Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Basinç ve sazan avina etkisi

bilent yildirim
28-01-11, 23:23
hiç unutmuyorum birkaç yıl önce,yeni sazan sistemlerine geçerken, internet ortamında bir yerde,modern sazan takımlarımı yayınlamıştım.
listede birde CASİO PROTREK saatim vardı.
birkaç kişi saati niye yazdığımı sormuştu. yazmanın ,bu gün ve burası tamyeridir diye düşünüyorum.

Atmosferdeki gazlar,cisimlerin üzerine ağırlık uygularlar.buna ATMOSFER BASINCI deniyor.atmosfer basıncı milibar olarak ölçülüyor.
bu basınç:45derece enlemde,15c derece sıcaklığında,deniz seviyesinde,1cm2 ye düşen ağırlıktır.buda 1033 gr denk gelir.ve 1013 milibara eşittir. (1 bar=1000mb)
1013mb ın altındaki basınç:ALÇAK BASINÇ,1013 mb ın üstündeki basınç YÜKSEK BASINÇ olarak ifade ediliyor.

mevsimlere göre basınç değişiklikler gösterir.ülkemizde genellikle,yazın alçak basınç,kışın yüksek basınç görülüyor.ayrıca rüzgarlarda havanın basıncını değiştirmede çok etkililerdir. yüksek bölgelere çıkıldıkça da,gazların yoğunluğu azaldığı için basınç düşüş eylemi gösteriyor.

ben sazan avında:değerlendirme yaparken:avlağın deniz seviyesinden yüksekliğini,havanın basıncını, rüzgarı ,tüm bu doneleri,hem ava gitmeden önce,hemde av sırasında devamlı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
örneğin:alçak basınç da yaptığım avlar daha verimli geçmiştir herzaman.

avlağın deniz seviyesinden yüksekliği :yaptığımız basınç yorumunu,sazanın mevsimsel olarak hangi dönemde olduğunu yorumlayabilmemiz açısından önem taşır.

rüzgarın :bildiğimiz etkileri dışında,basıncı değiştirmesinin de büyük etkisinin olduğu çok önemli,yorumlanması gereken bir husustur.

SUDAKİ BASINC ise :

10mt----1bar

5mt------0.5bar olarak ölçülüyor.

DERİNDEKİ BASINÇ,yani MUTLAK BASINÇ ise:
ATMOSFER BASINCI+SU BASINCI olarak ölçülür.yani ikisinin toplamıdır.

buna göre MUTLAK BASINÇ: 1mt----1.1 bar

5mt----1.5 bar

10mt----2.0 bar olarak ölçülüyr.

yani suyun 10 metre altındaki bir cismin üzerinde,su üstünde duran cisimden 2 kat fazla basınç vardır.
örneğin:içi su dolu bir balon 10 metre derinlikde yarı yarı hacim kaybedebilir.

herhangi bir madde suyun içinde derinlere daldıkça,suyun ağırlığından daha fazla etkilenir.eğer bu madde yumuşak ise,artan basıncın etkisi ile küçülür.haliyle kütlesi aynı kalıp,hacmi küçüldüğünden,maddenin özgül ağırlığı artar,ve yüzerliği daha da azalır.

tatlı suyun özgül ağırlığı: 1.0 gr/cm3
EVA: 0.940
YAĞ: 0.850
TAHTA: 0.800

burdaki basınç olayında suyun miktarının önemi yoktur.önemli olan suyun derinlik ve yoğunluğudur.

buna göre benim bakış açım:bizim sazan avında kullandığımız popup boili,popup mısır,eva,gibi maddelerin,derinlerde nasıl durduğunu tekrar bir gözden geçirmemiz gerektiğidir.
kullandığımız bazi şeyler gerçekten aşağıda yüzüyormu.

internetten bilgi ve şahsi yorum.

yalçın
29-01-11, 00:22
Bundan 15 sene balık malzemesi satan arkadaşımın dükkanında büyük bir akvaryum vardı. Balığın yemlenmesi ile hava şartlarının arasındaki bağın ne olduğunu anlamak için akvaryumun başına bir barometre yerleştirdik. Balıklara yem atıldığında barometre değerleri kayıt edildi. Bu işlem yaklaşık 6 ay sürdü.

