Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : mikro göletlerde sazan avı (yaban avlak)

ragıp
17-07-11, 19:54
http://img827.imageshack.us/img827/9108/36132836.jpg

Şu anki yaşadığımız şartlarda sığı ve küçük avlaklarımızda trofe sazanların bulunuyor olması çok zor ve nerdeyse imkansız diyebiliriz.Bunun sebebi ise bilinçsiz avlanmak ve ağacılardan kaynaklanıyor diyebiliriz.Bunlara rağmen paylaşacağım bu makalede belki de bazılarına aradıkları ve hedef ettikleri sazanı bulmalarına yardımcı olmaya çalışacağım dilimin döndğü kadar.
Söz konusu avımız tamamen dip takımları için geçerli olup,mantarlı takımları içermemektedir.Ben şahsen mikro göletlere tapmaktayım (100m uzunluğunda 50 m genişliğindeki küçük göletlerden bahsediyorum),sürekli sürprizlerle karşılaştırdığı için ve neşeli bir av gerçekleşmemi sağladıkları için ,ayrıca bu avlaklarda iyi bir izlenime sahip oluyorsunuz,teknik öğreniyorsunuz ve en önemlisi sazanı kandırmayı öğrenebiliyorsunuz.
Konuyu işlemeden önce,bu avlaklarda avlanmayı hedefleyenler arkadaşlara şunları eklemek isterim,mikro göletlerde balık populasyonu çok azdır.Bundan sebep yakalanan sazanların fotosu çekildikten sonra suya geri iade etmelerini rica edeceğim.Kendine saygısı olan sazancı arkadaşlar lütfen “yakala ve iade et” prensibine kendilerini alıştırsınlar ve bu bir hayat biçimi haline gelsin…

http://img824.imageshack.us/img824/3040/31640644.jpg

Özellikler

Daha önceden de belirttiğim gibi bu avlaklarda balık populasyonu kıyaslayacak olursak büğük avlaklara nazaran daha azdır.Doğal yemleri olan ve tartışmasız rakibi olmayan yemleri larvalar,solucanlar,küçük yengeçler ve bazen de göl midyeleridir.Mikro göletlerde sık olarak büyümüş kılıç otunu,nilüfer çiçeklerini ve sazları görebiliriz,bunlar değişik ekosistemlerin gelişimine ve doğal yem oluşumuna sebebiyet oluşturmaktadırlar.Buradan şu anlamı çıkartabiliriz: sazan bizim yemimiz ile pek ilgilenmeyecektir.
Dip örtüsü genelde bataklık olup nadiren değişiklik göstermektedir.
Bazı mikro göletlerde,eskiden çakıl çıkartmak için oluşan taş ocaklarında değişik bölgeler oluşmuştur.Bunlar bataklık (yumuşak batak) ve çakıllık (sert zemin) olarak ayırabiliriz.Bu iki bölgeyi ayıran sınır bizi en çok ilgilendiren yerdir,ayrıca kıyıya yakın (sazlara yakın)ve takıntılı yerler.Ortalama derinlik 2m..Sığı olmasına rağmen mikro göletler havanın değişimine aşırı duyarlıdırlar,özellikle hava basıncının değişmesi ve suyun sıcaklığının değişmesi büyük rol oynamaktadır.Rüzgar yine sazanın davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir.Bunun için birazdan.

http://img171.imageshack.us/img171/2469/75911920.jpg

Sazanın davranışları

Sazanlar en çok kıyı şeridini sever,çünkü orada değişik ve bir o kadar da bol yem bulabilirler.Ben her zaman özelliklere dikkat ederim,çünkü sazan onları tercih eder: sarkan söğüt ve ağaç dalları,sazlık,nilüfer ve diğerleri.Buralar sazana daima yem ve güvenlik verir- ancak sürekli kıyıda gezinen ve gürültü yapan insanların olmadığı zamanlarda.

http://img03.blogcu.com/images/s/a/z/sazan/18e2999891374a475d0687ca9f989d83_1299704339.jpg

Az önce bahsettiğim değişik dip örtüsündeki sınırı bulmak çok kolay aslında.Yapmamız gereken 80gr kurşunu olan bir marker şamandıra ile bir kaç atış yapıp dibi taramak olacak.
Atıştan ve kurşunun dibe batmasından sonra yavaş yavaş makarayı sarmaya başlayın.Kamışı yanınızda tutuyorsunuz.Kamışın ucu dip örtüsünün bilgisini verecektir sizlere.Mesela dip bataklık ise mukavemet gösterecektir,ucu hafif esniyor ve eski haline geliyorsa ve zıplıyorsa dip yapısı sert ve taşlık demektir.Bunu bir kaç antrenman ile dibin örtüsünü bulmuş olacaksınız çünkü nerde farklılık varsa sazanlar da oradadır.
Bu avlaklarda sazanlar aynı yerinde durmaz sürekli aynı güzargah üzerinden “devriye” gezerler.İlginç olan şudur ki,her gün aynı zamanda geçerler-yalnız bu sadece uygun faktörlerde gerçekleşir.Hatta bir keresinde sazlıkların yakınlarından yakaladığım büyük bir sazanın dakikalar sonra aynı güzargah üzerinde yaklaşık 10m yakınında diğer oltama vurması ile gerçekleşmiştir.Ben onlara tuzak hazırlıyorum ve geçmelerini bekliyorum.Sabah ya da ahşam olmasına rağmen,kamışların yerlerini değiştiriyorum.Geceleri şunu fark ettim ki sazan sürü halinde kıyı kısmını daha çok ziyaret ediyor.Rahatsız edilmedikleri sürece aynı noktada kalabiliyorlar uzunca bir vakit.Vuruşların çoğu 1m ila 10m kıyı şeridinden gelmiştir.Belki de gözünüzde az çok canlandırabilirsiniz bir 10kg sazanın kıyıya 1m mesafede iken iğneyi hissetmesi nasıl bir hal alır!!!Eğer sazanın bulunduğu noktayı bulmuş iseniz,çoğu vuruş hemen atış yaptıktan sonra gelir.

