Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : düğümler

bilent yildirim
25-03-10, 15:47
modern sazan avında kullanılan bazı düğümleri inceleme fırsatmız oldu,çalışma her veri için, 10-30 defa denendi toplamda 6 ay kadar sürede toplandı.

önce fırdöndüde kullanacağımız bazı düğümleri seçtik ve bu düğümler üzerine bir çalışma yaptık.

SONUÇLAR -

UNİ KNOT-sık kullanılan bir düğüm,misina ve misinayı braid e bağalamada kullanılabilyor.
verileri:

0.30 sufıx e.knot----5.0 kg
0.35 pelikan ---- 7.0 kg
0.35 stroft gtm ---- 9.5 kg

İMPROVED CLİNCH KNOT-en çok kullanılan düğümlerden biri,swivel,rapala,kaşık gibi bağlamalarda da kullanılabiliyor.

http://img87.imageshack.us/img87/5654/traceknot.jpg
veriler:

0.30 sufıx e.knot ----4.0kg
0.35 pelikan ----5.7kg
0.35 stroft gtm ----8.5kg

TRİLENE KNOT-en yükdek verileri veren düğüm oldu ,ancak düğümün oturması zor oluyor,ve misinayı kırabiliyor.daha çok dakron tarzı,veya dynema gibi kayan iplerde kulanılması ideal.

http://img256.imageshack.us/img256/3821/trileneknot.jpg
veriler:

0.30 sufıx e. knot ----5.2kg
0.35 pelikan ----7.5kg
0.35 stroft gtm ----9.7 kg

0VERHAND LOOP KNOT-bu düğüm de braid için genel anlamda kullandığımız bir düğümdü,bunun içinde çalışma yaptık ve veriler elde ettik.

http://img339.imageshack.us/img339/2565/overhandknot.jpg
veriler:

20lb mad ımmıx -----6.0kg
20lb fox goratex -----7.0kg
20lb quantum soft---6.5kg
25lb quantum soft----7.5 kg

daha sonra modern sazan avında ,yine sıkça kullanılan,combi rigler için,braid ve misinayı birbirine bağlamak için bazı düğümler seçtik ve bunların verilerini elde ettik.

DOUBLE UNİ KNOT- bu düğümün tekli performansı,iyi veriler verirken,misina ve braid birbirine bağlarken ,çeker değerleri büyük düşüş gösteriyordu,ancak yine de kaymayan yapısı,herhangi bir yardımcı malzeme kullanmadan düğümün tam oturmasına izin veriyordu.ayrıca misinayı, misinaya bağlama çeker değerlerinin verileride kaydedildi.
veriler:

0.30 sufıx e knot---3.5kg braid--mono
0.35 pelikan ---4.2 kg braid--mono
0.30 sufıx e knot---3.7kg mono--mono
0.35 pelikan ---4.5kg mono--mono

monolaron- monolarla verdiği yüksek değer,braid in misinayı kestiği yönündeydi.
bunun üzerine BLOOD KNOT düğümünün verilerini almaya karar verdik ve çıkan değerler düğüm çekerinin 0.5-1.0kg arttığı idi.çünkü blood düğümünde iki düğümün birbirini sıktığı yerden misina geçiyordu,ve bu misina düğümü koruyordu.
diğer düğümlerin aralarına bizde, küçük bir misina parçası attık ve 1.0 kg verileri yukarı çekmiştikbuda tezimizi doğruluyordu.
bu düğümde misinanın oturma problemleri vardı ve yapımı biraz zordu,ama bu mantık bize kullanmamız gereken misina hakkında bilgi veriyırdu:

1-ısınma derecesi daha yüksek
2- sürtünme değerleri daha yüksek
3- ve en önemlisi sert misinalar

bu tip bir misina:BLOOD KNOT---0.30mm stroft abr----7.0 kg değer verdi.

http://img87.imageshack.us/img87/396/bloodknot.jpg

NAİL KNOT-ALBRIGHT KNOT- üzerine de çalışmalar yaptık ancak bu düğümler,kayma sorunu yaşıyordu müdahale edilmesi gereken düğümlerdi,yani DYNEMA GİBİ KAYGAN BRAİD LER,MİSİNAYI TAM SIKMIYORDU.
bizde üzerine çalışmayı bıraktık.