Sonuçta şunu öğrendik sazan basıç değişikliklerinden pek hoşlanmıyor. Basın düşmesine yakın aşırı derecede yemlenme yaptığını. basınç düşerken ve basıncın dip yaptığı bir süre içinde yemlenmediğini gördük. Eğer basıncın düşüklüğü uzun süre devam etmesinde ise tekrar yemlenmeye devam ediyor.

Basıncın tekrar yükselme dönemindede vurmadığını basıncın tekrar normal seviyesine geldikten bir süre sonra bir süre daha yemeyip sonrasında yemlenmeye devam ettiğini farkettik.

Birde gün içinde aşırı basınç farklılıklarının balık üzerinde baskı yarattığını bizzat yaşayarak öğrendik. Bu anlarda sazan sonar taraması ile yaptığım incelemede kümeleşip biraz daha derine inip, köklük ve kayalık bölgelerde koyun sürüsü gibi beklemeye geçiyor.

Tabi sazanın yemlenmesi sadece bununla sınırlı değil balık zamanından rüzgar yönünden ,yemlenme bölgelerinin doğru tespitine, kadar bir çok nedene bağlıdır.

bilent yildirim
29-01-11, 00:48
katkı için teşekkürler.

reos_mow
29-01-11, 02:20
Bana gore basinc nekadr olursa olsun pop-up ne kullanirsak kullanalim ne kadar baski olursa olsun eger malzeme pop-up icinse ve yuzme ozelligini kaybetmisse calisma ihtimali halen var normal yemden hafif oldugu icin balik igne etrafinda yemlenmeye baslayinca bizim yemimizin daha haifi oldugu icin hareket edip dikkat cekecegini dusunuyorum

bilent yildirim
29-01-11, 02:26
daha hafif olması,ağıza kolay girmesini de sağlayabilir.

reos_mow
29-01-11, 02:38
aslinda cok enteresan konu guzel bi avlakta dalip bakmak lazim yarim saat sonra bizim yem yuzuyormu diye sonucta bazen kesfe cikarken dip yapisindan haberimiz yok(batak mi kummu gibi)
alcak basinc yuksek basinc insanin ici kurtlaninca dinlemiyor..

Remi16
29-01-11, 03:03
CarpTR nin yeni bir üyesi olarak herkeze selamlar.

Bilent güzel bir konu güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık.
Benim bu konuda düşünce ve gözlemlerim sazanın yemin nasıl durduğundan çok menüde ne var diye bakar. yani hava şartlarına göre yemek seçiyor diyebilirim. Bu konuda bir anımı sizlerle paylaşmak isterim.
Bundan üç yıl evvel arkadaşlarla sazan avına gitmeye niyetlenmiştik ve ben hava şartlarına bakarak balık tutamayacağımızı biliyordum ki evden çıkarke tatile gidiyormuşum gibi çıktım:) Avlak yeri altı saatlik yol . tam üç gün orada kaldık mağlesef her türlü yem ve boili attık ama birtane bile balık tutamadık.
Arkadaşlarla oltalarımızı toparladıktan sonra ben bota binip göl içerisinde bulunan adaya doğru gittim su kıyılarında bulunan yosun yapraklarının ( limon yaprağı gibi) arasında bir şey kıpırdadığını farkettim ilk gördüğümde onun kaplubağ olduğunu sandım ve önemsemedim daha sonra tedirginlikle ya ne bu öyle diye dikkatli bir şekilde bakınca trofe bir sazan olduğunu ve belinin üst kısmı gözüküyordu.
Yosun yapraklarından beni göremediği için bir kaç dakika ne yapıyor diye onu gözlemledim. yaptığı şeyde oradaki yosunları yemek yani o günkü hava şartlarına göre onun sevdiği yemek yosunmuş benim okadar çok yem çeşidi sunmama ramen.
Şimdi kendimizden örnek vermek gerekirse sabah altıda kalktığımızda kim kuru fasulye yemek ister ki ??