http://img571.imageshack.us/img571/4928/98752666.jpg

Taktik

İlk baharda,yazın ve sonbaharda taktik hemen hemen aynıdır.Ben şahsen avlak ve balığın populasyonunu belirtmeksizin iki temel tekniği uygularım.

- eğer avlağımda sazanın ve uslu balıkların populasyonu yüksek ise ve onlara sunacağım yem rekabet durumu oluşturuyor ise,önceden yemleme yapıyorum.Bir çok defasında avlanmamadan birkaç gün önceden boili, parçalanmış boili ve mısır ile yemliyorum sazanın buluduğu bölgeleri,daha doğrusu bulunduğunu tahmin ettiğim bölgeleri.Yem olarak genellikle boili kullanıyorum,pelet veya boili-pelet kombinasyonu uyguluyorum.

- eğer avlanacağım avlakta az sayıda sazan var ise ve yeme saldırmıyor ise nerdeyse yemleme yapmıyorum.Gün içersinde PVA file veya PVA poşet kulannıyorum,içersine üç,dört çeşit granul (balık ve hayvansal karışımlar) boili ve parçalanmış boili koyuyorum.En iyisi granullerin çeşitli olması,değişik boylarda olmaları ve değişik zamanda suda çözülmeleri.Bu durumda yemin etrafında sürekli kokulu bir bulut oluşacaktır.En önemlisi yemin cazibeli ve balığı kendine çekici görünebilmesi.Bunu da bazı boililerimizi ayırıp birkaç gün önceden DİP e yatırarak gerçekleştirebiliriz.DİP ler bir nevi aromalı şuruplar diyebiliriz,boili bu şurubu emer ve sonra suda çıkartır…

http://img03.blogcu.com/images/s/a/z/sazan/032b2cc936860b03048302d991c3498f_1299704388.jpg

Balıklandırılmış (özel avlak miro göletlerde sazan avı) şeklinde devamı olacak.

Yazının bir kısmı carpbg den Владислав Тинчев'e aittir.Kendisi ile görüşülüp carpbg kurucusu Мартин Дойчинов'dan izin alınmıştır.İzin alma tarihi 17/07/2011 19:28

bilent yildirim
17-07-11, 20:11
tebrikler arkadaşlar devamıda gelsin.

sıtkıyılmaz
17-07-11, 20:41
Çok yararlı bilgiler teşekkürler Ragıp abi.

17baracuda
17-07-11, 21:19
emeğinize teşekkürler. harika bilgiler.mikro göletlerde avlanan arkadaşlara çok faydalı olacağından eminim.

ismail18
17-07-11, 21:53
emeginize tşk ederim bilginizle bizi aydınlattınız

CALVUS
18-07-11, 10:18
Teşekkürler Ragıp,eline sağlık.Devamınıda bekleriz.

22 carp
18-07-11, 13:45
Tebrik ederiz,ellerinize sağlık....

Adnan ÇOLAK
18-07-11, 14:23
Ragıp kardeşim,eline ,emeğine sağlık,yine cok faydalı bilgiler paylaşmışsın,devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.Sevgi ve Saygılarımızla.....

K.Colpan
18-07-11, 16:51
Ragıp emeğine sağlık. Güzel paylaşım olmuş.

Ferhat AYAS
18-07-11, 17:23
Ragıp, ellerine sağlık, Tespitleriniz ve yorumlarınız çok güzel. Bende mikro göllerde veya yayla göllerinde avlanmayı seviyorum.

hc4141
18-07-11, 18:16
ellerinize saglık .yorum ve bilgiler cok güzel ,teşekkürler.

Cengiz budak
18-07-11, 21:09
Elinize saglık Ragıp Bey yararlı bilgi ve teknikler..

wolfalone
18-07-11, 22:23
Faydalı bilgileriniz için teşekkürler emeğinize sağlık , Böyle güzel makalelerin devamıda gelir inşşalah .

bmc67
20-07-11, 16:19
Eline sağlık Ragıp, güzel paylaşım. Yazıda da belirtildiği gibi, mikro göletlerde asıl önemli unsur, etrafın çok sessiz olması. Bu da ancak bilinmeyen orman içi veya yüksek göletlerde mümkün oluyor.

ali mutlu
21-07-11, 21:27
ragıp elıne emegıne saglık

Simam
22-07-11, 01:02
Çok güzel olmuş Ragip.Çeviri de çok akıcı.Eline emeğine sağlık

emremutlu
01-08-11, 16:59
ragıp abi çook sağol çok yararlı olmuş birçiok şey öğrendim

muammer_sever
09-11-11, 23:22
eline emegine salık