iri baba trofeler olunca bence kamufle işi,olabildiğince olmalı kanısındayım...

reos_mow
08-07-08, 01:55
http://img61.imageshack.us/img61/2397/wwlu0.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/5648/17589173zc8.jpg bu biraz daha gelismis sekli mi yoksa tam olarak bundan mi bahsediyoruz?

ustabalikci
08-07-08, 21:01
http://img61.imageshack.us/img61/2397/wwlu0.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/5648/17589173zc8.jpg bu biraz daha gelismis sekli mi yoksa tam olarak bundan mi bahsediyoruz?

bu misinayı yatırmak için gezer kurşun olayı gibi birşeymi acaba atış anında nasıl kullanılıyor

CarpManiac
08-07-08, 22:07
bu misinayı yatırmak için gezer kurşun olayı gibi birşeymi acaba atış anında nasıl kullanılıyor

üstteki resimde görünen back leads atış esnasında kullanılmıyor,oltamızı attıktan ve misinayı gerdikten sonra üzerindeki klipsten misineye geçiriliyor ve misineden süzülerek suyun zeminine oturuyor.

captive back leads da bir iple kamış sehpasına bağlanır, oltayı kaldırdığımızda misine swingerdaki gibi kurşunun üzerindeki klipsten sıyrılıp çıkar.

http://img187.imageshack.us/img187/8534/captivebackleadsyg8.jpg

atış esnasında 6-10 gr lık üretilen flying back leads kullanılabilir.bu ağırlıklar olanaklar el verdiği sürece her zaman kullanılmalıdır bence. kıyı şeridinin sazlık ve yosun olan avlaklarda da kullanılabilirler.

http://img295.imageshack.us/img295/3218/flyingbackleadsng1.jpg

3'ünün de asıl kullanım amacı misineyi yatırmak olmasına rağmen ben başka yararları olduğunu da düşünüyorum.su, sesi havadan 5 kat daha hızlı iletir,misine de katı bir cisim olduğu için sudan daha çok iletir.balık misinenin yakınından geçtiğinde karadaki sesleri ve hareketleri misinedeki titreşim dalgaları sayesinde görmeden algılayabiliyor ,yani misine telefon gibi bir vazife görüyor,bunu engelemek için de misinaya herhangi bir cismin dokunması yetiyor.dediklerimden birşey anlamamış olanlar olabilir diye farklı bir şekilde açıklayayım .100mt misinanın iki ucuna 2 yoğurt kabı bağlayalım,misineyi gerip yoğurt kaplarını ahize kulaklık gibi kullandığımızda konuşmaların 100mt mesafeye rağmen sanki 1 mt yakından konuşuyormuş gibi net duyulur. parmağımızla misineye dokunduğumuzda ses kesilir.

reos_mow
08-07-08, 22:10
ati$tan sonra misinaya takiliyor. en fazla 40 gr ma kadar cikilabilir.

reos_mow
08-07-08, 22:16
http://img398.imageshack.us/img398/9943/zzzmb5.jpg bunlarda gezemeyenleri :D
ilhan abinin dedigi modeller sanirim

FoxCarp
09-07-08, 00:34
İlhan olayı gayet iyi açıklamıştır. Ben ek olarak şunu demek isterim : oltalarımızı attıktan sonra misinayı çok fazla germeyip 'flying back leads'lar dibe batmasını sağlamalıyız. Hem balık etraftayken ona dolaşmayacak ve hem de çok gerili misinanın rüzgarda çıkarttığı ses dalgaları iğneye kadar ulaşmamış olacaktır.
RASTGELE!

avcı_55
09-07-08, 19:12
Çok güzel bilgiler teşekkürler

deliormanli
23-11-08, 20:50
değerli paylaşımlarınız için teşekkürler

FoxCarp
23-11-08, 22:38
Rica arkadaşlar. Keşke daha çok arkadaş fikrini beyan etse de diğerlerimiz en doğru yolu bulabilmek için en kısa yolu bulabiliriz.
RASTGELE!

Ke®eM
24-11-08, 01:43
*Oltaları eğer zemin müsait ise (Ot,yosun yoksa) olabildiğince yatırıyorum
*Takımlarda fırdöndüler dahil hepsinin üzerlerini silikon makaronlar ile örtüyorum.
*Eskiden kurşunları toprak rengine boyardım, artık taş kurşun kullanıyorum
*İğnelerim zaten mat, Gamakatsu kullanıyorum. Kamufulajlılarına geçicem
*Kısacası parlayan hiç bir şey bırakmamaya çalışıyorum.

maceratorr
24-11-08, 14:46
sazan avındaki en önemli noktalardan birine değinmişsiniz,paylaştığımız bilgiler çok değerli,çok teşekkürler arkadaşlar,hepinize.
bu konuda şunu sormak isterim.
misinaya ağırlık bağlayıp aşağı çektirme olayını genelde uzun mesafe atışlarında mı kullanıcaz,zemin etüdü burda çok gerekli sanırım. ağırlığı yemle kamış arasında ortalamaya mı çalışıcaz?
kurşunu kahverengi oto boyasıylamı boyuycaz neyle boyayalım?
siyah renk yada sarı renk boyamak nasıl olur sizce?