reos_mow
29-01-11, 03:35

Benim bu konuda düşünce ve gözlemlerim sazanın yemin nasıl durduğundan çok menüde ne var diye bakar. yani hava şartlarına göre yemek seçiyor diyebilirim. Bu konuda bir anımı sizlerle paylaşmak isterim.
Bundan üç yıl evvel arkadaşlarla sazan avına gitmeye niyetlenmiştik ve ben hava şartlarına bakarak balık tutamayacağımızı biliyordum ki evden çıkarke tatile gidiyormuşum gibi çıktım:) Avlak yeri altı saatlik yol . tam üç gün orada kaldık mağlesef her türlü yem ve boili attık ama birtane bile balık tutamadık.
Arkadaşlarla oltalarımızı toparladıktan sonra ben bota binip göl içerisinde bulunan adaya doğru gittim su kıyılarında bulunan yosun yapraklarının ( limon yaprağı gibi) arasında bir şey kıpırdadığını farkettim ilk gördüğümde onun kaplubağ olduğunu sandım ve önemsemedim daha sonra tedirginlikle ya ne bu öyle diye dikkatli bir şekilde bakınca trofe bir sazan olduğunu ve belinin üst kısmı gözüküyordu.
Yosun yapraklarından beni göremediği için bir kaç dakika ne yapıyor diye onu gözlemledim. yaptığı şeyde oradaki yosunları yemek yani o günkü hava şartlarına göre onun sevdiği yemek yosunmuş benim okadar çok yem çeşidi sunmama ramen.
Şimdi kendimizden örnek vermek gerekirse sabah altıda kalktığımızda kim kuru fasulye yemek ister ki ??

abi konu sapiyor. senin gordugun sazan belkide havyar atiyordu :D kimbilir hangi sezon. ben daha hic buyuk balik gormedim su kanerindaki yosunu yesin. sanki suyun cinde yosun yok.

esesli26
29-01-11, 13:02
Sevgili Bilent ve Yalçın her ikinizin görüşü bir birini destekliyor.Hava basıncının düşmesi veya yükselmesi bizleri bile etkiliyor. Sazan efendi de haliyle etkilenir diyorum ben de...
Güzel bir konu açmışsın Bilent bugünkü yağışlı ve soğuk havanın etkisini hissettirmedin, hepimizi bir sulağın kenarında hissettirdin.

bilent yildirim
29-01-11, 14:36
valla gayet güzel fikirler ve deneyimler çıkıyor ortaya.katkı sağlayan arkadaşlara teşekkür ederim.

bilent yildirim
29-01-11, 15:08

bu anlattığınız deneyim olasi bir durumdur.
bahsettiğiniz askıda duran algler de .birçok fitoplankton,zooplankton, yaşar.ve bu canlılar,ışığa ihtiyaç duyarlar ve bu yapının içinde çözünmüş oksijen de,ışıkta boldur.

bu canlılar sazan için birincil değerde besindir

bmc67
30-01-11, 01:05
Ben de birkaç senedir aynı model saatten var. Basınç, ısı ve yükseklik ölçümleri oldukça sağlıklı. Biz basıncı daha çok, yağmur ne zaman gelir , arabayı çıkartabilir miyiz sorularını cevaplayabilmek için kukllanıyorduk. Bundan sonra balık vuruşları ve basınç ilişkisini kaydetmek için de kullanırız. Sağolasın Bilent

muebbet
06-02-12, 06:59
hava basıncı sıcaklık rüzgar güneşin açısı medcezir ani hava değişimleri kesinlikle gözlenmesi ve devamlı olarak rapor tutulması gereken hususlardır. kesinlikle sazan farklı hava koşullarında farklı beslenme eğilimleri göstermektedir zira yıllara dayanan tecrübe ettiğim hususlardan bir tanesi yoğun bulutlu ve rüzgarlı havalarda sanılanın aksine sazan yüzeye daha yakın ve canlı yeme daha fazla itibar etmektedir tabiki bu durumlardan verim alabilmek ve tecrübe edinebilmek yemin çeşidi sunum şekli takımlarınızın nitelikleri avlak özellikleri gibi birçok hususla doğru orantılıdır. şunu şöyle yapın demek böyle durumlarda gerçekten saçma olur zira her avlakta sazan farklı reaksiyonlar gösterebilir kapalı havada yüzeyde yemlenen bir sazan başka bir avlakta dibe cekilip istiraat edebilir o yüzden bu konu üzerinde durulması ve özelliklede rapor tutulması gereken nitelikli bir mevzudur diye düşünüyorum

ESANZA
25-07-12, 17:37
Birkaç gündür basıncın sazan üzerindeki etkilerini araştırıyorum. Araştırdıkca kafam daha çok karıştı. Çünkü birçok kaynakta alcak ve yüksek basıncı savunanlar olmuş. Bazılar yüksekte balığa gitmem diyor. Bazıları alçakta gitmem diyor.

