Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Renkli Misina ile Avlanmak

onurefe
04-09-14, 08:35
Merhabalar arkadaşlar...
son zamanlarda arkadaşların makinelerinde kırmızı, sarı, yeşil renklerde misina sarılı olduğunu görüyoruz. Estetik açıdan şahane görünüyor fakat; acaba bu renkte misinalarla avlanmanın görünürlük açısından dezavantajı olduğunu düşünüyor musunuz?

ESANZA
04-09-14, 09:26
Büyük balıkta kamufilajdan bahsediyoruz ama bende fosfor turuncu ile kaplanmış kurşun kullanan birinin çok iyi trofeler yakaladığını gördüm. Başkası söylese inanmam ama gözümle gördüm. Sazan meraklı bir balık olduğu için sanırım o özelliğini kullanıp balığın dikkatini çekiyorlar.

onurefe
03-11-14, 22:45
suyun içinde, yere yatırılmamış makinemize sarılı kırmızı misina mesela. dezavantaj mı diyorum yani sizce ey böyle makine+renkli misina kullanan arkadaşlar :love:

mkaratug
03-11-14, 23:46
Onur Turuncu renkli misina kullanan birisi olarak, renkli misinaları bilimsel açıdan değerlendirecek bilgiye sahib değilim ama berrak suda avlanıyorum, zemin taşlık, balçık ve ot yok ve şimdiye kadar kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamadım, 1 - 10 kg arası çok balık yakaladım bunlarla şahsi fikrim dezavantaj değil zaten bunu üretenlerde herhalde en ince boyutuna kadar hesap ediyorlardır.

onurefe
04-11-14, 08:53
Onur Turuncu renkli misina kullanan birisi olarak, renkli misinaları bilimsel açıdan değerlendirecek bilgiye sahib değilim ama berrak suda avlanıyorum, zemin taşlık, balçık ve ot yok ve şimdiye kadar kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamadım, 1 - 10 kg arası çok balık yakaladım bunlarla şahsi fikrim dezavantaj değil zaten bunu üretenlerde herhalde en ince boyutuna kadar hesap ediyorlardır.
sağol Murat hocam. hani işte benim de merak ettiğim buydu: balık vuruşları azalıyor muydu, balık tutmayı olumsuz mu etkiliyordu? demekki sıkıntı olmuyor

DSLR CARP
04-11-14, 09:12
Daha genel bir cevap yazmak isterim. Usta sazancı kimdir ? Riskleri minimize eden ve tüm olası şüpheleri ortadan kaldıran ;)

mkaratug
04-11-14, 18:00
Daha genel bir cevap yazmak isterim. Usta sazancı kimdir ? Riskleri minimize eden ve tüm olası şüpheleri ortadan kaldıran ;)

Allahtan usta sazancı değilim :) yoksa ki çok şeye kafa yormak gerekecek, sazan avı konusunda bilgisi üst seviyede olduğunu düşündüğüm kişilerdensin sen ne dersin, renkli misinaların olumlu olumsuz yönleri hakkında.

ESANZA
04-11-14, 18:58
Rengli misina gereksiz birşey.Show amaclı bir durum.Kamufilaj bir misinaya göre illa biryerde dezavantajının olacağını düşünüyorum.

DSLR CARP
04-11-14, 20:10
Allahtan usta sazancı değilim :) yoksa ki çok şeye kafa yormak gerekecek, sazan avı konusunda bilgisi üst seviyede olduğunu düşündüğüm kişilerdensin sen ne dersin, renkli misinaların olumlu olumsuz yönleri hakkında.

Ustalık, takıntılı olduğum bir kelam'da (arada kaçırsamda) bir şekilde'de ifade etmek durumundayız ama ben şu şeklde ifade etmek isterim. Bence en az benim kadar iyi sazancısın Murat ;)

Konu çok genişleyebilir ve temel soru ve ayrıma kadar varabilir. Yani öncelikle 'balık için mi gidiyoruz, yoksa kendimiz için mi' ?

Gönlüm istiyor janjanı ama mantığım yanlış diyor. Buna rağmen bile, bile yanlışı yapıyoruz çünkü gönlüm'de önemli ve haliyle ben kendimi ikinci şık'taki sazancılara daha yakın görüyorum. Yani her şeyden önce kendim için gidiyorum ve yanın'da ortak frekanstaki arkadaşlarım için !