CarpManiac
24-11-08, 18:50
sazan avındaki en önemli noktalardan birine değinmişsiniz,paylaştığımız bilgiler çok değerli,çok teşekkürler arkadaşlar,hepinize.
bu konuda şunu sormak isterim.
misinaya ağırlık bağlayıp aşağı çektirme olayını genelde uzun mesafe atışlarında mı kullanıcaz,
back leads sadece uzun mesafe atışlarında değil her durumda kullanılıyor.amacı misineyi yatırmak. atış mesafesinin uzunluğuna göre 3 çeşitten uygun olanını seçmelisin.3-5 mt lik kısa mesafelerde flying back leads daha kullanışlı.
zemin etüdü burda çok gerekli sanırım. ağırlığı yemle kamış arasında ortalamaya mı çalışıcaz?zemin hakkındaki bilgiye her zaman sahip olmalıyız,engebeli bir arazide back leads kullanırsak misinanın bağzı kısımları zemine oturmayacak ve görevini tam olarak yerine getirmeyecek.o yüzden engebeli arazilerde veya bilgi sahibi olmadığımız avlaklarda genellikle flying back leads daha iyi iş görür.ağırlığı yemle olta arasının tam ortasına kadar kaydırmaya gerek yok ,zaten uzak mesafe atışlarında bunu yapamayız,kamışı 60-90derece kaldırınca ağırık 10-15 mt kadar misineden suyun içerisine kayarak misinanın dibe oturmasını sağlar.
kurşunu kahverengi oto boyasıylamı boyuycaz neyle boyayalım?
siyah renk yada sarı renk boyamak nasıl olur sizce?avlağın zemin rengine en yakın renkle boyanmalı,marka ürünler genelde kamuflaj olarak en çok kullanılan ve her avlağın zemin renginde kafuflaj etkisi gören haki renkte üretiliyor.araba boyası ile yapılabilir ama işçilik pek kolay değil astar ve fırınlama gerektiriyor.daha kullanışlı boyalar var ama piyasada bulunmuyor.

farcho
25-12-08, 14:40
paylasım icin teskurler...

Simam
14-01-09, 16:40
Güzel bilgiler.Uzun zamandan beri kafama takılmakta olan bir konu.Ben kurşunları Siyah mat selulozik boya ile boyuyorum ve hatta taş kurşuna geçmeyi düşünüyorum.Bazen de uzun köstek uygulamasına gidiyorum.Yemi iğneye boili mantığında taktığım için parlak iğne kullanmıyorum.Telefon kablosunun plastiği ile iğneleri kamufle ediyorum.Saygılar.

CarpManiac
14-01-09, 17:15
Güzel bilgiler.Uzun zamandan beri kafama takılmakta olan bir konu.Ben kurşunları Siyah mat selulozik boya ile boyuyorum ve hatta taş kurşuna geçmeyi düşünüyorum.Bazen de uzun köstek uygulamasına gidiyorum.Yemi iğneye boili mantığında taktığım için parlak iğne kullanmıyorum.Telefon kablosunun plastiği ile iğneleri kamufle ediyorum.Saygılar.hocam selülozik boya suya pek dayanıklı değil ve kötü kokuyor.araba boyası gibi fırınlama gerektiren bazı boyalar daha uygun.ısıyla büzüşen kabloları denediniz mi,onları niye kullanmıyorsunuz?

sokolna
15-01-09, 08:28
hocam selülozik boya suya pek dayanıklı değil ve kötü kokuyor.araba boyası gibi fırınlama gerektiren bazı boyalar daha uygun.ısıyla büzüşen kabloları denediniz mi,onları niye kullanmıyorsunuz?
İlhan onun tam ismi.ısıyla büzülen makaron

Simam
15-01-09, 11:15
Önrilerini dikkate alacağım İlhan ,sağol.Bu makaronları nereden temin edebiliriz?Saygılar.

