Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Soguk Kis aylarinda Sazan Avi

carphunter 61
20-01-10, 19:45
Kis Aylarinda Suyun hizli bir sekilde sogumasiyla birlikte Sazanlarinbeslenme davaranislari degisiyor
Sonbahardaki agressiv ve istahli beslenme aliskanliklarini Soguk Kis aylarda göremiyoruz.
Beslenecegi zaman,da bunu cok yavas ve Dikkatli yapiyor neredeyse Agircekimde. Oda demek oluyorki .Bizim ona Sunacagimiz yemi ve Montagi incelemek zamani oluyor.
O yüzden Mutlaka hatasiz ve fonksiyonulu Rigler kullanmak gerekiyor.
Düsünsenizki soguk kis ayinda Sazan avliyoruz saatlerce bekliyoruz Allah bilir belkide tek vurus olacak onuda bir kötü Montag ve fonksiyonu iyi olmayan rig yüzünden kaciriyoruz ,bundan kötü birsey olamaz.
Oyüzden nelere Dikkat ediyorum
Montagi atacagim zaman birbirine karismayacak
Bir Rig kullaniyorum Sazanin tükürmesine minimize etmeye calisiyorum .Benim tercihim Soguk Kis aylarinda Safety Bold Kombi Rig oluyor.kullandigim Kursun 100 gr.agirliginda
Kancamin keskin ve saglam olmasina özen gösteriyorum Örnegin Fox Teflon Arma Point.
Misinami Flying Backleads,le suyun dibinde tutuyorum ,neredeyse unutuyordum önemli olan Yemimiz (Boilie) kancaya yakin olmasi gerekiyor Hair(Sac ayari).
Dostlar bu bilgilerimi sizlerle paylasmak istedim.

Herkesin Kazasiz Belasiz 2010
Av Sezonu diliyorum.

Catch&Release

Viyana

Kemal

carphunter 61
20-01-10, 19:47
kusura bakmayin cok ufak yazdim pardon

Kasım Tazegüney
20-01-10, 20:02
Kışın bukadar hareketsiz ve iştahsız olan sazanlar nasıl oluyorda ağcıların tuzağına bu kadar kolay düşüyor.

Simam
20-01-10, 20:08
Kis Aylarinda Suyun hizli bir sekilde sogumasiyla birlikte Sazanlarinbeslenme davaranislari degisiyor
Sonbahardaki agressiv ve istahli beslenme aliskanliklarini Soguk Kis aylarda göremiyoruz.
Beslenecegi zaman,da bunu cok yavas ve Dikkatli yapiyor neredeyse Agircekimde. Oda demek oluyorki .Bizim ona Sunacagimiz yemi ve Montagi incelemek zamani oluyor.
O yüzden Mutlaka hatasiz ve fonksiyonulu Rigler kullanmak gerekiyor.
Düsünsenizki soguk kis ayinda Sazan avliyoruz saatlerce bekliyoruz Allah bilir belkide tek vurus olacak onuda bir kötü Montag ve fonksiyonu iyi olmayan rig yüzünden kaciriyoruz ,bundan kötü birsey olamaz.
Oyüzden nelere Dikkat ediyorum
Montagi atacagim zaman birbirine karismayacak
Bir Rig kullaniyorum Sazanin tükürmesine minimize etmeye calisiyorum .Benim tercihim Soguk Kis aylarinda Safety Bold Kombi Rig oluyor.kullandigim Kursun 100 gr.agirliginda
Kancamin keskin ve saglam olmasina özen gösteriyorum Örnegin Fox Teflon Arma Point.
Misinami Flying Backleads,le suyun dibinde tutuyorum ,neredeyse unutuyordum önemli olan Yemimiz (Boilie) kancaya yakin olmasi gerekiyor Hair(Sac ayari).
Dostlar bu bilgilerimi sizlerle paylasmak istedim.

Herkesin Kazasiz Belasiz 2010
Av Sezonu diliyorum.

Catch&Release

Viyana

Kemal

Kışın sazan avı için önemli bilgiler.Paylaşım için teşekürler.
Kar ve sazan-bu sıraları hayalettiğim bir av.

DarthMaul
20-01-10, 21:19
Teşekkürler Kemal ! bilenler tazelemiş oldu bilgilerini, bilmeyenler'de öğrenmiş oldu.

Fakat burada yani ülkemizde veya istanbul coğrafyasında olanlar neredeyse belli bir dönem hiç beslenmiyorlar yada ben öyle tespit ettim.
Tespit'e gelince, geçen sene muhtemelen 3-4 aylık bir zaman dilmi boyunca sık sık sonar'la kontrol amaçlı suya girdim. Su dışında -5 suyun ise 3.5 ve 4 derece civarı olduğu dönemlerde neredeyse balık (ki derinlik sadece 4-5mt civarı) kılını bile kıpırdatmadı yani bizim botla, baazıların 2.5mt baazıların 4 mt. üstünde olmamızdan çekinmedi, kaçmadı.
Bu durum belki iki boyunca sürdü yani tepki vermediler, muhtemelen enerji sarf etmek istemdiler kışı çıkarabilme açısından. Amma ve lakin ne zaman su ısısı ısınmaya başladı biz o bölgeye yani dinlendiği, kışı geçirdiği bölgeye gelsek hemen oradan kaçışmaya başladılar. Kısaca ahali ne kadar katılır bilemem ama benim böyle bir tespitim sözkonusu ve açıkçası bu tecrübeyi yaşadığım göl ve beznerlerinde bu soğukkanlı hayvanları yeme alıştırmak çok çok zor olacak gibi. Netekim geçen sene denedim olmadı, bakalım bu sene ne olacak. Hayde hörmetler.