Ondan sebep net cumle kurmak istemiyorum sadece aşağıdaki unsurlar zaten durumu ortaya koyuyor bence;

Shock leader (şok emici örme ip(ana misanın önünde 8-10mt.civarı)), lead core (köstek), back lead(arka ağırlık), flying back lead (uçan arka ağırlık), berrak ve berrak olmayan su,yeni, farklı,riskli, janjan,gönül gibi.. ;)

MuratHoca
04-11-14, 20:31
Renkli misina, gece avlarında oltaya takılan balığın, suyun yüzeyinde daha kolay takip edilmesini sağlar. Şayet avlandığınız bölgede sazanlar gece yemleniyorsa, renkli misina kullanmak bundan dolayı biraz avantaj olabilir. Şahsi kanaatim herşeyde kamuflajdan yanayım. Avlandığım bölgeye göre makinamdaki misina şeffaf, yeşil veya kahverengi olur.

CarpManiac
04-11-14, 21:08
Sarı misina gece avlarında oldukça faydalı.

10-15 mt shock leader olduğu zaman ana bedenin renginin önemi kalmıyor.

1 hafta boyunca 2 oltada yumuşak turuncu misina ve diğer oltaya kahverengi sert misina ile avlandım turuncu misina ile 10-15 balık kahverengi misina ile 1 balık aldım.
Renkli misinalar genelde uzak mesafe atışı için yapılırlar ve yumuşak misinalardır.Özağırlıkları genelde suyun özağırlığına yakındır o yüzden sesi suda az iletirler.
Dezavantaj olarak; bir keresinde misinaya kıyıda turna saldırıp koparmıştı:)

mkaratug
04-11-14, 22:04
Shock leader (şok emici örme ip(ana misanın önünde 8-10mt.civarı)), lead core (köstek), back lead(arka ağırlık), flying back lead (uçan arka ağırlık), berrak ve berrak olmayan su,yeni, farklı,riskli, janjan,gönül gibi.. ;)

10-15 mt shock leader olduğu zaman ana bedenin renginin önemi kalmıyor.

:)

Bence konunun özü bu iki madde hair rig'ten itibaren 10 metre civarı shock leader kullandıktan sonra makinanda misina ister renkli olsun ister hayalet hiçbir önemi yok gibi.

Kubi43
05-03-15, 12:04
avlandığım süre boyunca kamuflajdan yana oldu yeşil daha ağırlıklıydı.Renkli ve fosforlu olan misinalar da çok sıkıntılar yaşadım.Renginden olduğunu düşünüyorum çünkü misina kalitesiz değildi sizlerede tercihim kamuflajdan yana olmanız

abezirganoglu
21-04-17, 13:04
Merhabalar

Renkli misinalar ile ilgili ben de yoğun araştırma yapıyorum ve şöyle bir sonuç çıkardım ancak deneme imkanı daha bulamadım.
Renklerin güneş ışığı altında dalga boylarına göre su içerisinde görünürlükleri değişiyor. ilk önce kaybolan renk kırmızı, 5 ila 8 mt derinliğe indikten sonra rengi siyaha dönüyor, hemen arkasından turuncu kayboluyor 10 mt civarında bir derinlikten sonra kahverengiye dönüyor. ardından sarı ve yeşil renkler su altında görünürlükleri ortama uymaya başlıyor mavi ve mor renkleri 60 mt derinlikten sonra görünürlükleri düşüyor. youtube a girip color absorption underwater yazdığımda karşıma çıkan videolardan birinin linkini aşağıda görebilirsiniz. önümüzdeki sezon için özellikle rig üzerinde sarı silikon mısır kullanan birisi olarak turuncu mono üzerinde sarı braid ile combi rig kullanmak niyetindeyim. Sazan için gittiğim gölde yoğun midye olup kıyıdan derinlik doğrudan 8 - 9 mt civarında başlıyor su çok berrak ve balık çok nazlı hatta %99 boş çeviriyor nasıl sorusuna böyle bir cevap buldum ama kısmet, artık sezon açılınca görücez.

saygılarımla
Aykut Bezirganoğlu

https://www.youtube.com/watch?v=8d_B4UmgT6Y