CarpManiac
15-01-09, 13:00
İlhan onun tam ismi.ısıyla büzülen makaronevet, makaron veya shrink tube deseydim anlaşılır olmazdı diye kablo dedim.makaron başka şeyleri de çağrıştırabilir.:D

CarpManiac
15-01-09, 13:29
Önrilerini dikkate alacağım İlhan ,sağol.Bu makaronları nereden temin edebiliriz?Saygılar.elektrikçilerde,bauhaus gibi marketlerde, olta malzemesi satan marketlerde de cormoran ve fox markası ile bulabilirsiniz.

bilent yildirim
19-01-09, 00:54
. kafama takılanda;dünyada boili yapımında bu işin çok ciddi yapıldığını içine konulan protein,vtamin,karbonhidrat,mineral gibi bir sürü şeyin dikkatlice konulduğunu bunu üzerine bir çok çalışmanın yapıldığını biliyorum,insanoğlu gibi evrenin en akıllısı bile yediği şeylerde vitamini ,proteininin mikatrını ayırmazken sazan nasıl ayırıyor anlam veremiyorum,yoksa sazanda, bizde içgüdülerimiz,tecrübelerimiz kalıtımsal tad alma duyularımız, kokuların beyne verdiği emirler ve şekillerden aldığımız bilinçler doğrultusundamı yemek seçiyoruz,eğer sazan hiç bilmediği yemeği bunda şu kadar,protein,karbonhidrat,vitamin var diye ayırabiliyorsa neden BONCUK yiyor kandırıyormuyuz,yada hangi yemin kendisi için daha besleyici olduğunu nasıl anlıyor.

usta sazancılardan yorumlarını ilgiyle bekliyorum.

CarpManiac
19-01-09, 03:00
avlanma şartlarına göre seçebileceğin bir çok malzeme var.misina ve ağırlıktan oluşan bir takım her zaman en iyi takım diyemezsin ama kurşun,misine ve fırdöndünün de en iyi olduğu durumlar olur.mesela avlaklardan birinde fluorocarbon misinayla 1 balık alıyorsam,o beyenmediğin takımlarla 3 balık alıyorum,diğer bir avlakta da tam tersi.
gırtlağından,midesinden hiç sazan yakalamadım oraya varana kadar zaten takılıyor. sazanda böyle bir şeyin olması dediğin gibi ustalık gerektiriyor herhalde yada kancaların kötü.
sazan boncuk yemiyor,mısırla yemleme yaptığın için o mısırlardan biri zannediyor.içerisinde su, proteğin,vitamin,karbonhidrat,yağdan herhangi biri olmayan bir şey yedin mi hiç?proteğin ve vitaminin ne olduğu bildiğin halde boiliye tat vermesini niye beklediğini, bu tür soruların cevabını kendin bildiğin halde niye sorduğunu hadi ben anlamadım,senin de niye sorduğunu anladığını sanmiyorum.domaşna yada domaşno var bu işin içerisinde galiba:Dhaadi rastgele.

bilent yildirim
19-01-09, 16:16
avlanma şartlarına göre seçebileceğin bir çok malzeme var.misina ve ağırlıktan oluşan bir takım her zaman en iyi takım diyemezsin ama kurşun,misine ve fırdöndünün de en iyi olduğu durumlar olur.mesela avlaklardan birinde fluorocarbon misinayla 1 balık alıyorsam,o beyenmediğin takımlarla 3 balık alıyorum,diğer bir avlakta da tam tersi.
gırtlağından,midesinden hiç sazan yakalamadım oraya varana kadar zaten takılıyor. sazanda böyle bir şeyin olması dediğin gibi ustalık gerektiriyor herhalde yada kancaların kötü.
sazan boncuk yemiyor,mısırla yemleme yaptığın için o mısırlardan biri zannediyor.içerisinde su, proteğin,vitamin,karbonhidrat,yağdan herhangi biri olmayan bir şey yedin mi hiç?proteğin ve vitaminin ne olduğu bildiğin halde boiliye tat vermesini niye beklediğini, bu tür soruların cevabını kendin bildiğin halde niye sorduğunu hadi ben anlamadım,senin de niye sorduğunu anladığını sanmiyorum.domaşna yada domaşno var bu işin içerisinde galiba:Dhaadi rastgele.
aslında şunu ifade etmeye çalışmıştım yediği yemler arasında hangisinin kendisi için daha besleyici ve daha öncelikli olduğunu nasıl anlıyor.
buncuk bir örnek tabiki yemle boncuğu ayırıyor,boncuk bir kandırmaca.
aslında gerçekten boncuğu savunan insanlar var bu şekilde balık tutan arkadaşlar var bu forumda da eski arkadaşlar var ve hatırı sayılır balık alan var içlerinde,ben kullanmıyorum ama ,samimiyetimle ,anlam veremediğim birşeyi soruyorum yorumun için teşekkür ederim.