SONUÇ: benim bakış açımla gördüğüm:
misinayı braid ile birlştirilen düğümlerin çeşitli handikapları olduğu yönünde.bazılarında değerlerin düşmesi,bazılarında kayma ve oturma sorunları yaşanıyor.

en iyi çözümü tüm düğümlerin en iyi çekerlerini alabileceğiniz bir sistem kullanmak yani RİNG kullanmak en iyi çözüm sunuyor.

balikci_41
25-03-10, 15:55
Bilent Bey Teşekkürler
Son açtığınız konular gerçekten emek verilipte yazılmış konular.Aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Elleriniz dert görmesin.

ali mutlu
25-03-10, 16:09
bilent elıne emegıne saglık guzel calısma olmus

Bigcarp64
25-03-10, 16:17
bilent usta bu çalışma aslında bu forumda gerçekten olması gerekenlerden diieline emeğine sağlık bu çalışmanı biraz daha derinleştirebilirsen özellikle yeni başlayan arkadaşlar için oldukça faydalı olacağına emınım yeniden emeğin için teşekkür ederim

blgn59
25-03-10, 16:33
bu güzel çalışma için teşekkürler...

bilent yildirim
25-03-10, 20:26
Bilent Bey Teşekkürler
Son açtığınız konular gerçekten emek verilipte yazılmış konular.Aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Elleriniz dert görmesin.

biz çalışmalrımız sunuyoruz,mutlaka faydalanan olur kanısındayım.teşekkürler abi.

bilent elıne emegıne saglık guzel calısma olmus

sağol ali

bilent usta bu çalışma aslında bu forumda gerçekten olması gerekenlerden diieline emeğine sağlık bu çalışmanı biraz daha derinleştirebilirsen özellikle yeni başlayan arkadaşlar için oldukça faydalı olacağına emınım yeniden emeğin için teşekkür ederim

ilerde daha da derinleştiririm,teşekkürler.

bu güzel çalışma için teşekkürler...

eyvallah.:)

longshank_costa
25-03-10, 20:34
eline emegine saglik Bülent,bu degerli bilgileri arastirmalarini bizlerle paylastigin icin tsk.son zamanlarda seni keyifle takibediyoruz

sedat_keser
25-03-10, 20:56
gerçekten tam isabetli bir konu açmışsın.tebrikler emeğine sağlık. bu konuyu iğne düğümleri ile biraz daha derinleştirsek daha popüler hale gelir bence... bütün düğümleri bir arada toplayalım buraya. ben şimdiden küçük bir araştırma yapıyorum.

sedat_keser
25-03-10, 22:20
resimi paintte kendim yaptım. inşallah anlaşılır olmuştur. fırdöndü düğümünüde bu şekilde yapıyorum ve gayet memlunum.. yanlız tek sorun düğümü atarken eğer dikkatli olmazsanız misina yüzülüyor ve inceliyor

http://i42.tinypic.com/2hgfq1f.jpg

misina ve braidi ikiye katlıyoruz. şekil 1 deki gibi.
ikiye katladığımız misina ve braidi tekrar ikiye katlayıp birbirine kenetliyoruz şekil 2 deki gibi.birbirine kenetlediğimiz misina ve braidin boşta kalan uclarını dolayarak, ucunu halkadan geçirerek asılıyoruz. şekil 3 deki gibi..

0.40mm LaTeX marka ( düz:16 kg çekerli - düğümlü 9.5 kg çekerli-test edilmiş) misinayla sicim ipi ( tesbih ipi) kullanarak çekerini kontrol ettim.7 kg'dan sonrasında ip iğnenin düğümünden koptu. galiba ip çürüktü. ( 14 kg boş mutfak tüpünü elektronik terazinin üstüne koyarak test ettim.)

elinde braid ipi örme ipi olan arkadaşlar test yaparsa tam net çekerini elde etmiş oluruz..

saygılarımla

bilent yildirim
25-03-10, 23:17
gerçekten tam isabetli bir konu açmışsın.tebrikler emeğine sağlık. bu konuyu iğne düğümleri ile biraz daha derinleştirsek daha popüler hale gelir bence... bütün düğümleri bir arada toplayalım buraya. ben şimdiden küçük bir araştırma yapıyorum.

araştırman varsa,bu konuda toplayabilrisin,deneme yöntemi en iyi yöntemdir sonuçta tecrübe ediliyor .yazın için teşekkürler.

eline emegine saglik Bülent,bu degerli bilgileri arastirmalarini bizlerle paylastigin icin tsk.son zamanlarda seni keyifle takibediyoruz

sağol .sende gel artık da tanışalım. çok bahsediyorlar senden kankaların:D

mavi çocuk
02-04-10, 00:07
eline sağlık bilent.çok faydalı gerçekten.düğüm meselesi her zaman çok mühim.

rastgele.

dj-nursi
15-09-10, 21:22
Merhaba arkadaşlar ben örgü ip ile misinayı bir birine balayacak iyi bir düğüm şekli sölerseniz sevinirim şimdiden teşekürler...

bilent yildirim
15-09-10, 22:47
mahin,albrıght,double uni.

FoxCarp
15-09-10, 23:20
:023::023::023:

dj-nursi
23-09-10, 14:01
Ameliat dolayısıyla biraz gecikmeli de olsa teşekürler arkadaşlar...