http://www.carptr.com/forum/attachment.php?attachmentid=1036&stc=1&d=1264014965

carphunter 61
20-01-10, 22:13
Nihat Kardes
Tespitlerin dogrudur ,Türkiyede hayatim boyunca iki veya üc defa avlandim ve basarili oldugum sayilamaz Türkiyede farkli besleniyor olabilirler.Bence Zaman önemli bir Faktör
oldugunu düsünüyorum . 2009 Kasim ortalarinda benim avlandigim yerde derinlik 3 metre ve su sicakligi ise 5 derece idi.ve su ter temiz ,botla acildim ve markerimin etrafina bir bakayim dedim cünkü az da olsa boliliyle yemlemistim samimi söylüyorum bolilielerin yanindan gecen olmamis suyun dibi cünkü gözüküyordu.Ama kararliydik Arkadasim ve ben 5 gün balikta gecirdik ve sadece 3 kez Full Runla karsilastik onlari da degerlendirdik.benim yazimda degindigin nokta aslinda bu konuydu . Zamanimizi harciyorsak bu güzelim full runlari iyi degelendirmemiz gerikiyor diye düsünüyorum.
Türkiyede bir Sazan Avina ne kadar zaman harcaniyor bilmiyorum acikcasi.
Saygilar
kemal
Viyana

Bigcarp64
21-01-10, 13:26
burada k, balıkların besenme alışkanlıklarının mevsimsel olarak çok farklı olduğunu düşünüyorum kış ayları için özellikle bunu tecrübe etmek ise bu forumlar sayesinde kısmet oldu bendeki imkanlar buna el vermıyor ama nihat usta gibi sonarı olanlar özelikle saolsun deerli bilgilerle bize ışık oluyorlar.

carp911
21-01-10, 23:00
Kemal abi bilgiler icin tesekkür ederim sagolasin.

reos_mow
22-01-10, 00:08
bilgiler icin tessekkurler Metin abininde yorumlarini bekliyoruz zamaninda baska forumda gormustum ki$ ayi bir elinde sazan bir elinde yayin (yaz ki$ bahane balik sahane gibi biseydi):PDT_bud:

sadi
22-01-10, 11:40
arkadaşlar kış aylarında sazan genelde derelerde daha randımanlı oluyor geçtiğimiz hafta gittim 17 ocakta sabah saat 8 de evden çıktım benim favorim olan mısırı aldım av bölgesine vardım öğlene kadar bir kaç balık tuttum bir tanesi ikle hatıra resmi çektim yalnız olunca resim tek oldu
http://img42.imageshack.us/img42/3853/17012010201.jpg (http://img42.imageshack.us/i/17012010201.jpg/)

sadi
22-01-10, 11:44
http://img264.imageshack.us/img264/4787/17012010217.jpg[/URL]

mkaratug
27-02-10, 08:52
evet buralarda da kısın derelerde sazan cıkıyor ama baraja gelınce balıgı bır turlu yerınden kıpırdatamıyoruz..

blgn59
09-10-10, 18:00
herkese selam. değerli forum sakinlerine birşey danışmak istiyorum. malum havalar soğumaya başladı acaba şuan dere yatağının bağlandığı ağaçlık ve derinliği 3-4 mt arası olan yerdemi avlanmaya devam etmeliyim yoksa 8-10 mt derinlikteki set tarafındaki açık alanamı geçmeliyim ?

ErginAVCI
10-10-10, 01:59
Söz konusu soğuk havalarda ve kış aylarında sazan üzerindeki etkisi su ürünleri araştırmalarında genel olarak bilimsel olarak kanıtlanılmış belgeler üzerinden hareket edecem uygun şartlarda mevsim sıcaklıklarında düşüş gerçekleşirse suyun 15 - 19 Derecelerde balığın en aktif olduğu su sıcaklığıdır 20 derece üstünde olan su sıcaklıklarında balığın hareketliliği yavaşlıyabiliyor 15 derecenin altında ise balık tekrar deaktifleşmiş oluyor RAPOR ların en yoğun olduğu dönemler ilkbahar sonları - sonbahar başlangıcıdır; ilk bahar sonlarında hava sıcaklığı yükselişe geçerken su sıcaklığınıda arttıracak ve su sıcaklığı 16-17 derecelere kadar çıkacak... Son baharda ise yaz sıcağından çıkılıp soğuk hava dalgasına girdiğimiz dönemlerde su sıcaklığı 25-23 derecelerden 19-18 derecelere düştüğünden balık tekrar hareketlenmiş olur. Kış aylarında ise 9-10 metreden sonra su sıcaklığını korumaya başlıyacaktır.
dipnot düşmek istiyorum sudaki ısı aktif olabilir yani örnekle açıklamak istiyorum denizde yüzüyorsunuz ve yer yer su sıcak ve soğuk olabiliyor.

harun_58
13-11-11, 04:39
bende bursadan harun yenıyım cok yenı hemde 3 deneyımım oldu sazandaa sportıf balıkcılıkda daha dogrusuu sız ustalarım sayeseınde cok yol kat edecegıme ınanıorum takıp etmeye calısıorum zamnım oldukca

hisli
31-05-12, 11:48
Paylaşım için teşekürler.