Murat EVİTAN
19-01-09, 21:44
Arkadaşlar bu uyarıyı yapmak zorundayım.Bu tür mesajlar,bundan sonra istesenizde,istemesenizde silinecektir.Bilginize..

CarpManiac
19-01-09, 23:01
boşuna küspeyi tartışıp ta birbirimizi kırmayalım.eskiden kullanan da kullanmayan da artık kullanma hakkında sahip değil o yüzden bunları bırakıp kullanabileceğimiz birşeyler tartışarak ileriye bakalım.boşuna haklı,haksız muhabbetine girmeyelim ,haklı yok çünkü gereksiz bir tartışma var sadece.

bigcarp
19-01-09, 23:50
Öncelikle tüm forum üyelerine hayirli aksamlar diliyorum.....
Inanin konuyu bastan sona kadar okudum ama hala neden ve neyi tartistiginizi anlamis degilim ama anladigim birsey var birbirinizi rencide ederek kalp kirarak hicbir yere varilmaz.
özellikle böylesine güzel bir platformda .
Peki neden burada olmaz sizler burada bir avuc arkadassiniz ama suanda disarida daha hala
binlerce küspe ile avlanan , kacak ag atan , tirivirimidir nedir onlarla balik yakalamaya calisan insanlar var burada bu sekilde yapilan tartismalar onlari kazanamamaniza neden olur .
Peki nedenmi nedeni aslinda gayet acik ve net cünkü ayni muameleyi birileri tarafindan görmekten korkacaklari icin siz siz olun kesinlikle insanlari gecmisi ile yargilamayin eger dogru yolu bulabilmis ve araniza katilmis ise artik o saatten sonra gecmis gecmiste kalmistir
Bence isin en dogrusu yaptiginiz isin dogrulugunu insanlara zorlamadan ve kirmadan anlatmak olmalidir.
Zaten buraya araniza katilan kisiler evvelce ne yapmis olursa olsun kendi gecmisi ile hesaplasmis , eger hata yapmis ise pisman olmus ve bundan sonrasi icin sizlerle beraber olmaktan daha mutlu olacagina inanmis kisiler olmalidir..

Eger bi surcu lisan etttim ise simdiden hepinizden özür dilerim..

Saglicak ile kalin..

Murat EVİTAN
19-01-09, 23:55
Tahsin abi olaya son noktayı güzel anlatımınla koymuşsun zaten.Ağzına sağlık diyorum ve konuyu burada kapatıyorum.

bigcarp
19-01-09, 23:59
Sagol en dogrusunu yaparsin...

Tahsin abi olaya son noktayı güzel anlatımınla koymuşsun zaten.Ağzına sağlık diyorum ve konuyu burada kapatıyorum.

Cengiz AKAR
20-01-09, 01:06
Arkadaşlar bu uyarıyı yapmak zorundayım.Bu tür mesajlar,bundan sonra istesenizde,istemesenizde silinecektir.Bilginize..

Murat abim "tırpanla" yakışmıyor;)

Zaten o mesajları sildim Cengiz M.E

Simam
20-01-09, 16:19
elektrikçilerde,bauhaus gibi marketlerde, olta malzemesi satan marketlerde de cormoran ve fox markası ile bulabilirsiniz.
Paylaşım için teşekürler.Saygılar!

Simam
20-01-09, 16:30
aslında şunu ifade etmeye çalışmıştım yediği yemler arasında hangisinin kendisi için daha besleyici ve daha öncelikli olduğunu nasıl anlıyor.
buncuk bir örnek tabiki yemle boncuğu ayırıyor,boncuk bir kandırmaca.
aslında gerçekten boncuğu savunan insanlar var bu şekilde balık tutan arkadaşlar var bu forumda da eski arkadaşlar var ve hatırı sayılır balık alan var içlerinde,ben kullanmıyorum ama ,samimiyetimle ,anlam veremediğim birşeyi soruyorum yorumun için teşekkür ederim.

Bu boili ile avlanmayı 40 yıl önce icat eden İngiliz sazancının açıklaması genel hatlarıyla şöyle;Sazanın en sevdiği beslenme yemi-yüksek proteinli yemlerdir.Yüksek proteinli yem olan boiliyi yediğinde diğer mevcut yemler arasında bunu terecih edeceğini,arayacağını söylemektedir.Bunu da doğal olarak kendi algılama organlarıyla yapmaktadır.Saygılar!