DSLR CARP
26-07-12, 08:53
Birkaç gündür basıncın sazan üzerindeki etkilerini araştırıyorum. Araştırdıkca kafam daha çok karıştı. Çünkü birçok kaynakta alcak ve yüksek basıncı savunanlar olmuş. Bazılar yüksekte balığa gitmem diyor. Bazıları alçakta gitmem diyor.

Her avinizi kayda alirsaniz, size ve avlaklariniza ozel, bir iki sene icinde elinizde cok somut kanitlar olur dolayisiyla kafaniz karismaz ;)

mehmetakyurek
26-07-12, 09:59
Dünyadaki deniz seviyesi ortalama basıncı 1 bar (ya da 1000 milibar veya 100 kpa (kilopascal)) civarındadır. Denizden yükseldikçe bu düşüş gösterir.

Ayrıca hava basıncı, gün içinde ya da hava olaylarına göre de değişiklik gösterir. Alçak basınç denilince genel olarak bir bölgenin çevre bölgelere göre biraz daha düşük basınç değerlerine sahip olması, yüksek basınç denilince de yine bir bölgenin çevre bölgelere göre daha yüksek basınca sahip olması anlaşılır..

Genel Meteorolojik olaylarda %1 ya da %2 civarında farklar yüksek veya alçak basınç alanı ilan edilmesi için yeterlidir. Yüksek basınç, bir düzlemdeki tepe, alçak basınç ise çukurlar olarak düşünülmelidir. Nasıl ağır maddeler çukurlarda toplanırsa, bulut oluşumları ve bunun getirdiği yağış sistemleri alçak basınç alanlarına doğru akar. Yani alçak basınç genelde hareketli ve kötü hava getirirken, yüksek basınç ise hareketsiz ama açık hava getirir. Bu sebeple alçak basınç alanları yağmur ve kar alır.

ANCAK, söz gelimi 1000 mb düzeyinde ortalama basıncı olan bir avlakta alçak basınç oluştu diyelim. çok nadir olan felaket niteliğinde (siklon, kasırga, hortum) bir hava değil normal bir alçak basınç ise burada 975-990 mb aralığında bir basınç olur.
AMA
Su altında her 10 metre derinlikte 1000 milibarlık basınç artışı vardır. Dışarıda 970 milibarlık alçak basınç alanı varsa bir balık bunu sanki 10 metre derinlikte değil de 9,85 metre derinlikte yüzüyorken hissettiği kadar farkında olabilir (balığın üzerindeki 2000 mb yerine 1970 mb bu durumda %1,5 derinlik farkı). Yani dışarıdaki alçak ve yüksek basınç (1015 mb -985) milibarlık fark 10 metre derinlikteki balığa sadece 15 cm derinlik değiştirmiş kadar etki yapar. Her sazan gün boyu belki 10 metreden fazla farklı derinliklerde yüzer ki, dışarıdaki havada asla böyle bir fark olamaz zira bu Uzay-Deniz seviyesi farkı gibidir.!
Balıklar basınçtan etkilenmez demek istemiyorum ama basıncın kendisinden çok getirme ihtimali olan yağmur-sıcak hava vs ile ilgili bir etkilenme söz konusudur. Neticede hava basıncının suyun içindeki bir canlı için getirdiği farkın bu kadar sınırlı olduğunu bilelim. Basınç madde yoğunluğu, yerçekimi ivmesi ve derinliğe bağlıdır. Suyun yoğunluğu havanın yoğunluğunun 800 katıdır! yani yaklaşık 10-12 metre derinlikteki bir tatlısu tüm atmosfer basıncı kadar basınç taşır. Bu durumda 1 metrelik bir derinlik farkı en kötü basınç düşüşü ve yükselişinden daha fazla etki yapar!!. Tabii ki, derinliği çok az olan akvaryum veya sığ bir gölette basınç farkı balığa daha ciddi yansıyacaktır. Zira 1 metre derinlikteki bir balık, düşük basıncı çok net hissederken, 15 metredeki bir balık için bu fark %1 civarının bile altında olacaktır. Taşımanız gereken 1 ton yüke, 10 kg ilave etmek sizin için ne anlam ifade ediyorsa derindeki balık için de ortalama yüksek alçak basınç farkı onu ifade eder.
Basınç farkının kendisinden ziyade, getirme ihtimali olan yağmur vs balık için daha büyük bir etkidir. Dolayısı ile balık basıncın kendisine değil getireceği meteorolojik hadisenin beklentisine odaklanır.

