Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Ustalara birkaç sorum var

Furkan
26-06-11, 22:44
Merhaba ;

Klasik dip oltalarını bir kenara bırakarak değişik sistemlere geçmek istiyorum fakat birkaç sorum var kafama takılan.Bu konularda ustaların bilgilerine ihtiyacım var.

1-)Stiff rig denilen sistemi yaptım fakat kaç gram kurşun kullanılması gerektiğini bulamadım bir türlü.
2-)Diğer rig çeşitlerindede aynı ağırlıkta kurşunmu kullanılıyor ?
3-)Oltaları atıp beklerken makineleri açıkmı bırakıyorsunuz ?

Sorularıma cevap veren herkese teşekkür ederim.

Rastgele...

Ke®eM
27-06-11, 11:04
usta deyilim, onları uğraştırmamak için yazıyorum.

1- gramaj ihtiyacı senin atış mesefane yani merana göre tercih etmen gereken bir durum. Herhangi Bir rig kurulumu ile alakası yok.

2- bunun cevabını yukarda verdim.

3-makinaların tellerini açmak yerine drag ayarı yapıyoruz.... debriyaj ayarı da diyorlar.

son olarak bence belli süre forumu oku, tüm başlıkları oku bir kaç ay sonra daha faydalı bilgiler alabilirsin ...

Furkan
27-06-11, 18:53
Kurşun konusu epey kafamı kurcalıyordu.Yabancı sitelerden falan bakıyorum 80-100 gr. kurşun kullanıyorlar ama bazende bakıyorum 25-30 gram'a benzer kurşunlar kullanıyorlar o yüzden ikilemde kaldım.

selection carp
27-06-11, 22:47
dostum en iyisi 75 ile 120 gr arasıdır..kancanın ağıza rahat batması için ideal ağırlık bunlardır... kamışın atar gücü, misina önüne braid kullanımı, atacağın mesafe gibi bir sürü önemli detay seçeceğin ağırlığı değiştirir... eğer kamış,makine kombinasyonuna fazla alışkın değilsen 75 gr kullanmanı tavsiye ederim...zamanla ağırlığı yükseltirsin.. elindeki kamışın nasıl özellikte olduğunu bilmediğim için net birşey diyemem ama ne kadar ağır kurşun o kadar uzak mesafe diyede düşünme....70 gr ile 100 metre attığın takım 100 gr ile 70 metreye düşebilir..kamışın atarına uyarsan daha iyi sonuç elde edersin..benim için farketmez dersen 75 gr başlangıç için ideal...