DSLR CARP
20-01-09, 17:24
boşuna küspeyi tartışıp ta birbirimizi kırmayalım.eskiden kullanan da kullanmayan da artık kullanma hakkında sahip değil o yüzden bunları bırakıp kullanabileceğimiz birşeyler tartışarak ileriye bakalım.boşuna haklı,haksız muhabbetine girmeyelim ,haklı yok çünkü gereksiz bir tartışma var sadece.

Kullanıyom olm ben :D şaka bi yana PVA sistemler'de gerektiği sürece kullanmalı nede olsa Sazanın, mısır'la beraber bildiği ve yanıştığı en yaygın yem çeşidi ;)

bahadirozcicekci
20-01-09, 22:07
Merhaba arkadaşlar.Ben sitenizi bir arkadaşım vasıtasıyla buldum ve altın bulmuş gibi oldum.Bu ava gönül vermiş biri olarak sizleri çok iyi anladığımı ve bu heyecanları paylaşdığımı bildirmek istiyorum.Ben bir arkadaşımla geçen yıldan bu yana Boili ile avlanıyorum.Oldukça fazla yol aldık , ama bu sitededeki paylaşımlardanda çok şey öğrendim.
Konuyu ve tartışmaların tamamını okudum. Sazan avında kamuflajın çok önemli olduğuna bende inanıyorum.Avlandığımız yer bir baraj göleti ve su çok berrak.Bu nedenlede Sazan lar her türlü ayrıntıyı dikkate alıyorlar.Geçen yıl avlandığımız yerde Balıkçı diye geçinen ler gelip bizim oltalarımızın neredeyse 10 metre yanına bir çok defa lar AĞ gerdiler.Biz akşamdan sabaha kadar orada kaldık ve her defasın da 2-3 balık tutduk.sabah aglarını almaya geldıklerinde çoğu zaman Ağlardan balık çıkmadı.Ağlar misina agdı.bize hep şikayette bulunuyorlardı, yok 600 mt. ag gerdik de balık malık yok balık iyice azaldı diye şikayet ediyorlardı.Oysa sabaha karşı etraf ta o kadar çok Sazan hopluyorduki.Biz orada şu kanıya vardık. Sazan ya bu agları öğrenmiş yada ince misinadan yapılmış bu ağları görüyor ve ağa vurmuyodu.
Biz de iyne ve fıdöndü ile köstek kısmını hep kamuflaj yapıyoruz ,ama bu ara kurşunları en ideal nasıl koyu yeşil yada siyaha boyayabiliriz diye araştırıyoruz.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.
Bir de avlandiğimiz yer hep ağaçlık ve öok takılan bir avlak.Oltayı ağaçların yanına atmayınca balık vurmuyor.Yakına atıncada cok takılıyor.Makınalarımız güçlü ama kamışlarda iki parça mı yoksa üç parca 3.6mt kullansak daha iyi olur diye tam kara verebilmiş değilim.
Teşekkür ederim .Saygılar

FoxCarp
20-01-09, 22:20
Bahadır, öncelikle aramıza hoşgeldin. Aradıklarını bulabilmen bizi de sonsuz mutlu ediyor. Kamış seçimi ve kurşun konuları diğer konularda irdelenmişti. Oradan bakabilirsin. Bu arada bahsettiğin ağlar ve ağaç ve köklerin yakınında avlayabilmeniz tam da klasik Sazan hayatını ifade ediyor. Sazan o kadar akıllı ki ağa yaklaşınca altından yan yatarak geçiyor...Ve kesinlikle korunaktan uzaklaşmıyor...
RASTGELSİN!

bahadirozcicekci
20-01-09, 23:12
Gurubunuza girmekten ben de mutlu olduğumu tekrar belirteyim.Bizim amacımız da et yemek değil çok avlamak değil ve bu işin zevkini anlamak , yaşamak .Avlandığımız avlak da oldukça büyuk balıklar var ama onları o ağaçların arasın dan çıkarmak oldukça zor oluyor.Hatta dip de bu ölu ve eski ağaçlara yapışmış kuçık midyeler var.Bazen bu midyeler misinamızı zedeliyor ve kesiyor.Sazan larda bu midyeleri yiyorlar.Ancak boili tamamen farklı ve çok güzel bir yem.Tek sorunumuz gölün her daim çok yüksek oranda Ağ ve Ağcı bir de zıpkıncı baskısı altında olması.Kontrol ve denetleme neredeyse hiç yapılmıyor.Özellikle bu krız le birlik te işten çıkarmalar arttı ve her yer kaçak avcı ile doldu.Gölün etrafında kulübe ve karavanlar artmaya başladı.Saygılar.

oltadasazan
22-01-09, 19:57
http://img131.imageshack.us/img131/4964/avmalzemeleri007pp6.jpg (http://imageshack.us) http://img528.imageshack.us/img528/1592/avmalzemeleri014tv7.jpg (http://imageshack.us) Beyler konuya ne kadar faydalı olur bilemem ama biz Eskişehir çevresi Sazan amatörleri bu sezon kurşunlarımızı yukarıdaki yapıştırıcıdan sürdükten sonra avlağın kumuna uygun kumla kaplıyarak kamufle ettik.Başarılıda oldu.İkinci resimdeki kurşunlar sezon boyunca kullanıldı fazla bir dökülmede olmadı.

ragıp
22-01-09, 21:30
Eyvallah Hekimim.