Tecrübemi aktarmak gerekirse , ay takvimi için bir fark kesin olarak yaşıyorum. Ama hava basıncı için alçak mı yüksek mi iyidir derseniz 30 senenin istatistiği hiçbir netlik vermedi bana.. Yağmur öncesi çok iyi balık aldığımı da, hiç balık alamadığımı da bilirim. Defalarca yüksek basınçlı sisli havada nefis avlar yapıp, balık tutamadığım da olmuştur. Belki ilk 10-15 sene boyunca bunu her av dönüşünde o günkü havaya bağlayıp, bu sıcakta, kuraklıkta balık mı vurur ya da bu yağmurda balık mı olur diye yorumlamışımdır ama maalesef seneler sonra asla doğru orantılı bir sistem yakalayamadım. Günlük tutan bir balıkçıyım. Son 15 senede her sazan avımın günü saati havası hatta avlak baraj ise su yüksekliği kayıtlıdır bende. Ay takvimi ve mevsim dışındaki bir olayla korelasyon bulamadım henüz..

ESANZA
27-07-12, 15:15
Benim bugüne kadar olan gözlemlerim şu şekilde.
Sudaki oksijen miktarı ani olarak arttığında ve su sıcaklığı düşmeye başladığında sazan hemen harekete geçiyor. Gün içinde bile esmeye başlayan rüzgar sonrası aşağı yukarı 1 saate kadar balık vurmaya başlıyor.
Sudaki oksijen miktarını ne arttırıyor ? ve su sıcaklığını hangi kava koşulları düşürüyor. Bunlara basıncın etkisi ne ? Bunları tespit etmek çok daha faydalı olacak.

Birde parçalı bulutlu havalarda gözlemlediğim bir durum var. Sazan paçalı bulutlu havalarda havanın ani açılıp ani kapandığı durumları yani ani ışık değişimini hiç sevmiyor. Bulut güneşin önünden çekildiği an derinlere yöneliyor. Sabah ve akşam üzeri güneş ışınlarının çok dik gelmediği, çok aydınlık olmayan zamanlarda yine harekete geçiyor.

Yağmur sonrası kapalı havalarıda çok seviyor. Yağmurda hem su sıcaklığı düşüyor hemde su oksijenleniyor. Yağmur sonrası hava açar ve rüzgarsız durgun bir hava olursa yine derinlere çekiliyor.

Gerçeği nekadar yansıtır bilmiyorum ama akvaryumumda 8 adet parmak kadar aynalı sazan vardı. 1 yıl kadar besledim ve gözlemledim. Durgun hareketsiz suda balıklarda hareketsizleşip zeminden yükselip su seviyesinin orta kısımlarında duruyorlardı. Filitreyi açıp suyu aksijenlendirdiğimde dibe çöküp kumu karıştırmaya başlıyorlardı.
Birde akvaryuma yeni su eklediğimde ve su sıcaklığını düşürdüğümde canavar gibi kumda yem aramaya başlıyorlardı.

MuratHoca
27-07-12, 15:59
Yukarıdaki gözlemleri doğrulayan av tecrübeleri yaşadığımı belirtmek isterim. Bunları kısaca özetleyecek olursam şunları söyleyebilirim:
Rüzgar çıktığında balık vuruşu almaya başlıyoruz, sonra rüzgar kesiliyor öğlen sıcağı gibi sıcak bastırıyor bu sefer balık hareketi yok denecek kadar azalıyor.
Ayrıca sabah ve akşam vakitlerinde güneş ışınlarının belli bir kararlılıkla (avlağa) vurduğu zamanlarda av verimi artıyor.
Sürekli temiz su girişinin olduğu koyda balık vuruşu alıyorken, aynı avlağın su girişi olmayan diğer koyunda gümüşten başka balık olmuyor.
Çok sıcak bir hava rüzgarsız bir ortamla birleştiğinde genellikle 10:00-17:00 arası hiç balık vuruşu olmuyor. Ayhan beyin dediği gibi böyle bir ortamda sazan gerçekten hareketsizleşiyor.

ESANZA
25-09-12, 22:07
Bence basınc yerine rüzgarın yönü ve şiddetini takip edin... Sazanın yemleme bölgesine ulaşabilmesinde ve ulaşma süresinde çok daha etkili. Avlakta yer seciminde de işinizi kolaylaştırır.