Saygılar

Cengiz AKAR
22-01-09, 22:46
Beyler konuya ne kadar faydalı olur bilemem ama biz Eskişehir çevresi Sazan amatörleri bu sezon kurşunlarımızı yukarıdaki yapıştırıcıdan sürdükten sonra avlağın kumuna uygun kumla kaplıyarak kamufle ettik.Başarılıda oldu.İkinci resimdeki kurşunlar sezon boyunca kullanıldı fazla bir dökülmede olmadı.

Osman abi :023::023:

Simam
23-01-09, 14:34
Tecrübe paylaşımı için teşekürler!!

Murat EVİTAN
24-01-09, 20:38
Gayet güzel ve doğal olmuş bence.İyi bir düşünce

denizci
25-01-09, 20:52
Oltanın görünmezliği derken...

1- balık çok az
2- balık tok
3-balık yumurtalı yeme gelmez, gibi faktörler vardır ama

benim için ilk faktör balığın azalmasıdır yada balık az olduğundan daha seçici olmasıdır.

size belki çok basit gelecektir ama bence bunu tek çaresi SPORTİFBALIKÇILIK yani Yakala-sal, yakala sal ki bir dahaki avdanda aynı keyfi al.

belki konuyla çok ilintili olmadı ama içinden gelen de buydu teşekkürler.

FoxCarp
25-01-09, 21:29
Alpay bu sıraladıklarına katılmıyorum. 1-doğrudur. Fakat 2 ve 3. doğru değildir. Balık tok kavramı çok ilginç kavram. Bunu balık sayısı az olduğundan mı düşündün? Bu mantık olarak doğru olabilir. Fakat balık her zaman en kısa yoldan en besleyici yeme ulaşmak ister. Zira bunu tüm canlılar aynı şekilde yapmaktadır. Neden taa gölün diğer tarafında midye arasın ki? Ayrıda midye de kolay bir yem değil. Burnunun önünde miss gibi, protein kaynağı, kolay ve bol miktarda varken?!
Bunu yapacak sayılı 'profesör' gibi çok sayıda olta ve iğne atlatmış balıklardır.
Hele yumurta içeren yeme balık gelmez hiç doğru değil. Bunu nereden duydun merak ediyorum. Bizler boili yaparken nasıl daha fazla yumurta koyalım düşünürken senin bu ifaden beni çok şaşırttı.
Ben daha çocukluğumda en başarılı yemim yumurtalı ekmekti. Bunu güzelce yoğurup hamur yaptıktan sonra bir de pamuk eklerdik. İğneden kolayca düşmesin diye. En çarpıcı avlarımı bu yemle yapmıştım...
RASTGELE!

denizci
26-01-09, 03:25
3-balık yumurtalı yeme gelmez, gibi faktörler vardır ama

çok pardon yumurtalı yeme değil. Balık yumurtalıyken demeyi kast ettim.

DSLR CARP
26-01-09, 19:03
çok pardon yumurtalı yeme değil. Balık yumurtalıyken demeyi kast ettim.

Müsadenizle :) onada ben katılmiyim :D muhtemelen istisna olarak değerlendirebiliriz ama tecrübeyle sabit karnı burnunda dişiler yakaldığımız olmuştur..

bigcarp
26-01-09, 19:44
Öncelikle selamlar..

Arkadaslar sazan baligi yumartili iken yemez yada yakalamasi zordur diye birsey yok sadece yumurta birakma esnasinda bir hafta yada on gün gibi bir süre oldukca kisitli yer buna istinadende en siddetli yedigi zamansa yumurta birakmasi bittikten sonradir ..

Hepinize rastgele....

carp911
26-01-09, 23:57
Öncelikle selamlar..

Arkadaslar sazan baligi yumartili iken yemez yada yakalamasi zordur diye birsey yok sadece yumurta birakma esnasinda bir hafta yada on gün gibi bir süre oldukca kisitli yer buna istinadende en siddetli yedigi zamansa yumurta birakmasi bittikten sonradir ..

Hepinize rastgele....

buna bende katılıyorum balık yada bir başka dişi varlık yumurta yada yavrularını beslemek için bence daha fazla efor sarf etmeli ve doğurusu da budur ve doğum sonrası bir süre yememesi ve sonradan çok hızlı bir şekilde yemesi gayet doğaldır.

samet
29-01-09, 14:12
arkadaşlar çorbada benimde tuzum olsun istedim;sazan havyar döneminde açıkçası baklagil veya protein'i yüksek yemlere fazlaca yönenlmemektedir (benim düşüncem) ben genelde şubat ve mart aylarında canlı yem kullanırım erkek sazan için :)(solucan 2 veya 3 adet güzel montajlı,danaburnu ve istavrit kuyruğu) hattaki bir keresinde üzülerek söylüyorumki 7kg civarında bir pullu sazan oltama takılmıştıki çok şaşırmıştım sazana, çünkü okadar çok karnı şişmiştiki hayvancık gardını alamıyodu yani dönemiyodu allahın taktiriki misinam kopmuştu inşallah o iğneyi tükürmeyi başarmıştır.Yani arkadaşlar buralarda bu dönemde genelde etcil yemlerle iyi sonuç alabiliyoruz mısır çok nadir oda ancak lastikli köstek atarlarsa %60 verim veriyor (bana göre sazan avlanma metodu değil) saygılar.

Cevat ERGİN
31-01-09, 08:56
3 sene evvel bir yıla yakın İznik te ikamet ettim , bu sırada sazanlar ile epey haşır neşir oldum hatta haftada 5 gün desem yeri var, bimeyenler hep derler ya sazan gibi atlama diye , halbuki hepinizin ya da sazancıların bildiği gibi aslında bu balık çok akıllıdır.Kış sezonunda , mısır hasadı olana kadar mısır ile hiç balık alamadım kimse de oltasına mısır takmazdı, solucan ise israil (havuz balığı) çok olduğundan zaten kullanılmazdı tek seçenek dere solucanı kullanırdık, çıkarması hayli meşakkatli olan nerdeyse kol boyu balçığın içinden çıkardığımız ve iğne de uzun süre dayanan bu cezbedici yem ile çok başarılı avlar yaptım tek sakıncası gece avlarında 3-3.5 kg lık yayınların da oltaya rağbet etmesiydi, her ne kadar yayın dipte avlanmasa da ki çok kişi yanlış olarak dip oltası ile avlayama çalışır yine de hatırı sayılı yayın da oltada misafirim olmuştu.Mesajlarda geçenlerin doğruluğu tecrübe ile sabittir balık su soğukken daha kanlı, canlı, proteinli yemlere itibar ediyor.

bilent yildirim
31-01-09, 10:53
bende cevat abiye solucan konusunda katılıyorum,zira solucan protein deposudur.

farcho
19-03-09, 22:38
ewet arkadaslar bende kamuflaja onem verıyorum...takımın ne olursa olsun 1 veya 1.5 m arkasına ufak kursun monde ederek mısınenın yere temasını saglıyorum...kursunumuda kahverengı elektrık bantıyla bantlıyorum...malum fox ve dıger markalarının kursun fıyatlarını bılıyoruz bıde devamlı avlandıgım yerın calılık olması benı bu kolay basıt methoda ittii...ve ignelerımıde sprey boyayla boyuyorum 2 3 av ıcın kısa olsada verımlı oldunu dusunuyorum...bunlar turk usulu hem ucuz hemde pratik ne dersınız....:D

avcı_55
20-03-09, 17:59
ewet arkadaslar bende kamuflaja onem verıyorum...takımın ne olursa olsun 1 veya 1.5 m arkasına ufak kursun monde ederek mısınenın yere temasını saglıyorum...kursunumuda kahverengı elektrık bantıyla bantlıyorum...malum fox ve dıger markalarının kursun fıyatlarını bılıyoruz bıde devamlı avlandıgım yerın calılık olması benı bu kolay basıt methoda ittii...ve ignelerımıde sprey boyayla boyuyorum 2 3 av ıcın kısa olsada verımlı oldunu dusunuyorum...bunlar turk usulu hem ucuz hemde pratik ne dersınız....:D

Çok güzel fahri neden olmasın.Marka olması şart değil yeterki amaca uygun olsun yeter.:)

Husmen_Mutlu
12-07-10, 21:56
arkadaslar berrak sularda flurocarbon misine kullanin.cok etkili.

medicinal
01-09-10, 19:49
çok kıymetli bilgileri paylaştıgınız için teşşekürler

muammer_sever
21-10-10, 23:40
beyler midyeden bahsediyorsunuz kimse midyeyi nasıl kancaya takıldıgını bahsetmiyo ben kendi yöntemimi söyleyecem göle gittigimde midye varsa ilk işim onları toplamak oluyo sonra açıp bol tuz sepiyom üstüne ondan sonra hazırlarım oltalarımı bu sırada midyedeki su süzülüyo midye oluyo lastik gibi tak kancaya at düşmiyo çift kanca tek misinada sar midyeyi kancalara gönder istedigin yere düşmiyo misinadan

muammer_sever
21-10-10, 23:43
benim tercihim hayalet oskar misinalar çok iiyiler suda görünmiyorlar

muebbet
06-02-12, 06:27
en kaliteli fluorocarbon misina dahi ne yazık ki ses iletkenliği özelliğine sahiptir o yüzden misinanın sadece görsel kamufilesi yeterli değildir. işitsel olarak kamufile etmenin tek yolu misinayı indirsenizde kaldırsanızda gergin bi şekilde bırakmamak olacaktır. oltanızın boşluğunu aldıktan sonra bir iki karış kadar misinayı serbest bırakmak yeterli olacaktır

Extreme Carp
31-10-12, 22:41
çok güzel bir konuya deginmişsiniz bilmeyenler için çok faydalı emeginize saaglık

oktay
31-10-12, 23:33
ben kösteklerde florocarbon veya pvc kaplı ip misinaları tercih ediyorum .florocarbon misinalar diger misinalara göre daha iyi batarlar bir avantaj oluşturabilir ve sert olduğu için dolaşması zordur.iğneleri gizlemek için shrink tüp kullanırım .fırdöndüleri gizlemek için shrink tüp ve tail ruber tercihim tail ruberin içine kurşun ağırlıklar küçük tabi .kurşun fırdöndüsünede shrink tüple gizliyorum.bu gizleme misina bağlantı yerlerinin tahribatını engelliyor ve düğüm daha dayanıklı oluyor .nacizane benim yapabildiğimde bunlar.

oktay
31-10-12, 23:36
güzel fikirler edindim teşekkürler herkeze

ESANZA
01-11-12, 16:14
Mümkün olduğu kadar basit ama işlevsel, bir okadarda sağlam olmalı. Sazan olta takımı çok basit gibi gözükür ama detaylar çok önemlidir.

şefmohikan
09-06-14, 19:53
faydalı bilgiler için teşşekürler

DSLR CARP
16-06-14, 10:51
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10329089_1507006522844230_7034519614753025247_n.jp g

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10374847_1507005806177635_8444193936895713035_n.jp g

flypars43
01-10-14, 22:21
bence rekabet ve pazar kavgası kamufılaj olması falan mantığı yok hayvan yemin yanındaki bir çok şeyi görmekte fakat cazibe ve tabi hayvan olması yüzde doksan denemsine mani olmuyor bence tabii parlak 02 no iğnelerle çapari sistemiyle 10kg 14 kg 19kg lik sazanları kerevile neredeyse dolu berrak sularda avladığım için bana daha çok pazar kavgası gibi geliyor

ESANZA
02-10-14, 00:18
Ben kamufilaja dikkat ediyorum ama yanımdaki arkadaşım sağlamlğa önem verdiği için hoşuna giden herşeyi kullanyor. Banada aynı balık geliyor, onada. Farkı bir avlakta ise neredeyse hic balık vuruşu alamayınca deneme amaclı çok ince misina ve ufak iğne ile denediğimizde sadece o oltalara balık geldiğini, diğer oltalara kesinlikle dokunmadğını gördük. Kamufilaj kadar göldeki balığın yaklaşım tarzıda önemli. Bazı avlaklarda balık çok şüpe ile yeme yaklaşır, bazı yerlerde ise ne bulursam yerim tarzında yaklaşır. Değişken bir durum. Avlaktaki zeminin durumuda önemli. Takımınız bir avlakta zemin ile cok iyi uyum sağlarken başka bir avlakta uyum sağlamayabilir. Bence yinede kamufilaja dikkat etmekte fayda var.

arslantunc
02-10-14, 10:04
Kamufulaj işi tabiki çok önemli fakat herşeyden önce tabiki nasibimiz olacak. Bu işe gönül veren biriysek zaten bütçemize göre en iyi malzemeleri kullanıyoruzdur. Ben köstekte 0.40 berkley FC misina kullanıyorum. Bana göre 10 numara, sert ve dümdüz duruyor, karışma riski neredeyse yok.

Weringam
13-10-15, 22:32
Konu guzel ilaveten sunu da ekleyebiliriz dar veya kisitli avlakda oltalari yan Yana sik atmakda urkutuyor sazani